Przygotowanie samochodu do zimy
Przygotowanie samochodu do zimy, zadbaj o swój samochód przed zimą. Lato chyli się wielkimi krokami ku końcowi. Z jesienią w naszej Polsce też jest różnie, raz ciepło i gorąco, a czasem zimno, deszczowo lub nawet śnieżnie. Zanim się obejrzymy, nadejdzie zima – zmora wszystkich kierowców pojazdów. Bez względu czy są to autobusy, osobówki czy tiry – mróź i śnieg zawsze są zagrożeniem. Konserwacja pojazdu to podstawowa rzecz przed nadejściem zimna. Jak więc przygotować auto na zimę?
1. Zadbanie o akumulator to rzecz niezbędna, jeśli nie chcemy być zaskoczeni faktem, iż samochód na mrozie nie odpali. Dzisiejsze akumulatory coraz mniej pozwalają na ingerencję właściciela, prawie wszystkie sprawy z nim związane muszą być załatwione przez serwis. Aby uniknąć jakichkolwiek niespodzianek, powinniśmy udać się do fachowców przeprowadzić test. Sprawdzi on, czy posiadany przez nas akumulator podoła nagłemu atakowi zimy i srogim mrozom. Kiedy wyjdzie pozytywnie, nie ma się co martwić, jednak gdy wystąpią jakieś błędy to trzeba poważnie zastanowić się nad jego wymianą na nowy.
2. Hamulce bezwzględnie muszą być sprawne. Konserwacja samochodu powinna zacząć się przede wszystkim od układu hamulcowego. Nie chodzi tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także innych kierowców oraz uczestników ruchu. Jesteśmy do tego zobowiązani. Pamiętajmy o płynie hamulcowym, który powinien być wymieniany co 2 lata, stan okładzin, stan klocków czy o działaniu ręcznego hamulca.
3. Ważna jest również konserwacja nadwozia. Głównie chodzi tu o względy estetyczne, bo samochód ma nie tylko jeździć, ale także wyglądać w miarę normalnie. Więc jeśli nadchodzi zima, chowajmy auto jak najczęściej do garażu. Jeśli takiego nie posiadamy – okryjmy samochód jakąś płachtą, co odciąży nas od porannego odśnieżania. Konserwacja karoserii zapobiegnie też szybkiej korozji.
4. Należy pamiętać o tym, jak auto się prowadzi, czy coś “zarzuca” nas na różne strony albo czy z zawieszenia dobiegają jakieś niepokojące dźwięki. Takie niesprawne działanie jest niezwykle niebezpieczne, szczególnie zimą, kiedy jest ślisko. Na dodatek w ten sposób znacznie szybciej zużyjemy opony. W skrajnych przypadkach możemy całkiem stracić kontrolę nad pojazdem. Tak więc taka konserwacja auta jest koniecznością, bez której się nie obejdziemy.
5. Bardzo pomijane są wycieraczki. W deszczowe dni nie ma nawet mowy, by prowadzić samochód z niedziałającymi piórami wycieraczek. Powinniśmy wymieniać je co około rok. Płyn do spryskiwaczy także musi być wymieniany co jakiś czas, a już na pewno z letniego na zimowy. Ten letni może spowodować nawet poważną awarię, kiedy zamarznie w zbiorniku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |