Czym jest bielizna termoaktywna?
Wokół tego tematu ostatnio nagromadziło się wiele legend i błędnych skojarzeń. Mimo, że bielizna termoaktywna robi obecnie ogromną "karierę" - niewielu potrafi coś więcej na ten temat powiedzieć. My też nie będziemy tu głosić specjalnych pochwał, ale chcemy nieco przybliżyć problematykę tego tematu w sposób strawny dla każdego motocyklisty.
Zatem od początku.
Bieliznę termoaktywną produkuje się ze specjalnych materiałów syntetycznych, które posiadają zdolność sprawnego odprowadzania potu (pary wodnej ze skóry) pozostawiając ją suchą, nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym. Dzięki temu, że bielizna ta szybciej oddaje wilgoć niż ją absorbuje, sama pozostaje sucha i zarazem zapewnia suchość samej skóry, dzięki czemu przy skórze utrzymywana jest cienka warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co daje łącznie wrażenie komfortu cieplnego. Dla motocyklistów uprawiających "dziką jazdę" w terenie polecamy serię termoaktywną Brubeck DIRT.
W przypadku użytkowników jednośladów, bielizna ta sprawdza się doskonale w okresie letnim, kiedy podróżujemy w warunkach słonecznych, a do tego ubrani w specjalną odzież zabezpieczającą przed konsekwencjami ewentualnych wywrotek. Ogromnym błędem jest stosowanie np. kurtki z membraną, pod którą zakładamy bieliznę bawełnianą. Ta ostatnia wchłania wilgoć i nie pozwala jej szybko odprowadzić poprzez membranę. W konsekwencji wilgoć jak była - tak jest i w niczym nam membrana zawarta w kurtce nie pomaga.
Z drugiej zaś strony, w momencie gdy słońce zachodzi, lub wjeżdżamy np. do zacienionego lasu, odczujemy w pierwszym momencie ogromną ulgę. Kilka minut później ulga zmieni się w wyraźnie odczuwalny chłód, który wynika z braku odprowadzenia wilgoci z bielizny bawełnianej. Wtedy najlepiej zatrzymać się i zmienić bieliznę na suchą. Bielizna termoaktywna pozostaje natomiast cały czas sucha, mimo, że może zdawać się wilgotna. Wynika to z faktu, że konstrukcja bielizny zazwyczaj jest dwuwarstwowa, a użyte od wewnątrz materiały odtransportowują wilgoć z dala od skóry praktycznie natychmiast.
Zasady te działają dla wszystkich elementów ubioru. Dotyczy to również obuwia i skarpet.
Bielizna firmy może uwzględniać tzw. mapę ciała czyli rozkład miejsc, gdzie generowana jest największa ilość wilgoci. Miejsca te zostały dodatkowo zmodyfikowane, aby wilgoć odprowadzać z nich jak najszybciej.
UWAGA! Należy zwrócić uwagę na sposób konserwacji bielizny, bowiem może się zdarzyć, że bielizna termoaktywna po prostu przestanie działać. Głównym powodem "zakłóceń w pracy" bielizny termoaktywnej jest niewłaściwy proszek do prania. Aby sprawdzić czy proszek jest dobry, należy opuścić parę kropel wody na wewnętrzną stronę upranej bielizny (czasami trzeba lekko docisnąć kroplę). Jeżeli materiał zacznie (do 8 sekund) wchłaniać wodę to oznacza, że proszek jest odpowiedni. Jeżeli jednak kropla utrzymuje się na materiale długo i nie wchłania się, prawdopodobnie trzeba zmienić proszek.
Należy pamiętać także o tym, że niektóre materiały np. polipropylen potrzebują dłuższej chwili na wchłonięcie kropli, ale potem natychmiast transportują wilgoć dalej od skóry zapewniając uczucie suchości po 7-10 sekundach odwchłonięcia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |