Akwarium kształt materiał wielkość
Wyobrażając sobie i mówiąc o akwarium mamy przed oczami najczęściej prostokątne - proste lub profilowane - zbiorniki, kt&´re różnią się między sobą jedynie wielkością i ich wnętrzem, a właściwie twórczą inwencją ich właścicieli. Jednak konkurencyjność wśród producentów umożliwia nam obecnie szeroki wybór akwariów zarówno pod względem kształtu, koloru, jak i ceny. W poniższym artykule pozwolimy sobie zapoznać was z szeroką gamą dostępnych produktów na krajowych oraz zagranicznych rynkach.
Parametry zbiorników wodnych
Zanim jednak przejdziemy do opisu poszczególnych produktów warto nieco zatrzymać się przy tym w jaki sposób są produkowane i z jakich materiałów.
Rodzaje szkła do produkcji akwariów:
- Szkło płaskie, przezroczyste typu clear - wysokiej jakości odprężone szkło produkowane metodą float. Jego zaletami są: jednolita grubość, płaska powierzchnia, brak zniekształceń optycznych, wysoki stopień przechodzenia światła (dla szyby o grubości 15mm współczynniki transmisji światła wynosi 0,83).
- Szkło transparentne typu float - do jego produkcji stosowany jest piasek o niskiej zawartości żelaza i krzemionki (odżelaźniony). W efekcie szkło praktycznie pozbawione jest zielonkawego odcienia charakterystycznego dla innych rodzajów szkła. Jego zaletami są: zachowanie czystości barw, wyższa przepuszczalność światła (dla szyby o grubości 15mm współczynniki transmisji światła wynosi 0,88-0,90 - w zależności od producenta).
Tak więc rodzaj użytego do produkcji szkła ma wpływ na zabarwienie szyb: od różnych odcieni koloru zielonkawego (zwykły float) do całkowicie bezbarwnego (np. OptiWhite lub ExtraClear Plus).
Natomiast o grubości szyb zbiornika decydują międzynarodowe normy DIN 32622 - ma to zapobiec ryzyku związanemu z powstającymi w akwarium naprężeniami. Grubość szyby, użytej do budowy akwarium, uzależniona jest tylko od dwóch wielkości - długości i wysokości zbiornika (wysokości słupa wody). Przy produkcji zbiorników o długości przekraczającej 250cm stosuje się grubszą szybę na dno akwarium w stosunku do jego ścian bocznych. Ściany zbiorników często posiadają, jeżeli jest to konieczne, dodatkowe specjalne listwy wzmacniające montowane na przedniej i tylnej ścianie oraz wzmacniające poprzeczki.
Wszystkie krawędzie akwarium są precyzyjnie wykonane - szlifowane i polerowane, aby zapobiec ewentualnym skaleczeniom.
Szyby łączone są za pomocą specjalnych klei akwarystycznych, jak silikon czy kleje na bazie szkła wodnego.
W zależności od użytego rodzaju kleju oraz wielkości zbiornika stosuje się spoiny cienkie (szyby praktycznie przylegają do siebie), grubsze, pojedyncze, podwójne. Ważne jest, żeby klej zawsze rozprowadzony był równomiernie i był bio-neutralny. Również i tutaj mamy do czynienia z różnymi kolorami połączeń, np.: czarny, biały, transparentny.
Polscy producenci akwariów, a jest ich niesamowicie dużo, oferują szeroką gamę produktów:
- Akwaria proste - typowy, klasyczny zbiornik o czterech prostokątnych ścianach i dnie. Dostępne są w całej gamie rozmiarów, od wysokich do niskich, od szerokich do wąskich. Minimalny rozmiar - 12l, maksymalny do 960l.
- Akwaria profilowane: zbiornik o czterech ścianach z profilowaną przednią szybą (odpowiednio wygiętą) i dopasowanym dnem. W zależności od kształtu frontowej ściany wyróżniamy:
Akwaria owalne - przednia ściana jest półokrągła. Dostępne rozmiary od 23l do nawet 960l.
Akwaria falowane- przednia ściana jest w kształcie fali.
- Akwaria APP - zbiornik ten wykonany jest z dwóch ścian: tylnej oraz przedniej profilowanej w całości (odpowiednio wygiętej).
- Akwaria panoramiczne - są to zbiorniki z sześcioma ścianami: przednia szyba została ścięta, dzięki czemu pojawiły się dwie, dodatkowe ściany narożnikowe. Celem tego zabiegu jest uwydatnienie głębi podwodnego świata. Zbiorniki te są dostępne w rozmiarach 54l do 200l.
- Akwaria narożne(trójkątne) - jest to zbiornik o trzech ścianach, przy czym ściana frontowa jest profilowana - półokrągła lub półowalna (odpowiednio wygięta). Ich kształt umożliwia ustawienie w kącie / narożniku oraz zapewnia niezwykłą głębię obrazu. Zbiorniki te dostępne są w rozmiarach 70l - 410l.
- Akwaria sześciokątne - zbiorniki te posiadają sześć ścian, wszystkie są tego samego rozmiaru. Są to małe zbiorniki, dostępne w rozmiarach od 17,5l do 52,5l.
- Akwaria dekoracyjne :
Typu cube - wszystkie boki tego akwarium są równe, łącznie z dnem - swoją formą przypominają kostkę. Dostępne są zbiorniki już od 4l nawet do 216l.
Kolorowe - szyby są najczęściej koloru czerwonego, zielonego, żółtego lub niebieskiego, a zbiorniki niewielkich rozmiarów.
Kule - bardzo małe zbiorniki, które nie nadają się do przetrzymywania w nim żadnego gatunku ryb.
Oczywiście oprócz opisanych powyżej kształtów zbiorników, zagraniczne firmy oferują szeroką gamę produktów dekoracyjnych. I tutaj wyobraźnia projektantów nie zna granic, szczególnie w przypadku zbiorników małych, tzw. nano (do 40l).
Mamy do wyboru zbiorniki ozdobione wymyślnymi ramkami oraz elementami dekoracyjnymi, które wchodzą w skład zestawu o dźwięcznych nazwach: „miasto”, „mój ogródek”, „rybka”, „baronowa kolumna” itd. Są to zestawy pochodzące z linii Aqua Deco firmy Zolux, które raczej przeznaczone są bardziej do ozdoby niż hodowli ryb (pojemność tych akwariów to około 6l). Podobnie jest z linią Bamboo - zbiorniki, z wykończeniami drewnianymi lub Art’Line - akwaria o fikuśnych kształtach przypominających serce czy jabłko.
Inną firmą specjalizującą się w produkcji dekoracyjnych zbiorników jest Hagen, która stworzyła nowoczesną oraz stylową linię Fluval EDGE. Jest to kompletny zestaw nano zbiornika, w skład którego wchodzą: akwarium, szczelna pokrywa, oświetlenie typu LED, filtr oraz uzdatniacze wody. W tym przypadku zbiornik opatrzony jest swoistą obudową - eleganckim stojakiem słupkowym, który kryje w sobie wszystkie urządzenia, okablowanie oraz umożliwia obserwację pupili od góry czy wypełnienie zbiornika po brzegi. Niewątpliwymi wadami tego rozwiązania jest utrudniony dostęp do środka oraz czyszczenie zbiornika (tylko drewnianą obudowę można zdjąć - górna szyba przymocowana jest na stałe).
Pomijając już akwaria dekoracyjne, zagraniczni producenci oferują nam także specjalistyczne zbiorniki, z wydzielonym miejscem w jednym z narożników na dodatkową komorę przelewową - tzw. sumpy. A wszystko to za sprawą japońskiej firmy ADA (Aqua Design Amano), która w swojej ofercie ma także zbiorniki typu „waterfall”. Przeznaczone są one przede wszystkim do uprawy emersyjnej roślin, a ich konstrukcja opiera się o półki szklane (2 lub 3 poziomy), przez które cały czas przepływa woda z góry na dół (jak wodospad). Dno zbiornika można dodatkowo zaaranżować dla ryb (dostępna głębokość 12 lub 17cm).
Opisane w tym artykule akwaria nie wyczerpują w całości dostępnej oferty. Są to zbiorniki, które bez trudu możemy nabyć w polskich sklepach akwarystycznych.
Napełnianie akwarium
Wypłucz akwarium i wylej wodę po płukaniu. Usyp dno i ułóż część dekoracji. Nalej wodę, kierując strumień nie na dno, ale na położony na dnie talerzyk - tak by nie zniszczyć usypanego kształtu podłoża i nie poprzesuwac dekoracji. Uruchom filtry, ułóż resztę dekoracji i możesz posadzić rośliny. Teraz zostaw zbiornik co najmniej na dobę, niech filtr oczyści wodę z drobin, które zostały wzniecone z dna w czasie dekorowania zbiornika i sadzenia roślin.
Zaszczepienie zbiornika
Sprawdź czy filtra nie trzeba oczyścić z dużych śmieci. Jeśli masz możliwość, "zaszczep" filtr mułem z innego, już działającego zbiornika - wybrudź nim po prostu gąbkę. Jeśli nie możesz, zaszczep bakterie nitryfikacyjne za pomocą preparatu bakteryjnego (np. "Cycle", "Bactozyme", "Nitrivec" ... ). Można się zresztą obejść bez zaszczepiania, ale wtedy uruchamianie zbiornika zamiast 1-2, może potrwać 3 lub 4 tygodnie.
Do akwarium z zaszczepionym filtrem wpuść jedną wytrzymałą rybkę (ewentualnie kilka bardzo małych, zwykle zbrojników lub kirysów), lub taką rybę, której Ci nie będzie szkoda jeśli padnie - np. gupika. Dobrze się do tego nadają również molinezje - po pierwszym tygodniu możesz je przestać karmić, a wtedy zainteresują się one glonami które zwykle pojawiają się w akwarium w początkowym okresie. Molinezje zjadają większość z tych glonów, ale tylko wtedy, kiedy są naprawdę głodne.
Dni kolejne
Co 1-2 dni sprawdzaj za pomocą testów stężenia NH3 i NO2. Zaobserwujesz najpierw wzrost ilości NH3, a potem wzrost ilości NO2. Po kilku dniach poziom NH3 zacznie spadać, a NO2 wciąż będzie rosło. Kiedy również poziom NO2 zacznie się obniżać a poziom NH3 zmaleje do zera, oznaczać to będzie, że ilość bakterii w filtrze osiągnęła wielkość wystarczającą do przetworzenia nieczystości pochodzących od wszystkich ryb, jakie aktualnie są w zbiorniku. Tym samym osiągnięty został stan pewnej równowagi biologicznej. Teraz wpuść do zbiornika drugą rybkę, lub kolejną partię kilku rybek. Ciągle sprawdzaj ilość NO2. Kiedy znów zacznie spadać, możesz wpuścić kilka kolejnych ryb.
Po około 2-3 tygodniach
Poziom NH3 powinien już być ustabilizowany w okolicach 0, podobnie poziom NO2. Jeśli tak jest, bakterie się rozwinęły i możesz wpuścić ryby z planowanej docelowej obsady. Jednak staraj się zawsze przestrzegać zasady, by za jednym razem nie wpuszczać większej "masy" ryb niż ~2x tyle, co już jest w zbiorniku. Teraz musisz znów monitorować poziom NO3, który będzie stale rósł. Dlatego po około miesiącu należy już przystąpić do częściowej wymiany wody. Staraj się nie dopuścić do tego, by poziom NO3 przekroczył 25 mg/litr, a najlepiej by oscylował w okolicach 12-15. Jeśli masz dużo roślin, a zwłaszcza w dobrze oświetlonym zbiorniku z systemem uzupełniania CO2, łatwiej będzie Ci zachować bezpieczne dla ryb warunki.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |