Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MOTORYZACJA
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
   
Aktualności
   
Testy samochodów
Samochody uzywane
Wystawy
   
Multimedia
   
Galerie zdjęć
Video News
Wywiady
   
Szukaj
   
Katalog Dealerów
Autokomisy
Autozłom
Części zamiwnne
Serwis i naprawa
Serwis opon
Tachograf
Pomoc drogowa
Nauka jazdy
Ceny aut używanych
Raport awaryjności
Raport spalania
Ceny paliw
Stacje benzynowe
Kontrola pojazdów
Przejścia graniczne
Urzędy celne
Spedycja logistyka
   
F1
   
Rajdy
   
Paryż Dakar
NASCAR
Mistrzostaw Świata
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski
Rajd IRC
RPP
Amatorskie
   
Motosport
   
Sporty motocyklowe
Sportu samochodowe
   
Tuning
   
Testy opon
Alufelgi relingi
Firmy tuningowe
Auta użytkowników
Car Audio
Multimedia
Akcesoria
   
Motocykle
   
Opisy motocykli
Opisy skuterów
   
Flota
   
4x4
   
Opisy aut 4x4
Filmy 4x4
Galerie 4x4
   
Prawo
   
Kodeks drogowy
Taryfikator
Wzory dokumentów
Znaki drogowe
Prawo jazdy
Ubezpieczenia
Porady prawne
Odszkodowania
   
Concept Cars
   
Zabytkowe
   
Historia motoryzacji
   
Porady
   
Raporty
   
Pierwsza pomoc
   
Uwaga wypadek
   
   
 
   
   
Nauka jazdy
   
 
Katalog nowości
   
   
 
 
 
   
 

Dział VIP Car GMI

   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
 
   

   
   

 

 
Motoryzacja News Professional
     

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
               
Polska USA i Kanada Dania Szwecja Belgia Holandia Anglia Dodatkowe informacje: Francja Niemcy i inne
               
 
 

Jazda terenowa

Czy to w mieście, czy to na trasie, przeważnie poruszamy się po drogach utwardzonych. Czasami jednak stawiamy sobie większe wymagania, zachodzi potrzeba wybrania się na ryby, dojechania do malowniczego domku letniskowego położonego gdzieś gdzie kończy się mapa… I wówczas zwykle pojawiają się problemy, bo nie dość, że nie potrafimy jeździć po wertepach, to dodatkowo nasze samochody nie są do tego przystosowane.

Poniżej przedstawiam kilka porad jak radzić sobie z jazdą w terenie. Porady te adresowane są głownie do posiadaczy aut 4×4 zajmujących się jazdą off-road, ale wydały mi się na tyle ciekawe, że nie mogłem się powstrzymać przed publikacją. Tekst pochodzi ze strony www.ukoffroad.com.

Głębokie bruzdy i rowy

Przede wszystkim miej na uwadze prześwit swojego samochodu oraz gdzie znajdują się najniższe punkty podwozia. Nie siłuj się z kierownicą, pozwól kołom wybrać własną ścieżkę, którą chcą podążać w koleinie. Bądź jednak przygotowany na przejęcie steru gdy zajdzie taka potrzeba.

Nigdy nie wjeżdżaj do rowu na wprost – przed wjazdem ustaw pojazd pod kątem do przeszkody. I podobnie jak w przypadku podwozia, dowiedz się jaki jest kąt natarcia i zejścia twojego wozu jeszcze przed próbą przejazdu przez rów.

Głęboka woda

Przed wjazdem do wody musisz wiedzieć co się pod nią znajduje: czy dno jest grząskie czy twarde, czy znajdują się tam jakieś przeszkody lub zagłębienia. Jeżeli nie widzisz co znajduje się na dnie, przejdź na drugi brzeg po linii jaką będą poruszały się lewe koła pojazdu. Wróć do samochodu po linii jaką będą się poruszały prawe jego koła. Pamiętaj, że prąd rzeki może znieść cię z obranego toru jazdy.

Wyłącz klimatyzację oraz wiatrak chłodnicy, jeżeli wydaje ci się, że woda go dosięgnie. Aby to zrobić po prostu pozwól silnikowi schłodzić się przed wjazdem do wody – wówczas wiatrak się nie włączy. Dzięki temu łopatki wiatraka nie pogną się w wodzie i nie uszkodzą chłodnicy. Wjeżdżanie do wody nagrzanym autem jest ogólnie złym pomysłem – urządzenia mechaniczne nie lubią nagłych zmian temperatury.

Pamiętaj, że opony działają jak boje zmniejszając siłę nacisku kół na podłoże, a przez to pogarszają sterowność pojazdu w wodzie.

Wjeżdżaj do wody powoli, ale na tyle szybko, żeby pchać przed sobą pierwszą falę, którą tworzy wjeżdżające do wody auto. Nie zatrzymuj się w wodzie, nie przyspieszaj gwałtownie, ani nie hamuj. Hamowanie powoduje, że woda wpływa do wydechu, a samochód z zalanym wydechem bardzo trudno uruchomić. Jeśli już zatrzymasz się w wodzie i nie możesz uruchomić samochodu możesz spróbować wyjechać z niej na rozruszniku.

Po wyjechaniu z wody sprawdź hamulce. Możesz je wysuszyć i oczyścić pokonując pewien odcinek drogi trzymając cały czas nogę delikatnie na hamulcu. Jeżeli masz hamulce bębnowe, a woda była błotnista powinieneś w miarę możliwości przeczyścić bębny.

Jeżeli planujesz jeździć w głębokiej wodzie, wyposaż swoją terenówkę w fajki – końcówki układu dolotowego i wydechowego poprowadzone ponad wysokość tafli wody.

Podjazdy i zjazdy

Przede wszystkim przeanalizuj wcześniej wzniesienie i wybierz najdogodniejszą trasę podjazdu. Nie zapomnij też przymocować ciężkich przedmiotów znajdujących się w środku pojazdu. Nie chcesz chyba dostać w głowę szuflą podczas dachowania.

Podjeżdżając pod górkę jedź jak najwolniej, ale na tyle szybko, żeby nie zgasić silnika. Gdy koła zaczną buksować, po prostu odejmij trochę gazu. Jeżeli zdławisz silnik i auto stanie, momentalnie naciśnij hamulec, sprzęgło, wrzuć wsteczny i puść sprzęgło. Nie bój się – silnik będzie hamował za ciebie. Nigdy nie próbuj zjeżdżać z wzniesienia tyłem używając hamulca nożnego do zwalniania.

Podobnie przy zjeżdżaniu z wzniesień staraj się hamować silnikiem, a nie hamulcem nożnym. Gdy samochód mimo to zacznie się ślizgać i ustawiać bokiem, dodaj po prostu trochę gazu aby uspokoić tył. Gdy podczas zjazdu z górki na hamulcu zablokujesz koła, puść natychmiast hamulec. Tylko kręcące się koła pozwalają utrzymać sterowność. Wiedz również, że jeżeli ustawisz auto bokiem do stromizny, skończy się to dachowaniem.

Piasek

Wilgotny lub mokry piasek, odwrotnie niż suchy, właściwie nie nastręcza wielu kłopotów. Jeżeli na piasku odbija się wzór bieżnika opon mamy właśnie do czynienia z mokrym piaskiem. Jeżeli koła tworzą w piasku wysokie koleiny w kształcie litery V mamy do czynienia z suchym piaskiem.

Tutaj również stosujemy złotą zasadę jazdy w terenie. Jedziemy wolno, ale na tyle szybko, żeby nie zgasić silnika. Nie przyspieszamy, ani nie hamujemy bez potrzeby. Nie zmieniamy biegów. Samochód powinien cały czas ciągnąć ze stałą prędkością.

Wjeżdżając na piasek staraj się już mieć odpowiednio dużą prędkość, ażeby siłą rozpędu przejechać ten rodzaj nawierzchni. Jeśli się zakopiesz, nie próbuj kręcić kołami w miejscu. Nic to nie da, a zakopiesz się jeszcze bardziej. Użyj saperki do odkopania kół samochodu lub spróbuj zmniejszyć ciśnienie w oponach.

Błoto

Tutaj wszystko zależy od bieżnika. Im bardziej agresywny, tym większe twoje szanse na przejazd przez błoto. Wyjątkiem jest mokra glina – w tym przypadku nawet agresywny bieżnik na niewiele się zda.

Raz jeszcze, stała siła napędowa kół jest kluczem do sukcesu. Nie przyspieszaj, ani nie hamuj gwałtownie, nie zmieniaj biegów. Staraj się jechać ze stałą prędkością. Jeżeli mimo wszystko zakopałeś się w błocie i nie możesz ruszyć, możesz próbować kręcić kierownicą na przemian w lewo i w prawo, w celu złapania przyczepnego gruntu. Podobnie jak w przypadku piasku, możesz spróbować zmniejszyć ciśnienie w oponach. Po wyjechaniu z błota nie zapomnij sprawdzić hamulców!

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
19 - 11.01.2017          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
Wykaz stacji benzynowych
 
                       
                 
                       
                 
                       
   

1-2 -3

INNE

             
 
 
Uwaga wypadek - postępowanie w razie wypadku, numery alarmowe w Polsce i Europie  
   
 


 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.