Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - AKWARYSTYKA
   
COUNTRY:
         
 
 
   
Home news
   
Gatunki ryb
   
Gatunki roślin
   
Akwarium
   
Elementy dekoracji
   
Ogrzewanie
   
Oświetlenie
   
Napowietrzanie
   
Filtracja
   
Woda
   
Podłoże
   
Hodowla
   
Zdrowie ryb
   
Wystawy
   
Adresy
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
Oczko wodne
Pompy i fontanny
Founa i flora
   
Akwarystyka morska
   
Akwarystyka morska
   
Inspiracje
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
 

 

 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
 
   
 
 
Akwarystyka gatunki ryb
     

" Ładnie urządzone akwarium budzi zachwyt i przyciąga wzrok. Jest Ono małym wycinkiem natury, odwzorowującym bogactwo barw egzotycznych ryb i roślin układających się w piękną kompozycję. Świetnie kontrastuje z otoczeniem, wprowadzając nastrój relaxu "

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Jak wbudować akwarium w ścianę domu?

Akwarium w mieszkaniu może stać się niezwykle atrakcyjnym elementem aranżacyjnym. Obcowanie z przyrodą ma zbawienny wpływ na samopoczucie i zachowanie człowieka. Toteż akwarium z rybkami jest ciekawą alternatywą nie tylko dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na posiadanie zwierzęcia futerkowego, ale jest doskonałym pomysłem dla miłośników wnętrz.

Gdy zdecydujemy się na montaż akwarium w ścianie naszego mieszkania, pierwszym krokiem powinno być planowanie układu funkcjonalnego całego pomieszczenia. Najważniejsze, żeby ulokować akwarium jak najdalej od okna. Dzięki temu ograniczymy do minimum ingerencję promieni słonecznych i zachowamy właściwą temperaturę wewnątrz zbiornika. Jeśli chcemy, aby nasze akwarium pełniło funkcję dekoracyjną, należy je zlokalizować w odpowiednio wyeksponowanym miejscu, np. w salonie lub korytarzu. W trosce o rybki, należy planować umieszczenie akwarium z dala od ciągów komunikacyjnych mieszkania. Aparatura zasilająca akwaria wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego.

Zbiorniki można podzielić ze względu na ich kształt, formę oraz zawartość. Przede wszystkim pełnią funkcję hodowlaną, a dodatkowo aranżacyjną. Wśród szerokiego wyboru można wyróżnić systemy wolnostojące, posiadające szafki wykończone laminatem lub innym materiałem. Dodatkowo w ofertach producentów występują akwaria wbudowane w ścianę. Jeśli decydujemy się na wkomponowanie zbiornika w ścianę, trzeba skonsultować się z architektem bądź konstruktorem.

Poza szklaną bryłą dużo przestrzeni zajmuje osprzęt techniczny, który warto ukryć w jak najmniej widocznym miejscu. Akwarium w ścianie potrzebuje wykucia otworu odpowiednio dużego, aby pomieścić w nim szafkę i osprzęt techniczny. Forma, kształt i kolorystyka oprawy akwarium korespondować powinny ze stylem wnętrza, w którym ma się ono znajdować. Istotna jest tutaj nie tylko oprawa, ale także charakter prowadzonej hodowli. Jeśli zdecydowaliśmy się na wprowadzenie większej liczby gatunków rybek, wówczas warto zasięgnąć rady doświadczonego akwarysty. Może się okazać, iż niektóre gatunki rybek są naturalnymi wrogami. Nieco inną kwestią będą wymagania temperatury, oświetlenia i pożywienia.

Równie ważną rzeczą obok samej kwestii hodowli rybek jest tło, podłoże i rośliny. Współcześnie liczy się naturalność. Możemy zdecydować się na wariant biotopowy, w którym na małej powierzchni będziemy prezentować naturalną florę i faunę z określonego regionu świata.

Akwarium w ścianie zamiast telewizora

Akwaria ścienne to najszybsze i najtańsze rozwiązanie dla każdego a efekt uzyskuje się ten sam. Konstrukcja i montaż jest bardzo prosty, wystarczy posiadać w domu wiertarkę i poziomicę. W ścianie należy nawiercić cztery otwory, dwa do zamocowania dolnej podstawy, na której stawiamy akwarium i dwa otwory od góry celem zabezpieczenie akwarium przed przechyleniem do przodu. Po zamocowaniu podstawy dokręcamy po bokach boczki obudowy, które przysłonią nam przewody i urządzenia elektryczne (podstawa i boki akwarium robimy w tym samym kolorze co panel przedni), następnie ustawiamy akwarium na podstawie na specjalnej piance, zabezpieczamy je od góry i zakładamy przedni panel dekoracyjny dostępny na życzenie klienta w każdym kolorze z palety RAL, również wszystkie forniry i wybarwienia drewna. Akwaria ścienne przeznaczone są do hodowli wszystkich małych rybek akwariowych typu : neonki, gupiki itp. Akwaria są bardzo proste w obsłudze, wystarczy zdjąć w łatwy sposób panel przedni i od góry mamy dojście jak do każdego innego akwarium, różni się tylko tym, że wisi na ścianie i jest wąskie. Klienci, którzy decydują się na akwaria ścienne, często nie mieli nic wspólnego z akwariami i chodzi im głównie o uzyskanie fajnego efektu, ożywienia wnętrza i estetyki. Często pytają, ile czasu trzeba poświęcać aby akwarium było zawsze ładne i czyste.

Na początek wpuśćmy kilka małych rybek by sprawdzić, czy nie jest im za ciasno. Kiedy wpuścimy więcej ryb, będziemy musieli dostarczać im więcej karmy, a one będą bardziej brudziły. Najważniejsze, to pamiętać, aby raz w tygodniu podmienić trochę wody. Około 20% z dna należy zamienić na świeżą, najlepiej odstaną, oraz wyczyścić gąbkę filtra. Dobrze jest też przecierać szybę specjalnym czyścikiem magnetycznym. Dla tych, którzy nie chcą hodować rybek, a chodzi im jedynie o efekt dekoracyjny, mogą umieścić w środku np. kwiaty i wszystko to, co poprawi wystrój wnętrza.

Jak można zauważyć, akwarium jest wspaniałym elementem dekoracji wnętrz. Umieszczony w ścianie element z bogatą roślinnością i kolorowymi gatunkami ryb przykuwa uwagę każdego gościa. Zabudowa zbiornika sprawia wrażenie wiszącego obrazu ozdabiającego wnętrze. Ten obraz jest jednak żywy. Kolorowe ryby i bujne rośliny tworzą niepowtarzalny klimat. Cała „magia” tak wmontowanego w ścianę akwarium polega na tym, iż jest ono w pełni zautomatyzowane, toteż nie wymaga żadnych dodatkowych prac pielęgnacyjnych wychodzących poza okresowe czynności oczyszczające.

Mimo że w sieci można znaleźć mnóstwo informacji na temat zakładania akwarium, o umieszczaniu zbiorników w ścianie nie ma zbyt wielu wiadomości. W celu montażu takiego akwarium wcale nie trzeba robić otworu w istniejących już ścianach. Architekci często proponują dobudowanie nowej ścianki ze specjalnym przeznaczeniem na wymarzony zbiornik.

Nowo wybudowana ściana nie determinuje ani długości, ani wysokości zbiornika. Otwór na akwarium można sobie wykonać praktycznie w dowolnym kształcie, a jego grubość jest dopasowana do grubości ściany. Oczywistym założeniem jest, iż zbiornik ma efektownie wyglądać po obu stronach ściany.

Budowa nowej ściany rozwiąże również problem organizacji miejsca na osprzęt współpracujący z akwarium, np. filtr. Przy budowie nowej ściany można pomyśleć o zaaranżowaniu jej na słupek działowy. Ścianę należy podzielić na trzy części: nośną, akwarium i konstrukcję lekką.

Ścianki działowe mają około 12-15 centymetrów, a ich podstawową zaletą jest to, że zbudowane są z materiałów łatwych w obróbce, a zrobienie w nich otworu nie powinno być trudne. Pierwszym krokiem przy budowie akwarium w ścianie jest obliczenie wymiarów zbiornika. Najistotniejsza jest jego długość. Następnie przy pomocy specjalistycznych bloczków techniką łączenia stawiamy część nośną akwarium. Przy wykuciu otworu pod akwarium można posłużyć się bloczkami z gazobetonu. Gdy otwór jest bardzo długi, można wstawić nadproże i rozebrać ściankę do samego sufitu.

Kolejnym krokiem jest budowa szalunku. Jest to niezbędny element, na który za pomocą masy samopoziomującej wylewa się cienką posadzkę pod akwarium. Po wykonaniu tych czynności można dokładnie wymierzyć wymiary zbiornika i zamówić akwarium u szklarza.

Wykorzystując specjalne profile w kolejnym etapie można już zbudować szkielet, do którego zostaną przykręcone płyty kartonowo-gipsowe. Ważne jest, aby przy budowie ścianki pamiętać o wykonaniu drzwiczek oraz instalacji elektrycznej, zasilającej urządzenia akwarium.

Grubość akwarium powinna być równa grubości ściany działowej. Dodatkowo, prócz kwestii grubości ściany, trzeba pamiętać o wklejeniu wzmocnień.

Akwarium należy postawić na podkładzie z styropianu o grubości około 1 cm. Konstrukcja lekka budowana jest przy pomocy profili i przykręconych do nich płyt kartonowo-gipsowych. Tę część należy zaaranżować w taki sposób, aby nie opierała się na zbiorniku - powinna być przymocowana do sufitu i ścian bocznych. Wewnątrz konstrukcji lekkiej powinno się umieścić filtry oraz inny osprzęt. Wykonanie z jednej strony drzwiczek do obsługi zbiornika rozwiąże całą sprawę.

W większości przypadków akwarium jest umieszczane w kuchni lub salonie. Równie dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie akwarium w gabinecie lub pokoju dziecka, które zapewne ucieszy odrobina natury, a zainstalowane nocne oświetlenie zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa.

Przy doborze miejsca ważna jest estetyka, ale by utrzymać osiągnięty efekt w zbiorniku, niewątpliwie należy o niego dbać. Obsługa akwarium to nie tylko codzienne karmienie rybek, ale wymiana wody, przycinka roślin i czyszczenie systemu filtrującego. Przykładowo - raz w tygodniu w 200-litrowym akwarium trzeba wymienić około 60 litrów wody. Wodę trzeba gdzieś zlać, a świeżą doprowadzić do zbiornika. Można ten proces zautomatyzować, wystarczy tylko przy doborze miejsca zwrócić uwagę na dostęp instalacji wodociągowej oraz kanalizacyjnej.

Pielęgnacja akwarium powinna być przyjemna i prosta, a przede wszystkim nie zajmować więcej niż 20 minut w tygodniu. Warto połączyć pasję z korzyściami wizualnymi i zadbać o oryginalny wygląd naszego wnętrza.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
Kąsaczowce - Characoidei
 
 
10 - 11.01.2017          
  Neon Innesa

Neon Innesa - ryba spokojna, towarzyska, stadna, prezentuje się ładnie w zbiornikach z dużą ilością roślin, ciemnym tłem i niezbyt intensywnym oświetleniem. Nie wymaga zbyt wysokiej tęperatury, łatwa w pielęgniacji. Polecana początkujacym akwarystom.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   
 
9          
  Bystrzyk ozdobny

Bystrzyk ozdobny - bardzo piękna i spokojna ryba, bytująca zgodnie z większymi i mniejszymi rybami. Lubi zbiorniki z dużą ilością roślin i miejscami ocienionymi Przebywa w strefie środkowej i przydennej. Szczególnie interesujące jest wzajemne imponowanie sobie pełnych wdzięku samców, dlatego też zaleca sie pielęgnowanie ich w grupie liczącej 4-6 osobników.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Błyszczyk parański

Błyszczyk parański - ryba nie wymagająca, spokojna, stadna, a z uwagi na czerwone oczy efektowna. Barfdzo dobrze nadaje sie do akwarium towarzyskiego, jak równiez dla poczatkujacych akwarystów. Preferuje strefę przydenną. Wymaga bardzo czystej wody, dużej liczby roślin i miejsca do pływania. Łatwa w hodowli.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
 
 
   

" Zbiorniki, w których są ryby z jednej rodziny, rodzaju lub gatunku określamy, jako akwaria gatunkowe. Wnętrze ich należy dostosować do specyficznych wymagań ich mieszkańców, jak np. odpowiednie kryjówki dla pielęgnic czy wolne przestrzenie do pływania dla ryb kąsaczowatych czy brzanek "

 
   
 
 
   
7          
  Bystrzyk nczerwony

Bystrzyk czerwony - ryba od lat znana niestety rzadko spotykana. Nadaje sie do zbiornika towarzyskiego początkujacego akwarysty. Jest spokojna w stosunku do własnego jak i innych gatunków.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  Żałobniczka

Żałobniczka - ryba o malych wymaganiach, polecana początkujacym akwarystom. Szczególnie dobrze prezentuje sie w gromadzie. Wymagają dużej ilości pokarmu. Gatunek ten wymaga jasnych akwariów z czysta wodą.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   


 
5          
  Hokejówka amazońska

Hokejówka amazońska - ryba ładna, stadna, a ze względu na skośny rysunek i osobliwy sposób poruszania pożądana w akwarium towarzyskim z niezbyt rosłymi gatunkami. Polecana początkujacym akwarystom. Bytuje w górnej i środkowej części toni. Niezbyt wymagająca, wrazliwa na zawartość azotynów w wodzie. Wymaga częstej wymiany wody.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
 
 
   

" Akwarium środowiskowe to takie w którym umieszczamy ryby i rośliny pochodzace z jednego określonego biotopu "

 
 
   
 
4          
  Miedzik obrzeżony

Miedzik obrzeżony - ryba ładna, stadna, nadająca sie do akwariów towarzyskich. Czuje się bezpiecznie wśród roślin. Wymaga wolnych przestrzeni do pływania. Lubi ciemne podloże i niezbyt ostre światło.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   
 
3          
  Zwinnik jarzeniec

Zwinnik jarzeniec - spokojna ryba stadna, nadaje sie do każdego zbiornika towarzyskiego. Prezentuje sie świetnie w dużej grupie, przy przyciemnionym świetle.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Gurami niebieski

Gurami niebieski - gatunek bardzo rozpowszechniony, towarzyski, malo wymagający w stosunku do wody i pożywienia. Nadaje sie do chowu z mniejszymi gatunkami. Łatwy w hodowli.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   

 
 
1          
  Gurami mozaikowy

Gurami mozaikowy - ryba bardzo piękna i dekoracyjna. Lubi akwaria duże i gęsto zarośnięte, oraz z roślinami pływającymi po powierzchni wody. W jasno oświetlonym zbiorniku staje się bojaźliwa. Nadaje sie także do chowu z mniejszymi gatunkami. Żyje dobranymi parami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
 
 
   
"" Zagospodarowanie wnętrza akwarium jest odbiciem inwencji i umiejętności akwarysty. To On decyduje o ogólnym wizerunku akwarium. Aranżacje akwarium można oprzeć o kilka zasad. Najpopularniejsze są akwaria Tzw. towarzyskie, w których bytują wspólnie ryby i rośliny z różnych rodzin rodzajów i gatunków. W zbiornikach takich należy zwracać uwagę na to by rośliny i ryby miały podobne potrzeby, co do wody, światła, wielkości przestrzeni życiowej i odżywiania "
 
   
 
 
 
1          
  Wielkopłetw wspaniały

Wielkopłetw wspaniały - jedna z najładniejszych i ciekawych ryb akwariowych. Wytrzymała zatrzepna i bojowa. Dlatego należy ją trzymać z wiekszymi rybami.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   
 
1          
  Prętnik karłowaty

Prętnik karłowaty - pięknie ubarwiona, skromna ryba, prezentuje sie ładnie w towarzystwie innych małych ryb. Lubi gęsto porośnięte, oświetlone akwaria o ciemnym podłożu.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
Karpiowce - Cyprinoidei
 
 
1          
  Razbora klinowa

Razbora klinowa - wyjątkowo ładna i lubiana ryba stadna, bytuje w środkowej częsci toni akwarium. Doskonale również prezentuje sie parami. Nadaje sie do akwariow towarzyskich. Lubi ciemne podloże i przyciemnione światlo. Lubi rośliny pływające oraz wodę miękką.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   
 
1          

  Kardynałek

Kardynałek - ładna, ruchliwa, stadna ryba. Niewymagająca, polecana początkującym akwarystom. Bytuje w górnej i środkowej części zbiornika. Potrzrebuje dużo wolnej przestrzeni do pływania, jasnego oświetlenia i ciemnego podloża.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Piskorek Kuhla

Piskorek Kuhla - spokojna towarzyska ryba sfery przydennej. W ciągu dnia przebywa w ukryciu . Nocą bardzo aktywna poszukuje pożywienia. Dobrze nadaje sie do zbiornika towarzyskiego, zjada resztki pokarmowe. Nie należy wraz z nią chować innych ruchliwych ryb sfery przydennej.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
 
 
   
" Ryby należy karmić parę razy dziennie odpowiednio dawkowanymi porcjami. Częste karmienie jest bardziej wskazane gdyż można wówczas podawać mniejsze porcje

Wodę do zbiornika należy odpowiednio spreparować za pomocą odpowiednich środków do nabycia w sklepach akwariowych. "

 
   
 
 
   
1          
  Brzanka sumatrzańska

Brzanka sumatrzańska - gatunek bardzo lubiany, ruchliwy, stadny i nie wymagający. Zgodny. Wymaga częstej wymiany wody.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Danio pręgowane

Danio pręgowane - ryba o wytwornym prostym rysunku, jedna z najczęściej chodowanychi w akwariach. Gatunek zgodny, wytrzymały, zwinny i żwawy. Łatwy w pielęgnacji, szczególnie nadaje sie dla początkujących akwarystów. Pięknie prwezentuje się tylko w gromadzie.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 

 
   
 
1          
  Przyssawiec syjamski

Przyssawiec syjamski - ryba zgodna żywiąca sę glonami. Dobrze nadaje sie do akwarium towarzyskiego.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
Piękniczkowate - Poeciliidea
 
 
1          
  Gupik

Gupik - jedna ze starszych ryb akwariowych. Jest mało wybredn.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   
 
1          
  Zmienniak plamisty

Zmienniak plamisty - są to ryby ładne nie wymagające, nadające się do zbiorników towarzyskich. Świetnie kontrastują z barwą zieleni roślin.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Molinezja ostropyska

Molinezja ostropyska - lubi dużo światła i ciepła.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 

 
   
 
1          
  Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera - jedna z najbardziej lubianych ryb o licznych odmianach chodowlanych. Dobre do akwariów towarzyskich.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
Pielęgnicowate - Cichlidae
 
 
1          
  Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba zgodna świetnie nadająca sie do akwariów towarzyskich, z dużą liczbą roślin i kryjówek. Wrazliwa na zanieczyszczenie wody. Konieczna częściowa okresowa wymiana wody.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   
 
1          
  Skalar

Skalar - często spotykany gatunek. Są zgodne i bez wiekszych wymagań. Wrażliwe na zanieczyszczenie wody.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
Kirysowate - Callichthyidae
 
 
1          
  Kirysek lamparci

Kirysek lamparci - ruchliwa ryba sfery przydennej, stadna.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 

 
   
 
1          
  Kirysek spiżowy

Kirysek spiżowy - zjada resztki pokarmowe i pokarm opadły na dno.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
Zbrojnikowate - Loricariidae
 
 
1          
  Wąsacz niebieski

Wąsacz niebieski - gatunek zgodny nadający sie do dużych akwariów towarzyskich. Zjada glony.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
 
Glonojadowate - Gyrinocheilidae
 
 
1          
  Glonojad syjamski

Glonojad syjamski - ryba pilnie pilnująca swojego rewiru. Zjada glony. Wymaga kryjuwek.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
Piskorzowate - Cobitidare
 
 
1          
  Bocja wspaniała

Bocja wspaniała - bardzo żywa zgodliwa ryba, nadajaca sie do pielęgnacji w akwariach gatunkowych i towarzyskich. Aktywna zwlaszcz o zmroku. Jest wykorzystywana do zwalczania slimaków w akwariach słodkowodnych.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   
 
Dobór gatunków

Zanim kupisz ryby, zastanów się jakim gatunkom możesz zapewnić właściwe warunki. Poczytaj książki, poszukaj informacji w internecie, spytaj innych akwarystów. Musisz dla każdego gatunku ryb sprawdzić jak ma zakres tolerancji odnośnie pH, twardości i temperatury. Następnie - zadbaj o to, by nie umieszczać w jednym zbiorniku gatunków o diametralnie odmiennych wymaganiach. Parametry docelowe zbiornika muszą się mieścić w zakresie tolerancji wszystkich wybranych gatunków. Dla niektórych ryb, niektóre z wymienionych cech wody nie mają większego znaczenia - np. większość zbrojników czy kiryski dobrze się czują zarówno w pH=6.5 jak i pH=8 , zakres tolerancji na twardość mają od GH=5 do GH=20, a na temperaturę od 20 do 30°C. Inne z kolei ryby mają bardzo wąskie zakresy tolerancji - i takich ryb prawdopodobnie nie powinieneś wybierać do swojego pierwszego zbiornika. Nie umieszczaj też razem ryby drapieżnej z rybą, która stanie się jego ofiarą - chyba, że chcesz np. karmić pielęgnice żywymi gupikami.

Zaplanuj docelowe parametry zbiornika stosownie do wody jaką masz w kranie i ryb jakie chcesz hodować. Parametry wody nie muszą być identyczne z wodą kranową, ale musisz wiedzieć czego się spodziewać, a w niewielkich zakresach można je stosunkowo łatwo zmodyfikować. PH i twardość można obniżać za pomocą torfu lub lignitów, podwyższać piaskiem marmurowym lub wapniowym. Jeśli bardzo mocno musisz obniżyć twardość, potrzebny będzie filtr odwróconej osmozy, tzw. RO. Pozwoli on uzyskać twardość ogólną 2-5°n, jakiej potrzebują niektóre ryby - np. paletki.

Informacje o parametrach wody kranowej uzyskasz badając ją samodzielnie za pomocą odpowiednich testów, możesz też zanieść próbkę wody do sklepu akwarystycznego - większość z nich bez większych przeszkód powinna zgodzić się na przebadanie wody. Możesz tez złożyć w zakładzie wodociągowym w swojej miejscowości prośbę o podanie parametrów wody - zakłady te mają obowiązek na takie pytania odpowiadać.

Możesz dobrać gatunki ryb tak, jak żyją one razem w naturze - czyli ryby pochodzące z jednego biotopu. W większości zbiorników będziesz potrzebował "czyścicieli" - ryby żerujące przy dnie (zwykle jakieś kiryski) i "glonojady" (najczęściej któreś ze zbrojników).

Zadbaj o to, by ryby stadne żyły w grupkach, minimum po 4-5 osobników, a jeszcze lepiej co najmniej 8 - np. kiryski, czy neony - wiele ryb zyskuje urok dopiero w stadzie. Dużo lepiej będzie wyglądało akwarium, a ryby będą w nim szczęśliwsze, jeśli zamiast dobierać "kolorową parę takich" i "drugą parę siakich" zdecydujesz się na jeden gatunek w niewielkim stadku - ryby nie będą się czuły osaczone, chowały po kątach, lecz przejmą całą dostępną przestrzeń. Z drugiej strony, nie umieszczaj razem ryb, które są agresywne dla pobratymców (jak np. 2 bojowniki w jednym akwarium)

Ile mogę włożyć rybek ?

Przed zakupem ryby sprawdź, jaka duża może ona urosnąć i planuj obsadę dla dorosłych osobników. Nie umieszczaj razem ryb znacznie różniących się rozmiarami, bo duża ryba będzie stresowała mniejsze. Oblicz, ile wody jest w napełnionym zbiorniku i zaplanuj odpowiednio do niej ilość ryb jakie tam włożysz. Nie wolno również wpuszczać ryb do zbyt małego dla nich zbiornika - skalary będą się źle czuły w akwarium niższym niż około 50cm, a typowa 5-litrowa kula jest dla "złotej rybki" nieznośnym, ciasnym więzieniem.

Typową regułą jest przeznaczenie 2 litrów na 1 cm długości ciała średniej ryby - średnia ryba to na przykład labeo lub mieczyk. Dla ryb wysmukłych lub drobnych - jak cierniooczek, rineloricaria, albo neonki lub drobniczki - można przyjąć 1 L na 1 cm. Podobnie, możesz sobie pozwolić na pewne przerybienie w stosunku do tej reguły w przypadku ryb labiryntowych - które oddychają nie tlenem rozpuszczonym w wodzie, lecz powietrzem atmosferycznym - oraz w przypadku większości kirysów - które dobrze znoszą ciężkie warunki wodne. Przy takim "naciąganiu zasad" pamiętaj jednak, że ryby wytrzymałe nie mieszkają same w zbiorniku. Natomiast dla ryb masywnych jak welonki czy paletki musisz przeznaczyć więcej, lub dużo więcej wody, a tym bardziej dla ryb terytorialnych, które potrzebują dla siebie określonego obszaru na dnie lub w toni wodnej. Uwaga - ryby zimnolubne ("złote rybki") mają kilkukrotnie większe niż gatunki tropikalne wymagania jeśli chodzi o ilość wody i wydajność filtrów (ryby te dużo brudzą). Ponadto ryby zimnolubne mają około 2x wyższe wymagania pod względem natlenienia wody niż ryby tropilkalne - zgrubsza oznacza to konieczność 2x większej powierzchni wody przypadającej na 1 rybę.

Ile dawać jeść ?

Ryby będą zawszy "wyglądały" na głodne - niektóre gatunki są w tym nieomal wyspecjalizowane ;-). Nie można jednak dać się zwieść. Dorosłe ryby powinny dostawać posiłek raz, a maksymalnie 2 razy dziennie, taką porcję, jaką mogą zjeść w ciągu około 5 minut. Jeśli natychmiast zjedzą to, co dostały, można dać im trochę więcej.

Inaczej jest z narybkiem - powinien w zasadzie cały czas pływać w pokarmie, a gdy nieco podrośnie - należy małe rybki karmić po kilka razy dziennie - oczywiście, odpowiednie drobnym pokarmem.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
News - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.