Przewodnik po Holandii
Kurierzy, przewoźnicy towarów, firmy przewozowe, kierowcy busów i ciężarówek – bądźcie świadomi przepisów drogowych obowiązujących w Holandii.
Holandia to kraj w zachodniej Europie słynący z faktu, że około 20% terenów leży pod poziomem morza (depresja), a około 50% terenów poniżej 1 metra nad poziomem morza. Ze stolicą w Amsterdamie i bardzo dużą gęstością zaludnienia, Holandia liczy 17 milionów mieszkańców. Posiada terytoria zamorskie na Karaibach: Wyspy Bonaire, Saba i Sint Eustatius, ponadto jest częścią Królestwa Niderlandów, do którego należą także Aruba, Curaçao i Sint Maarten (na Karaibach). Holandia graniczy z Belgią i Niemcami, leży nad Morzem Północnym. Jest krajem założycielskim Unii Europejskiej. Obowiązująca waluta to Euro.
Stena Line oferuje połączenia promowe z Rotterdamu lub z Hoek van Holland do brytyjskich portów Harwich i Killingholme. DFDS Seaways kursuje na trasach z Ijmuiden do Newcastle, z Vlaardingen (Rotterdamu) do Immingham i Felixstowe. Trasa z Rotterdamu do Hull jest obsługiwana przez armatora P&O. Cobelfret oferuje połączenie z Rotterdamu do Purfleet i Killingholme.
Wymagane dokumenty dla kierowcy w Holandii to paszport/dowód osobisty, prawo jazdy oraz list autoryzacyjny od zarejestrowanego właściciela pojazdu z pozwoleniem na jego prowadzenie. Ponieważ Holandia jest częścią UE, kierowcy powinni przestrzegać unijnych przepisów dotyczących czasu pracy i jego monitorowania. Jeśli zapisy tachograficzne są niekompletne, wymagany jest list z zaświadczeniem. Posiadanie ubezpieczenia zielona karta nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Dowód rejestracyjny musi znajdować się w aucie podczas kontroli. Jeśli pojazd nie ma nowej rejestracji z oznaczeniem kraju, musi pojawić się naklejka PL na tylnej szybie.
W przeciwieństwie do innych krajów Europejskich, w Holandii nie ma opłat za korzystanie z autostrad. Zamiast tego obowiązuje system Eurovignette: od pojazdów ważących ponad 12t przewożących ładunki wymaga się opłaty zależnej od czasu spędzonego w kraju. Eurowinieta jest także ważna na drogach kategorii E w Belgii, Luksemburgu, Szwecji i Danii, w każdym z tych krajów obowiązuje ten sam system opłat. W 2008 roku papierowe Eurowiniety zastąpiono wersją elektroniczną. Opłat można dokonać poprzez agentów kart paliwowych lub gotówką/kartą w urządzeniach zlokalizowanych na stacjach benzynowych. Istnieje też możliwość kupienia winiety online: www.eurovignettes.eu/portal/
W planach jest wprowadzenie nowego systemu opłat w drugiej połowie 2016 roku. Nowy system miałby naliczać opłaty wedle przejechanych kilometrów, zamiast dotychczasowego płacenia za czas spędzony w kraju. Będzie to możliwe za pomocą urządzeń GPS. Pomimo braku opłat za drogi, w Holandii można spotkać się z opłatami za przejazd tunelem, takich płatności można dokonać za pomocą kart paliwowych oraz gotówką/kartą.
Wszystkie pojazdy poruszające się po Holandii mogą mieć maksymalnie 4 m wysokości i 2.55m szerokości (2.60 m w przypadku pojazdu chłodniczego). Jeżeli chodzi o długości pojazdów, ciężarówki mogą mieć do 12 m, tiry do 16.5 m a pociągi drogowe do 18.75 m długości. Limity dotyczące wagi pojazdów są następujące: ciężarówki – 2 osie 21.5t, 3 osie 33t , 4 osie 43 t; naczepy – 2 osie 20 t, 3 osie 30 t; tiry – 3 osie 31.5 t, 4 osie 41.5 t oraz 5/6 osi maksymalnie 50 t. Holandia jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który zezwala na ruch pojazdów do 50 t. Wszystkie pojazdy o wymiarach przekraczających te wytyczne wymagają autoryzacji od organizacji:
Rijksdienst Wegverkeer
Dept. TET Europaweg 205 Postbus 777 2700 AT Zoetermeer Netherlands Tel 0031 79 345 8309/8314
Restrykcje dotyczące przewozu ładunków ponadgabarytowych występują w czasie godzin szczytu, weekendów oraz konkretnych warunków pogodowych.
Transport ładunków niebezpiecznych jest w Holandii dozwolony w określonych warunkach i pod określonymi restrykcjami. Holandia jest stroną umowy ADR, ale takie towary jak fajerwerki, przedmioty o masie wybuchowej netto większej niż 20 kg i płyny niebezpieczne powyżej 3000 litrów nie mogą być przewożone podczas mokrej pogody lub gdy widoczność jest krótsza niż 200 metrów. Przewóz wszystkich ADR-ów jest zakazany, gdy droga jest oblodzona lub widoczność jest krótsza niż 50 metrów.
Kurierzy, kierowcy busów i ciężarówek powinni znać ograniczenia prędkości obowiązujące w Holandii, ponieważ mandaty są bardzo wysokie. Kurierów i kierowców busów do 3,5 t masy całkowitej obowiązuje ograniczenie do 100/130 km/h na autostradach, 80/100 km na drogach poza miastem i 50 km/h na terenach zabudowanych. Wszystkie pojazdy ważące powyżej 3,5 t masy całkowitej są ograniczone do 50 km/h w terenach zabudowanych i do 80 km/h na drogach poza miastami i autostradach. Niektóre gminy wprowadzają lokalne przepisy obniżające prędkość o kolejne 10 km/h na terenach pozamiejskich – wówczas ograniczenie wynosi 70 km/h. Na terenach mieszkalnych ograniczenie do 30 km/h obowiązuje wszystkie pojazdy.
Mandaty za złamanie przepisów drogowych zaczynają się od 40 euro za niezapięte pasy bezpieczeństwa i 288 euro za brak posiadania certyfikatu ubezpieczenia, aż po 4400 euro mandatu za nieprzestrzeganie zapisów tachograficznych. Wszystkie mandaty muszą być opłacone na miejscu gotówką. Używanie telefonu komórkowego jest dozwolone tylko w trybie bez używania rąk.
W Holandii nie ma obostrzeń związanych z prowadzeniem pojazdów w niedziele i święta. Istnieją natomiast lokalne przepisy dotyczące strefy niskiej emisji spalin, gdzie kierowcy muszą dostarczyć dowody dotyczące oceny emisji spalin pojazdu. Strefy z tymi wymaganiami oznaczone są jako ‘milieu zone’. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.urbanaccessregulations.eu
Kierowcy wszystkich typów pojazdów powinni pamiętać, by mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa, a w wyposażeniu pojazdu znajdował się trójkąt ostrzegawczy. Posiadanie kamizelek odblaskowych, apteczki i gaśnic nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Łańcuchy nie są ani obowiązkowe, ani zakazane. W razie zepsucia się pojazdu policja może nalegać, aby odholować auto. Jeżeli taka sytuacja nastąpi, kierowca będzie odpowiedzialny za opłacenie usługi holowniczej w lokalnej firmie.
W razie sytuacji alarmowych wszystkie służby, czyli policja, straż pożarna i karetka są dostępne pod numerem 112
Więcej informacji można uzyskać na stronach:
Holenderski Urząd Transportowy www.verkeerenwaterstaat.nl Stowarzyszenie Holenderskich Przewoźników info@tln.nl Holenderskie Stowarzyszenie Logistyki i Transportu (EVO) evo@evo.nl |