Off Road - jak przygotować samochód
Marzy ci się przejażdżka samochodem terenowym w warunkach ekstremalnych, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Przede wszystkim, musisz posiadać odpowiedni pojazd, ale to na pewno już wiesz. Nie oznacza to jednak, że już możesz wyruszać w trasę – auto potrzebuje odpowiedniego przygotowania. Zastanawiasz się, co musisz zrobić? Zaraz ci podpowiemy!
Off road można podzielić na trzy kategorie. Pierwszą z nich są przeprawy, czyli jazda w głębokim błocie z wyciągarkami i trapami. Druga opcja to wyprawy, do których auto przygotowuje się pod kątem turystycznym. Ostatnia forma to cross country, czyli wyścigi aut terenowych ze sportowymi zawieszeniami.
Jakie auto kupić? Wszystko zależy od przeznaczenia. Do jazdy na zwykłych drogach nieutwardzonych wystarczy SUV z napędem na wszystkie koła. W przypadku bardziej ekstremalnych warunków konieczna będzie dobrze zmodyfikowana terenówka. Tak naprawdę każdy samochód 4x4 przy odpowiednich przeróbkach nada się do tego typu hobby. Pojazd powinien mieć opony o jak największej średnicy, zawieszenie i blokady mostów napędowych. Te ostatnie zapewniają przekazanie napędu, gdy jedno z kół jest w górze lub utkwiło w błocie.
Ile trzeba zainwestować w pojazd, aby móc zacząć przygodę z off road’em? Kilka tysięcy to absolutne minimum, a zawsze można coś ulepszyć. Nie jest to więc mała inwestycja. Za kilkanaście tysięcy będziesz posiadał naprawdę przyzwoity samochód terenowy, z którym można już śmiało próbować swoich sił. Zacznij więc zbierać na tę przyjemność!
Ale zacznijmy od początku. Nabyłeś już auto terenowe i przystępujesz do jego wyposażenia. Co najpierw powinieneś nabyć? Oczywiście wspomniane już wcześniej opony (bardzo popularne są All Terrain i Mud Terrain). Poza tym niezbędny będzie podnośnik hi-lift, bez którego nie masz szans podnieść auto terenowe poza drogą. Trzecia sprawa to snorkel, polegający na wyprowadzeniu wlotu powietrza do silnika wysoko na przedni słupek. Dzięki temu silnik nie zasysa wody i błota. Do zabezpieczenia podwozia będziesz potrzebował płyty ochronnej, wykonanej ze stali lub duraluminium. Warto też zaopatrzyć się w blokadę dyferencjału, choć to już koszt kilku tysięcy. Pozwala ona na pokonanie przeszkód, przy których samochód traci przyczepność kół.
Zanim wyruszysz w trasę, zadbaj także o dodatkowe elementy, które mogą się przydać. Zabierz ze sobą linę lub taśmę holowniczą – to naprawdę przydatna rzecz. Zaopatrz auto w zawieszenie terenowe, które umożliwia duży wykrzyż osi. Aby zabezpieczyć palce przed urazami w wyniku najechania na przeszkodę, dobrze jest mieć także amortyzator skrętu. W sytuacji wyciągania innego samochodu świetnie sprawdzają się reflektory, także z tyłu. Dla pomieszczenia koła zapasowego i dodatkowych kanistrów przydaje się bagażnik dachowy. Całości dopełnia wyciągarka i przystosowany do niej metalowy zderzak, a także akumulator spiralny.
Off road wymaga gruntownego przygotowania pojazdu i wprowadzenia wielu modyfikacji, co wymaga wiedzy i doświadczenia. Poprzednio wymieniliśmy najważniejsze elementy, w jakie powinien się zaopatrzyć początkujący kierowca samochodu terenowego, teraz czas omówić istotne czynności do wykonania przed wyruszeniem w drogę. Warto się z nimi zapoznać i mieć pewność, że zrobiło się wszystko, co konieczne do przeżycia wyjątkowej przygody.
Po pierwsze światła
Wielu początkujących off road’owców popełnia podstawowy błąd i umieszcza baterie lamp rozpraszających na krawędzi dachu. Szybko daje się im to we znaki, ponieważ światło odbija się od maski i oślepia kierowcę. Światła należy cofnąć za krawędź dachu lub zamontowanie specjalnej osłony na dole. Zawsze można je zainstalować na rurach przedniego zderzaka, co rozwiązuje problem – wiąże się jednak z mniejszym kątem padania światła.
Bagażnik
Wspominaliśmy już ostatnio, że bagażnik dachowy to bardzo przydatna rzecz, którą warto posiadać. Wbrew pozorom w aucie terenowym nie ma za dużo miejsca, ciężko więc zmieścić w nim wszystkie potrzebne rzeczy. Chodzi również o zachowanie czystego wnętrza. Na dachu przechowuj rzeczy brudne, łatwopalne i nieporęczne. Obok koła zapasowego i kanistrów z paliwem powinny się tam znaleźć łopaty, piły, liny, hi-lift. Trzymanie tego wszystkiego w środku może być problematyczne nie tylko ze względu na ciasnotę, ale także utrudniony dostęp, jeśli np. drzwi się zablokują. Po akcji taki sprzęt jest mocno zabrudzony i przewożenie do wewnątrz przeniesie zanieczyszczenia na cały samochód.
Silnik
Przed każdą wyprawą koniecznie sprawdź stan techniczny silnika i dokonaj wymiany łożysk alternatora i elementów sprzęgła. Skontroluj też chłodnicę oleju i podłączony do niej termostat. Warto też pamiętać o dobraniu odpowiednich środków smarnych. Sprawdź wszystkie przewody znajdujące się przy silniku i zaizoluj złącza elektryczne. W autach przystosowanych do off-road’u stosuje się silniki wysokoprężne (na olej napędowy) lub benzynowe, które często dodatkowo wyposażane są w instalację gazową. Musisz wiedzieć, że w trakcie wyprawy spalanie może wynosić nawet 30 l na 100km!
Zawieszenie i układ przeniesienia napędu
Koniecznie wymień amortyzatory i sprężyny w twoim aucie! Ekstremalne trasy powodują ich gwałtowną eksploatację, warto więc się zabezpieczyć. Do układu przeniesienia napędu dodaj elastyczne przewody wyprowadzające odpowietrzenie skrzyni biegów, reduktora i mostów napędowych. Jego trwałość możesz też zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiedniego oleju.
Koszty
Off road to bardzo kosztowne hobby. Po zainwestowaniu na początku kilkunastu tysięcy we w miarę dobrze wyposażony pojazd, będziesz musiał liczyć się później z naprawami i wymianami wielu elementów. Nic w tym dziwnego, skoro całość podlega ogromnej eksploatacji. Stosunkowo najdroższym elementem są opony, ponieważ komplet oryginalnych to koszt około 5 tys. złotych. Możesz zainwestować w tańsze zamienniki, ale jakość będzie nieporównywalnie gorsza.
Zestawienie kosztów początkowych również nie nastraja pozytywnie:
Zakup auta: 10-15 tys. zł
Nowe opony: 5 tys. zł
Blokady mostów: od kilku do nawet 15 tys. zł
Snorkel: od 500 zł do 2 tys. zł
Wyciągarka: ok. 2 tys. zł
Zderzak pod wyciągarkę: ponad 2 tys. zł
Osłony mostów, chłodnicy, drążków: od 2 do 5 tys. zł
RAZEM: 35 000 – 45 000 zł
Jest to ogromna suma, ale uczucie spełnionego marzenia nieporównywalnie większe. Jeśli więc nie odstraszają cię nakłady finansowe i chcesz rozpocząć swoją przygodę z off road, polecamy wybrać się na taką wyprawę i zobaczyć, jak wygląda to w praktyce. Popytaj amatorów tego hobby, dowiedz się, jakie są jego wady i zalety. To będzie najlepsza recenzja. A jeśli się zdecydujesz – życzymy szerokiej drogi i niezapomnianych wrażeń!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |