Zakup auta używanego
Jak nam wiadomo kupić auto używane w dobrym stanie i z oryginalnym przebiegiem w dzisiejszych czasach jest naprawdę trudno. Najważniejsze jest przygotowanie sobie szczegółowego planu oględzin, krok po kroku, również zanim podejmiemy decyzję powinniśmy obejrzeć kilka egzemplarzy, aby mieć porównanie. Oto podstawowe punkty na które można zwrócić uwagę przy zakupie pojazdu.
I. Pierwszą rzeczą są dokumenty, a w nich zgodność VIN-u, ubezpieczenie i ważność badania technicznego, bez tego ani rusz. Dzięki nr VIN możemy zapoznać się z historią napraw danego pojazdu.
II. Szyby – zgodność dat, kodów, oczywiście nie zawsze wymieniona szyba musi świadczyć o wypadku w przeszłości.
III. Lakier, a właściwie ślady korozji, malowanie, zwrócenie uwagi na to, czy na aucie nie ma różnych odcieni powłoki lakierniczej, co mogłoby świadczyć o jej naprawie i przebytych kolizjach bądź też stłuczkach.
IV. Pod maską zwróćmy uwagę, czy silnik nie był myty, ponieważ to maskuje ślady wycieku oleju i innych płynów. Można skontrolować poziom płynów w chłodnicy, płynu hamulcowego, płynu wspomagania i poziom oleju. Jeśli znajdują się tam jakieś plakietki z danymi pod maską to porównać je z rzeczywistym przebiegiem.
V. Wnętrze – zużycie tapicerki, ślady wystrzału poduszek lub ich demontażu. Stwierdzimy to m.in. po braku zaślepek lub śladach śrubokrętu, którym podważano klamki w celu demontażu tapicerki. Zużycie kierownicy, pedałów i lewarka, które może świadczyć o dużym przebiegu.
VI. Przy odpaleniu zwrócić uwagę na to jak gasną kontrolki czy stopniowo, czy jednocześnie co świadczy o jakiś ukrytych błędach. Istotną rzeczą jest również to jak się auto prowadzi, aby sprawdzić poprawność i funkcjonowanie niektórych z układów np. nawiew, klimatyzację (o ile auto ją posiada), ręczny na postoju (czy trzyma) oraz działanie spryskiwaczy.
VII. Sprawdzić sprzęgło, czy nie przeciąga na biegach, zwrócić uwagę na to jak samochód odpala i czy się nie przegrzewa się i trzyma odpowiednią temperaturę pracy.
To tylko niektóre z wielu możliwości. Najlepiej przy okazji zakupu takiego auta udać się również na stację diagnostyki o ile sprzedający wyrazi na to zgodę. Dzięki temu będziemy wiedzieli co w aucie wymaga naprawy. Możemy obejrzeć podłużnice, elementy zawieszenia, hamulce, amortyzatory, progi, a w razie jakichkolwiek wątpliwości sprawdzić jeszcze geometrię zawieszenia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |