Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SMACZNE KULINARIA
   
COUNTRY:
 
 
 
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
 
 
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
 
 
   
   
   
 
Page Page
   
   
             
  ZAPROSZENIE        
             
   

Kulinarne podróże i smaki to portal stworzony dla pasionatów gotowania i poznawania kuchni, smaków z całego świata. Znajdą Państwo tutaj przepisy od najprostszych po wykwintne, podawane na zimno lub gorąco, do wykonania w pięć minut jak i te, którym trzeba poświęcić wiele czasu.

Dokładamy wielu starań by ostateczny efekt i smak pozwolił Państwu delektować się smakiem w domowym zaciszu lub poczuć się ekskluzywnie na organizowanym przez Państwa przyjęciu lub kolacji we dwoje.

Zapraszamy do wspólnego, udanego gotowania!!!

I życzymy smacznego!

Dział kulinarny ...
Czytaj najlepszy blog o tej tematyce w sieci
             
           
             
  OWOCE MORZA DLACZEGO WARTO JE JEŚĆ
             
   

Ryby i owoce morza to jedno z najzdrowszych rodzajów pokarmów. Niestety wciąż odgrywają zbyt małą rolę w codziennym żywieniu Polaków. Potrawy z ryb i owoców morza spożywane są głównie w krajach śródziemnomorskich i na południu Europy. Tymczasem owoce morza są dobrym źródłem wielu wysokowartościowych składników, jak  białko, witaminy z grupy B, jod, wapń, selen czy fluor. Taka zawartość bardzo dobrze wpływa na nasz organizm, dlatego warto lepiej poznać owoce morza i czerpać z nich jak najwięcej.

Owoce morza to jadalne morskie lub słodkowodne zwierzęta bezszkieletowe, głównie skorupiaki (homary, kraby, krewetki) i mięczaki.(ostrygi, omułki, ośmiornice, kałamarnice). Te coraz łatwiej dostępne produkty żywnościowe z jednej strony odstraszają swoim wyglądem, z drugiej budzą zainteresowanie i chęć spróbowania. Pod względem żywieniowym charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i mogą stanowić doskonały zamiennik mięsa oraz ryb w naszym codziennym menu. Dzięki tym małym zwierzętom morskim nasza codzienna racja pokarmowa może zyskać wiele cennych składników odżywczych.

Wartości odżywcze owoców morza

Bogate w białko owoce morza są niskokaloryczne, lekkostrawne i pożywne, dlatego mogą być spożywane nawet przez osoby z nadwagą.  Mięczaki i skorupiaki są doskonałym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych, np. nienasycone kwasy tłuszczowe, tzw. kwasy omega-3; witaminy B12, potrzebnej do tworzenia czerwonych krwinek oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także cynku, odpowiedzialnego m.in. za rozwój i prawidłowe działanie układu płciowego czy gojenie się ran. Owoce morza zawierają też w różnych ilościach (w zależności od rodzaju) witaminy B1, B2, PP oraz takie składniki mineralne jak selen (zapewnia działanie wszystkich komórek, działa przeciwnowotworowo), wapń (niezbędny budulec kości), magnez (wzmacnia mięśnie, koi nerwy; jego brak w organizmie powoduje bezsenność i uczucie zmęczenia) i jod (niezbędny do produkcji hormonów tarczycy). W owocach morza znajdziemy także żelazo odpowiedzialne za aktywność fizyczną, koncentrację i sprawność umysłową; jego brak powoduje anemię, zaburzenia łaknienia i wpływa na obniżenie odporności. Mają mało tłuszczu, są lekkostrawne i przyczyniają się do zapobiegania chorobie wieńcowej. Dlatego m.in. warto wprowadzić je do swojej diety.  Należy jednak pamiętać, że gotowane, smażone lub duszone często tracą wiele substancji odżywczych, dlatego ważne jest, aby nasza dieta była urozmaicona, a sposób przygotowania nie pozbawiał ich walorów odżywczych. Dla dań przygotowanych bez dodatku tłuszczu (gotowanie na parze, pieczenie) jest niska i wynosi od 60 do 115 kcal/100g, wyraźnie wyższa jest w przypadku gotowych przetworów z owoców morza i smażonych dań z ich udziałem.

Oprócz zalet mają też niestety wadę – często bywają przyczyną uczulenia. U niektórych osób, po spożyciu owoców morza, może pojawić się pokrzywka lub inne uczulenie. Nie wszystkim też osobom ich właściwości odżywcze służą równie dobrze. Cierpiący na dnę moczanową nie powinni jeść skorupiaków i mięczaków w dużych ilościach, ponieważ zawierają one puryny, które wpływają na podwyższenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Osoby z nadciśnieniem lub na diecie niskosodowej również powinny ograniczyć frutti di mare, ponieważ zazwyczaj gotuje się je w osolonej wodzie.

Owoce morza

Homar

Z wyglądu przypomina raka rzecznego; podczas gotowania jego pancerz zmienia kolor na czerwony. Homar zawiera białe, delikatne, chude mięso i często jest poddawany na zimno. Możemy go przygotować poprzez duszenie, gotowanie, pieczenie.

Krab

W Polsce kraby dostępne są rzadko i to tylko mrożone. Mięso kraba jest delikatne –  białe w szczypcach i ciemne w pancerzu. Krab jest przygotowywany w postaci sufletu i często podaje się go do sałatek. Czasem można spotkać w sklepie paluszki krabowe, które są najczęściej imitacją mięsa krabowego.

Krewetki

Najpopularniejsze są szare krewetki, jednak smaczniejsze są krewetki różowe i czerwone; możemy rozróżnić krewetki małe – koktajlowe, i większe – królewskie. Na rynku możemy spotkać tylko krewetki ugotowane i zamrożone, obrane albo w skorupce, całe lub same ogony. Krewetki podajemy na zimno i na gorąco. Doskonale nadają się do zupy, naleśników, omletów, sałatek, musów i past.

Małże jadalne

W Polsce głównie możemy spotkać małże wędzone, marynowane i mrożone. Mięso małży bywa twarde i ma intensywny smak. Dodaje się je do zup i sałatek.

Ostrygi

Sprzedawane są żywe w zamkniętych muszlach, a ich mięso jest kremowoszare i  soczyste. Możemy je podpiec na ruszcie, obgotować, podsmażyć, ale najlepiej smakują na surowo.

Muszle św. Jakuba

Te owoce morza możemy dodać do sałatek, sosów i dań rybnych. Przygotowujemy je poprzez smażenie w głębokim tłuszczu, pieczenie na grillu, zapiekanie oraz gotowanie. Ich mięso jest kremowobiałe o intensywnym morskim smaku.

Mule

Ich mięso jest białe i delikatne, o słodkawym smaku. Możemy je spotkać w postaci mrożonych i świeżych, w muszlach i obrane. Gotujemy je na parze, dusimy we własnym sosie lub pieczemy w piekarniku.

Ośmiornice

Ich mięso jest sprężyste i o morskim zapachu. Robimy z nich zupy, sałatki, możemy je udusić z warzywami lub podawać z makaronem. Spotykamy na rynku ośmiornice już oczyszczone lub duże pokrojone na kawałki oraz w mrożonkach mieszanek owoców morza.

Kalmary

Zazwyczaj smażymy je na głębokim tłuszczu, pieczemy na ruszcie, dusimy, gotujemy z nich zupę.

Ich mięso jest delikatne o słodko-morskim smaku. W sklepie spotkamy kalmary mrożone, całe lub pokrojone w pierścienie. Doskonale smakują kalmary faszerowane ryżem lub bułką namoczoną w mleku z dodatkami.

Owoce morza warto podawać doprawione łagodnymi ziołami, np. prowansalskimi, czosnkiem, cytryną lub przeciwnie – dla kontrastu – z chili, imbirem i limonką. Niesamowite połączenia następują przy zestawieniu ze smakami kuchni śródziemnomorskiej: białym winem, oliwą, rozmarynem i pomidorami.

Na co zwracać uwagę przy zakupie

Wprowadzając owoce morza do swojej diety warto mieć na uwadze ich pochodzenie i termin przydatności do spożycia. Najlepsze i najwartościowsze są w dniu połowu, ale nie każdy może sobie na taki rarytas pozwolić, chociażby z racji miejsca zamieszkani a (w głębi lądu). Kupujemy więc frutti di mare mrożone lub w konserwowych zalewach itp. Jeśli uda nam się dostać żywe, należy je przechowywać nie dłużej niż 2 dni, w temperaturze 0-5 st. C. Zamrażane przechowujemy nie dłużej niż 2 miesiące. Zwracaj też uwagę na miejsce, z którego pochodzą owoce morza, które kupujesz. Mięczaki odżywiają się, filtrując wodę, z której czerpią tlen i pożywienie, dlatego jeśli w wodzie znajdą się jakiekolwiek zanieczyszczenia, jest prawdopodobne, że takie same, ale w większym stężeniu znajdą się w mięczakach, a potem w twoim organizmie. Najbezpieczniejsze są skorupiaki i mięczaki hodowane w wyspecjalizowanych gospodarstwach, w czystych wodach. Nigdy nie należy zbierać podczas wakacji małży na plaży i ich spożywać, jeśli nie ma się pewności, że okoliczne wody są czyste. Aby uniknąć zatrucia owoce morza należy kupować tylko ze znanych źródeł. Przed gotowaniem sprawdzamy czy skorupki muszki są dokładnie zamknięte. W każdą niedomkniętą małże należy stuknąć nożem, jeśli się nie zamknie, trzeba ją wyrzucić.

Zniwelowanie morskiego zapachu

Wykąp je

Zanurzenie owoców morza przez pół godziny w zimnym mleku pozwala obniżyć nieprzyjemny zapach podczas gotowania.

Zmniejsz ogień

Niższa temperatura powoduje mniejsze wydzielanie się zapachów. Sprawdza się tu piekarnik i gotowanie na parze.

Umyj naczynia

Skorupki, pancerzyki i inne resztki zawiąż w plastikowej torbie. Talerze umyj od razu po posiłku, a patelnię lub garnek napełnij wodą z octem (lub cynamonem) i zagotuj na wolnym ogniu. Po 20 minutach nie będzie w kuchni śladu po zapachu.

Ze względu na cenne składniki odżywcze, warto przełamać opory i włączyć owoce morza do swojego menu. Obok urozmaicenia diety oraz istotnych składników pokarmowych zyskujemy również nowy smak i walory kulinarne. Owoce morza są doskonałe na każdą okazję, a na dodatek są smaczne i zdrowie. Dlatego może warto sięgnąć po nie przy najbliższym przyjęciu. Znajomi na pewno będą zachwyceni.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

             
             
  Finezyjne zdobienie potraw i deserów to sztuka, której możesz się nauczyć!
             
   


Jedzenie powinno nie tylko smakować, ale również kusząco wyglądać. O tym, jak prawidłowo łączyć i podawać potrawy, uczą się kucharze na całym świecie – przydaje się również znajomość dobrych manier przy stole. Ozdabianie potraw nie jest już fanaberią, a koniecznością, jeśli zależy nam, aby wszyscy zakochali się w naszych frykasach. Przekonaj się, jak z polotem dekorować potrawy różnego typu.

Garść elementarnych zasad

Do potraw gorących stosuje się raczej mało ozdób, zwykle ograniczając się do zestawienia przewidzianych w przepisie dodatków. Jeżeli jednak dodatki takie stanowią uzupełnienie potrawy, jak na przykład ćwiartki cytryny albo posiekana natka pietruszki, to przygotowuje się je zawczasu, żeby danie nie ostygło w oczekiwaniu na udekorowanie. Zdobnictwem rządzą trzy elementarne zasady – umiar, prostota i świeżość. Najważniejsze, aby dostosować rodzaj ozdoby do smaku potrawy i składników w niej zawartych. Przykład? Nie dekoruje się np. ananasem sałatki z grejpfrutów. Warto pamiętać także, aby wykorzystać tylko jeden element dekoracyjny w danym kolorze.

Mieszanie rzodkiewek z pomidorami albo marchewki z pomarańczą jest po prostu brzydkie. Mają przede wszystkim reklamować potrawę i cieszyć oko.

Ozdoby potraw wytrawnych (niesłodkich)

Dekoracje białe

Krążki cebuli – zdaniem autorów „Ilustrowanej kuchni polskiej” nie tylko nadają smak, ale również przyozdabiają wszelkiego rodzaju śledzie. Układamy je jak kółka olimpijskie albo rozrzucamy na powierzchni potrawy. Do tatara dodajemy cebulę drobno posiekaną.

Białe rzodkiewki – czyli tzw. sopelki. Wycięte specjalnym nożem utworzą ozdobne spiralki. Zebrane w rogu półmiska z wędlinami, zakończone własnymi, krótkimi, nieobciętymi listkami będą wyglądały jak kiście bzu.

Białko ugotowane na twardo – kawałeczki zgrabnie uciętego białka mogą stanowić płatki kwiatka, do którego dodajemy środek z żółtka i listki z natki pietruszki. Z białka zrobisz również zabawną myszkę albo muchomorka.

Starty grubo na tarce chrzan – skropiony sokiem z cytryny jest świetnym uzupełnieniem smakowo-dekoracyjnym sztuki mięsa czy pieczonej polędwicy.

Dekoracje żółte

Ugotowane żółtko jajka – w talarkach idealnie nadaje się np. na słoneczka, razem z białkiem stanowi świetną ozdobę praktycznie wszystkich niesłodkich potraw. Żółtko grubo posiekane można rozsypać po całej powierzchni potrawy.

Cytryna – najbardziej ozdobne są ćwiartki i połówki. Prostą i efektowną dekorację stanowi plaster cytryny nacięty w jednym miejscu do środka, z wygiętymi końcami w przeciwnych kierunkach. – Pierwszym warunkiem jest jednak staranne jej wyszorowanie i wyparzenie, gdyż wszelkie ozdoby są wykonywane z cytryny ze skórką.

Żółta papryka – zdobią zarówno proste kostki i paski, jak i bardziej skomplikowane kwiatki i wzorki.

Ziarna kukurydzy – warto udekorować nią sałatkę lub inną przystawkę.

Dekoracje czerwone

Pomidor – ozdoby łatwe do wykonania; pomidora dekoracyjnego podajemy zawsze w skórce. Kroimy w ćwiartki lub ósemki. Wokół sałatki ryżowej sprawdzi się krąg półplasterków. Bardzo ładnie wyglądają koszyczki z jędrnych pomidorów napełnione groszkiem. Pastą pomidorową w tubie warto udekorować jajka i kanapki.

Czerwona papryka – pasztet ozdobiony kratką z jednakowych pasków wygląda bardzo smakowicie. Duże, przecięte strąki surowej papryki mogą służyć jako dekoracyjne miseczki.

Rzodkiewki – można zrobić z nich ozdobne, piękne spirale. Jeśli natniemy boczne rowki, powstanie coś w rodzaju lampioników. Rzodkiewkę można także kroić w plasterki, rządki czy łączyć na wykałaczce np. z krążkiem ogórka.

Dekoracje zielone

Natka pietruszki – rozsypujemy po powierzchni zupy, ziemniaków, zapiekanek; ozdobna też w gałązkach. Podobnie jest z natką selera, rzeżuchą, kiełkami, koperkiem. Dekoracją są listki melisy, bazylii czy mięty. Sięgnij również po zdrowe i bardzo dekoracyjne kiełki.

Zielona sałata – wystarczy na liściu ułożyć np. plastry sera czy wędliny.

Szczypiorek – można posiekać i rozrzucić na płaszczyźnie albo stworzyć kratki, linie itp.

Ogórek – nacięcie podłużnych rowków w skórce świeżego ogórka – twierdzą Danuta i Henryk Dębscy – daje efekt ząbkowanych plasterków, które z kolei można wyginać, przecinając w środku tak, jak plasterki cytryny.

Ozdoby potraw słodkich

Bita śmietana – wyciśnięta przez szprycę albo ułożona łyżeczką jest dekoracją wszelkich kremów owocowych czy czekoladowych oraz galaretek.

Cukier puder – gładkie powierzchnie ciast aż się o niego proszą (sypiemy przez sitko).

Wiórki kokosowe – zdobiąc, zakryją ewentualne nierówności polewy czekoladowej. Z kolei wiórki czekoladowe to doskonała dekoracja lodów i deserów.

Ananas – doskonały w kostkach, plastrach i półplastrach, a także w wachlarzykach; sprawdzi się na powierzchniach jasnych i ciemnych.

Pomarańcza – plasterki lub cząstki to świetna ozdoba, a posiekana drobno skórka pomarańczowa wygląda doskonale rozsypana na białym lukrze.

Czerwone porzeczki – przewieszone przez brzeg pucharka grona czerwonych porzeczek, zdaniem Danuty i Henryka Dębskich, obtoczone w lukrze uszlachetnią kremy i galaretki.

Orzechy laskowe i włoskie – są doskonałą dekoracją brązową; mogą być w całości lub w połówkach. Poza tym sięgaj po orzechy dla zdrowia i urody.

Maliny, poziomi, truskawki, wiśnie z alkoholu – świeże oraz z konfitur sprawdzą się na każdym stole, podobnie jak „kleksy” z czerwonej galaretki.

Zdobienie potraw

Nikogo chyba nie zdziwi informacja, że ojczyzną dekorowania potraw warzywami i owocami jest Azja, a mistrzami w tej dziedzinie są Chińczycy, Tajowie, Japończycy i inne narody zamieszkujące ten rejon świata. Zwyczaj dekorowania potraw sięga VII wieku, a więc czasów panowania w Chinach dynastii Tang (618-907) i mocno upowszechnił się za dynastii Song (960-1279). W tym okresie wykrawane warzywa i owoce zdobiły już nie tylko cesarskie stoły, ale również stoły warstwy średniej. Wykrawanie było przede wszystkim podziękowaniem za dary przyrody. Wielki przełom w wykrawaniu i dekorowaniu potraw nastąpił jednak właściwie dopiero obecnie. Wraz z rozwojem turystyki i nowych technologii zaznaczył się istotny wpływ cywilizacji zachodnich na Wschodzie. Również z tego powodu przywiązuje się tam dużą wagę do zachowania odrębności narodowej i dekoruje się potrawy, by stały się bardziej atrakcyjne i przyciągnęły turystów.

Z języka francuskiego na sztukę  dekorowania potraw i naczyń, na których są podane, przyjęła się nazwa garnirowanie (garnir – ozdabiać), a dodatki, którymi zdobi się potrawę zwie się garnirunkiem. Kluczem do prezentacji potraw jest zmysł wzroku, dlatego też ładnie ozdobiona potrawa, lub udekorowany półmisek podnoszą smak potrawy. Nawet prosto udekorowane danie zyskuje nie tylko na wyglądzie ale również smakuje inaczej. Pobudzanie trzech zmysłów człowieka: wzroku, zapachu i smaku to klucz do efektownej aranżacji potraw nie tylko w restauracjach ale i w naszych domach. Niebanalne przyozdobienie potraw nie musi być domeną tylko profesjonalnych kucharzy, mając w domu ostry nożyk, zwykłe akcesoria kuchenne i kilka podstawowych warzyw lub owoców możemy sami wyczarować prawdziwe cuda.

Sztuka dekorowania potraw jest niezwykle atrakcyjną, a stosunkowo łatwą do nauczenia się techniką. Do podstawowych narzędzi należą przede wszystkim noże, te trochę większe i małe o różnych kształtach ostrzy oraz nożyczki. Najważniejsze jest aby wszystkie były bardzo dobrze naostrzone. W sprzedaży są również specjalne zestawy do modelowania warzyw i owoców, które przypominają dłutka o różnych kształtach końcówek. Dla wytrwałych polecam pełne zestawy profesjonalne, w skład których wchodzi m.in.: zestaw noży – kuchenny, jarzyniak, nóż karbowany, do filetowania, do pomidorów, nóż kołyskowy, nóż obrotowy, noże – łopatki, obierak, strugacz masła, wycinak skórki, szatkownica do warzyw, przyrząd do wydrążania gniazd nasiennych.
Przydatne są również przyrządy do robienia spirali z ogórka i rzodkwi, dekoracyjnego rowkowania skórki, nożyki dekoracyjne do cytrusów, łyżeczki do wydrążania kulek, foremki do wykrawania kanapek i koreczków, specjalne noże faliste, krajacze do jajek i temperówki do warzyw. Dekoracje potraw można wykonywać niemal ze wszystkich warzyw, owoców i kwiatów w odpowiedni sposób je nacinając, łącząc, splatając ze sobą. Stąd przydatne do wykonywania dekoracji są wykałaczki i gumki recepturki oraz patyczki do szaszłyków. Na rynku dostępnych jest wiele modeli akcesoriów do dekorowania, w tym także zestawy w pełni profesjonalne i bardzo drogie.

Najczęściej używanymi warzywami do zdobienia są: marchewki, rzodkiewki, pomidory, kolorowe papryki, pietruszki, ogórki, cebula i por. Jednak w zależności od naszej kreatywności i pomysłowości można używać wielu innych. Dzieło można wykończyć dodatkowo sałatą, szczypiorkiem, koperkiem, natką pietruszki, listkami bazylii czy melisy. Możemy stworzyć prawdziwe małe dzieła sztuki kulinarnej. Dekorowanie potraw to również ciekawe ich podanie – zwykłą zupę można podać w miseczce przykrytej specjalnie przygotowaną czapeczką z ciasta chlebowego, zamiast makaronu ze sklepu można przygotować własny, ryż można przyrządzić w kilku kolorach. Pomysłowe dekorowanie potraw to także sposób na małego niejadka. Kolorowo, pysznie i oryginalnie – tak właśnie może być na stole na co dzień i od święta. Bo jak można się oprzeć zielonemu owocowemu krokodylowi, zabawnej gąsienicy, truskawkowym motylkom, pomidorowej mrówce, jabłkowym łabędziom i rakom, ślicznym mini kanapeczkom, kokardkom, kwiatuszkom czy myszkom na jeden kęs? Pomysłów i propozycji jest wiele, a wyczarować można naprawdę wszystko. Wystarczy odrobina chęci i szczypta dobrej woli. Zdobienie to bowiem obszar, który ogranicza tylko i wyłącznie wyobraźnia. Nie ma zatem kompletnej listy elementów, które można wykorzystać do zdobienia półmisków i drinków. Poniżej przedstawię jedynie najpopularniejsze sugestie. Niektóre z nich nie są tylko ozdobą, ale także ważnym elementem jadalnym, dodającym i uroku i smaku.

Wszystkim chyba są znane tradycyjne różyczki, kwiatuszki czy gwiazdeczki wykonane z pomidora, ogórka, marchewki czy rzodkiewki ponacinane odpowiednio małym nożykiem. Nawet kilka rzodkiewek-kwiatów zupełnie odmieni każdy talerz i zwykłą przekąskę. Wykonanie zajmuje kilka sekund, kwiatek powstaje poprzez nacięcie w kratkę i delikatne rozerwanie. Z innych warzyw przy pomocy obieraczki wycinamy cienkie plastry i rolujemy je tworząc płatki dowolnego kwiatka. Dekoracja ta prezentuje się bardzo ładnie zarówno jako pojedyncza ozdoba, jak i kompozycja zdobiąca np. sałatki, ryby, galaretki, itp. Dodatkowo jej wykonanie jest banalne i nie przysporzy problemu nawet początkującej kucharce.

Nieco subtelniejsza wersja takiego warzywnego kwiatu występuje, gdy do ozdoby użyjemy tylko cienkiej skórki, którą później układamy w spiralkę, przypominającą rozwinięty kwiatek. Wszelkiego rodzaju wariacje kwiatowe możemy też tworzyć z cebuli, papryki, kabaczków, ogórka czy pomidora nacinając je odpowiednio i/lub wyjmując ich fragmenty. Egzotyczny kwiat powstanie także przez nacięcie papryczek chilli i wyeksponowanie gniazda nasiennego. Do tworzenia kwiatowych ozdób nadają się także niemal wszystkie egzotyczne owoce.

Idealną dekoracją półmisków jest także warzywna spirala. W połączeniu z kwiatkiem z pomidora lub rzodkiewki tworzy niebanalną dekorację każdej sałatki i półmiska. Wycinanie spirali z warzyw nożem jest czasochłonne aczkolwiek wykonalne. Jednak dużo łatwiej taką ozdobę można zrobić wykorzystując specjalny przyrząd, który kupić można niemal w każdym supermarkecie. Miotełki, kokardki i różnego rodzaju pętelki wykonane z cebuli, selera, pora, szczypiorku i wielu innych warzyw mimo swojej delikatności są elegancką ozdobą każdego dania, zaś wydrążone skórki melona, arbuza, czy ananasa doskonale prezentują się jako miski i kosze do przeróżnych sałatek owocowych. Ale można ich także użyć (odwracając w drugą stronę) jako podstawki w którą wbijane są wykałaczki. Wszelkiego rodzaju serduszka, gwiazdki, motylki i figury geometryczne można wykroić za pomocą foremek o odpowiednich kształtach. Niebanalną rolę ozdoby pełni też koloryzacja, która tak naprawdę zależy jedynie od posiadanych barwników spożywczych. Można jednak wykorzystać barwniki w przyprawach, np. na żółto barwi kurkuma, na pomarańczowo papryka, a idealny róż osiągniemy, pocierając wycięte ozdoby czerwonym burakiem.

Z kalafiora i oliwek możemy stworzyć baranki, a z papryki i marchewki – piękne palmy. Nacinanie uzależnione jest tylko od wolnego czasu i pomysłowości. Z jabłka możemy wykonać efektownego łabędzia, który pięknie prezentuje się na każdym półmisku. Najważniejszy jest tutaj ostry nożyk, którym musimy robić względnie równe nacięcia, aby osiągnąć zamierzony efekt. Ciekawe ozdoby można również wyczarować z masła lub żółtego sera. Dekoracja jest bardzo prosta do wykonania. Można też wykorzystać serki w plasterkach, które posiadają różne warianty kolorystyczne i są bardziej tłuste, więc dekoracja z pewnością będzie trwalsza.  Bardzo efektowne jako samodzielne ozdoby są wszelkiego rodzaju dekoracje z jajek i pomidorów, jak: biedronki, grzybki, pszczoły czy myszki. Do wykończenia możemy tu używać przypraw, śmietany oraz majonezu, którymi bez problemu namalujemy kropeczki czy paski. Podobnych pomysłów jest naprawdę wiele, wystarczy wykazać się tylko fantazją, a obiad czy kolacja naprawdę będą niosły radość.

Garnirować można również napoje. Najczęściej do tego celu stosuje się plasterki cytrusów, spiralnie skrojone skórki, owoce kiwi, truskawki, brzoskwinie i ananasy, kulki z arbuza i melona, agrest, chińską śliwkę liczi, winogrona, rajskie jabłuszka lub miniaturowe gruszki, plastry banana, jagody, owoce kumkwatu, jeżyny, a także wisienki koktajlowe – tzw. „maraski”. Do udekorowania pikantnych napojów mieszanych używa się również warzyw, takich jak: małe cebulki, skórka lub plastry ogórka papryka, zielone oliwki z pestką, maleńkie pomidorki lub seler naciowy. Również świeże zioła, włożone do napoju lub umieszczone na krawędzi naczynia, tworzą efektowną dekorację. Owoce do drinków powinny być drobne i świeżo przygotowane (skrojone). Maraski ze słoika z zalewą słodką, czy cebulki lub oliwki z zalewy słonej powinny być przed użyciem spłukane wodą.  W przypadku cocktaili stosuje się również dekorowanie krawędzi drobno zmielonymi substancjami, jak np. cukier, sól czy wiórki kokosowe, zwane mrożeniem szkła. Jest tylko kilka napojów, przy których obowiązują sztywne zasady dotyczące sposobu ich dekorowania. Ponadto jest też kilka klasycznych napojów mieszanych, gdzie dekoracja została raz na zawsze usankcjonowana wieloletnią tradycją. Dotyczy to m.in. oliwki przy Martini dry, wisienki koktajlowej przy Manhattanie, małej cebulki przy Gibsonie, mięty przy napojach typu julep oraz skórki z ogórka przy Pimm’sach. W przypadku napojów egzotycznych i tropikalnych, a przede wszystkim przy ozdabianiu napojów fantazyjnych, wszystko jest dozwolone jeśli chodzi o sposób ich dekoracji. Drobne owoce nabija się na szpadki, plastry zaś cytryny lub pomarańczy po nacięciu nasadza się na brzeg szkła.

Na rynku dostępnych jest wiele poradników i książek kucharskich, które umożliwiają zaznajomienie się z tajnikami dekorowania marchwią i rzodkiewką, ziemniakami, kalarepką i selerem, pomidorami, papryką i awokado, cukinią, ogórkiem i dynią, grzybami i warzywami cebulowymi, ziołami, kwiatami oraz owocami. Także Internet jest istną kopalnią pomysłów. Dekoracje są również zajęciem artystycznym. Sztuka garnirowania i carvingu zadziwia i pasjonuje. Carving to sztuka rzezbienia w owocach i warzywach, popularna w krajach azjatyckich i obecnie powoli podbijająca inne kontynenty. Niewątpliwymi mistrzami w tej dziedzinie są Tajlandczycy. Ich długoletnie doświadczenie i finezyjne umiejętności są niedoścignione dla innych amatorów tej dziedziny kulinarnej. Piękno i delikatność tajlandzkiej sztuki i kultury jest sławna na całym świecie.

Tajlandzka kuchnia pozwala na łączenie kontrastujących ze sobą smaków, pikantnego i łagodnego, słodkiego i ostrego. Dużą wagę przywiązuje się w niej również do estetycznych walorów potrawy. Tajlandczycy wierzą, że jedzenie powinno cieszyć oko tak samo jak talerz, na którym jest podane. Wyczarowane ręką mistrzów jadalne rzeźby cieszą oko i rozwijają wyobraźnię kulinarną, co w kuchni ma ogromne znaczenie. Wazon z cukinii, róża z buraka, świecznik z melona, kwiat z arbuza to tylko niektóre z pięknych ozdób, które można zrobić. Tutaj jednak potrzeba wielkiej wprawy, ale przecież trening czyni mistrza.

Podczas przygotowania garnirunku do potraw czy koktajli na przyjęciach warto pamiętać, aby wszystkie składniki były jadalne, dojrzałe i twarde, bardzo dokładnie umyte oraz dobrane do siebie. Zwykle 1-5 składników zdobienia w zupełności wystarczą. Należy uważać aby nie doszło do przerostu formy nad treścią, gdzie kunszt zdobienia przerasta kunsztem serwowaną potrawę lub napój.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

         
             
  POZOSTAŁE        
             
   

Kulinarne podróże i smaki to portal stworzony dla pasionatów gotowania i poznawania kuchni, smaków z całego świata. Znajdą Państwo tutaj przepisy od najprostszych po wykwintne, podawane na zimno lub gorąco, do wykonania w pięć minut jak i te, którym trzeba poświęcić wiele czasu.

Dokładamy wielu starań by ostateczny efekt i smak pozwolił Państwu delektować się smakiem w domowym zaciszu lub poczuć się ekskluzywnie na organizowanym przez Państwa przyjęciu lub kolacji we dwoje.

Zapraszamy do wspólnego, udanego gotowania!!!

I życzymy smacznego!

             
             
  POZOSTAŁE        
             
   

Kulinarne podróże i smaki to portal stworzony dla pasionatów gotowania i poznawania kuchni, smaków z całego świata. Znajdą Państwo tutaj przepisy od najprostszych po wykwintne, podawane na zimno lub gorąco, do wykonania w pięć minut jak i te, którym trzeba poświęcić wiele czasu.

Dokładamy wielu starań by ostateczny efekt i smak pozwolił Państwu delektować się smakiem w domowym zaciszu lub poczuć się ekskluzywnie na organizowanym przez Państwa przyjęciu lub kolacji we dwoje.

Zapraszamy do wspólnego, udanego gotowania!!!

I życzymy smacznego!

             
             
  POZOSTAŁE        
             
   

Kulinarne podróże i smaki to portal stworzony dla pasionatów gotowania i poznawania kuchni, smaków z całego świata. Znajdą Państwo tutaj przepisy od najprostszych po wykwintne, podawane na zimno lub gorąco, do wykonania w pięć minut jak i te, którym trzeba poświęcić wiele czasu.

Dokładamy wielu starań by ostateczny efekt i smak pozwolił Państwu delektować się smakiem w domowym zaciszu lub poczuć się ekskluzywnie na organizowanym przez Państwa przyjęciu lub kolacji we dwoje.

Zapraszamy do wspólnego, udanego gotowania!!!

I życzymy smacznego!

             
             
  POZOSTAŁE        
             
   

Kulinarne podróże i smaki to portal stworzony dla pasionatów gotowania i poznawania kuchni, smaków z całego świata. Znajdą Państwo tutaj przepisy od najprostszych po wykwintne, podawane na zimno lub gorąco, do wykonania w pięć minut jak i te, którym trzeba poświęcić wiele czasu.

Dokładamy wielu starań by ostateczny efekt i smak pozwolił Państwu delektować się smakiem w domowym zaciszu lub poczuć się ekskluzywnie na organizowanym przez Państwa przyjęciu lub kolacji we dwoje.

Zapraszamy do wspólnego, udanego gotowania!!!

I życzymy smacznego!

             
             
  POZOSTAŁE        
             
   

Kulinarne podróże i smaki to portal stworzony dla pasionatów gotowania i poznawania kuchni, smaków z całego świata. Znajdą Państwo tutaj przepisy od najprostszych po wykwintne, podawane na zimno lub gorąco, do wykonania w pięć minut jak i te, którym trzeba poświęcić wiele czasu.

Dokładamy wielu starań by ostateczny efekt i smak pozwolił Państwu delektować się smakiem w domowym zaciszu lub poczuć się ekskluzywnie na organizowanym przez Państwa przyjęciu lub kolacji we dwoje.

Zapraszamy do wspólnego, udanego gotowania!!!

I życzymy smacznego!

             
             
  POZOSTAŁE        
             
   

Kulinarne podróże i smaki to portal stworzony dla pasionatów gotowania i poznawania kuchni, smaków z całego świata. Znajdą Państwo tutaj przepisy od najprostszych po wykwintne, podawane na zimno lub gorąco, do wykonania w pięć minut jak i te, którym trzeba poświęcić wiele czasu.

Dokładamy wielu starań by ostateczny efekt i smak pozwolił Państwu delektować się smakiem w domowym zaciszu lub poczuć się ekskluzywnie na organizowanym przez Państwa przyjęciu lub kolacji we dwoje.

Zapraszamy do wspólnego, udanego gotowania!!!

I życzymy smacznego!

             
             
  POZOSTAŁE        
             
             
  Pozostałe
             
 
             
  POZOSTAŁE        
             
             
  Pozostałe
             
 
             
  TURYSTYKA KULINARNA        
             
 

Podróże i jedzenie – to fundamentalne składniki światowego fenomenu, za jaki wypada uznać turystykę kulinarną.

Ten szczególny typ podróżowania, którego celem – obok zwiedzania i poznawania kultury danego państwa – jest zgłębianie tajników miejscowej kuchni, ma już ugruntowaną pozycję za granicą. Również w Polsce zdobywa coraz większą popularność, czego dowodem wzrost turystycznych atrakcji związanych z jedzeniem w poszczególnych regionach kraju.

W planie podróży turysty-smakosza znajdą się przede wszystkim szlaki kulinarne, oferujące degustacje miejscowych specjałów czy wizyty w punktach produkcji regionalnych wyrobów. Europejskim przodownikiem w tym zakresie jest Francja, słynąca m.in. ze szlaku winnego, Szlaku Pstrąga i Smażonego Karpia, Szlaku Sera i Czekolady (podobne trasy funkcjonują także w Austrii i na Węgrzech). Turystyka kulinarna obejmuje ponadto całą gamę festiwali związanych z regionalnym jedzeniem, targów żywności, a nawet muzeów. Począwszy od Festiwalu Gęsiej Wątróbki, poprzez Festyn Moreli, na Muzeum Trufli kończąc – perspektywy zagranicznych wojaży kulinarnych są więcej niż imponujące.

W Europie turystyka kulinarna stała się swego rodzaju modą, a roczne dochody biur podróży oferujących podobne wyjazdy sięgają milionów. W Polsce wiedza na temat eskapad „z jedzeniem w tle” nie jest równie powszechna, choć rokrocznie przybywa regionalnych atrakcji w tym zakresie. Małopolska wabi turystów szlakiem oscypkowym, Żywiec i Tychy udostępniają zwiedzającym słynne browary, a w największych polskich miastach odbywają się cykliczne festiwale smaku.

Przyczyny spektakularnego sukcesu „turystyki żywności i wina” – bo tak wymiennie określa się wyjazdy gastronomiczne – można w oczywisty sposób powiązać z przewodnim, tj. poznawczym charakterem podróży jako takiej. Lokalne menu nierozerwalnie łączy się bowiem z historią i kulturą danego kraju, słowem: ze specyficzną egzotyką, której łaknący świata turysta zlekceważyć nie może. A że (jak wieść gminna głosi) nic nie wiąże ludzi bardziej od wspólnego biesiadowania – korzyść z kulinarnych podróży wielka. Tym bardziej, gdy ponadgraniczna.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Dział kulinarny ...
Czytaj najlepszy blog o tej tematyce w sieci
 
 
   
 
Page Page
   
             
 
             
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
 
     
       
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
       
 
   
       
       
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.