Hodowla ryb akwariowych
Dla każdego kto posiada dużą wiedzę na temat hodowli egzotycznych ryb akwariowych doskonałym pomysłem na połączenie swojego hobby z zarabianiem pieniędzy jest prowadzenie hodowli ryb akwariowych, które są chętnie kupowane w sklepach zoologicznych.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim trzeba określić jakie gatunki będą hodowane ponieważ do tego dostosowuje się dalsze działania. Dla osób, które posiadają warunki do masowej produkcji (czyli duże przystosowane pomieszczenia oraz dużo pieniędzy do zainwestowania) dobrym wyborem jest hodowla najczęściej i najchętniej kupowanych rybek takich jak gupiki, mieczyki, pyszczaki czy pielęgnice. Jeśli z kolei brak jest dużych przestrzeni to najlepiej nastawić się na hodowlę mniejszej ilości lecz dużo droższych ryb – mogą to być zarówno ryby morskie jak i rzadsze ryby słodkowodne. Należy przy tym pamiętać, że im droższe i rzadsze są ryby na rynku tym trudniejsza i bardziej ryzykowna jest ich hodowla. Zanim rozpocznie się działalność dobrze jest znaleźć odbiorców ponieważ wyhodowane rybki trzeba gdzieś sprzedać.
Co jest potrzebne?
Aby rozpocząć hodowlę przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie pomieszczenia przeznaczone tylko i wyłącznie na hodowlę. Muszą się one charakteryzować odpowiednio wysoką temperaturą tak, aby koszty ogrzewania wody w akwariach nie przerosły przychodów ze sprzedaży rybek. Dodatkowo należy się zaopatrzyć w:
akwaria – czyli najprościej mówiąc miejsce życia i rozmnażania ryb – przy czym należy pamiętać, że nie może to być jedno wielkie akwarium lecz przynajmniej kilka dużych i kilka mniejszych; wszystko to po to, aby hodowla była opłacalna i narybek mógł się rozwijać bezpiecznie bez zagrożenia zjedzeniem przez starsze osobniki,
wyposażenie akwarium – każde akwarium musi być odpowiednio wyposażone w filtry wody, termometry, mierniki pH, oświetlenie, mierniki twardości wody – są one niezbędne do utrzymania warunków odpowiednich dla danego gatunku; gdy jakikolwiek parametr wody zmienia się na niekorzyść należy go korygować,
rybki – należy się zaopatrzyć w rybki, które będą się rozmnażały i zajmowały produkcją sprzedawanego narybku, w zależności od wybranego gatunku może to być niewielki wydatek jednostkowy lub bardzo droga sprawa,
wiedza specjalistyczna – jest ona niezbędna do prowadzenia hodowli ponieważ na rybki czyha wiele zagrożeń chociażby w postaci chorób, które mogą opanować całe akwarium nie oszczędzając żadnej rybki; trzeba wiedzieć jak im zapobiegać i w jaki sposób reagować w momencie kiedy pojawiają się jakiekolwiek objawy, aby nie dopuścić do katastrofy.
Każdy kto zajmuje się hodowlą rybek hobbystycznie wie, że nie jest to proste zajęcie lecz wymaga niejednokrotnie sporo pracy i dużego zaangażowania. Dlatego też każdy kto zdecyduje się na otwarcie tego rodzaju działalności gospodarczej musi mieć sporo czasu i pewnych odbiorców, którzy zagwarantują to, że hodowla nie pójdzie na marne i nie dostarczy strat.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |