Czego nie lubi samochód, jak jeździc dynamicznie i bezawaryjnie
Każdy z nas ma zapewne swój styl jazdy i swoje nawyki. Jedni z nas jeżdżą całkiem spokojnie, a inni lubią czasem przegonić swoje autka. Jazda dynamiczna czy też ostrzejsza wcale nie musi być mordercza dla twojej maszyny, wystarczy tylko przestrzegać pewnych zasad, aby nie przyśpieszać dodatkowo nadmiernego zużycia niektórych podzespołów pojazdu. Do napisania tego posta zainspirował mnie mój znajomy mający lekko sportowe zacięcie do jazdy, który ewidentnie nie ma pojęcia jak to robić, a później dziwi się, że znów mu się coś rozleciało, czy popsuło.
Niby rzeczy oczywiste dla każdego kierowcy, ale nie każdy o tym zawsze pamięta. Poniżej kilka wskazówek, których warto przestrzegać.
1. Jeżeli auto stoi po dłuższym postoju i jest zimne pozwól mu się zagrzać. Nie należy jeździć w wysokim zakresie prędkości obrotowych, kiedy auto jest jeszcze zimne. Wysokie obroty silnika przyśpieszają wtedy zużycie ruchomych elementów układu korbowo-tłokowego. W przyszłości takie złe traktowanie silnika może powodować podwyższone zużycie oleju silnikowego.
Pamiętaj. Silnik zimny, jeździj grzecznie i nie kręć wysoko!!!
2.Nie puszczaj pedału sprzęgła zbyt gwałtownie i wbijaj biegów zbyt ostro (szybko). Powoduje to nadmierne obciążenia dynamiczne w sprzęgle i skrzyni biegów. Szczególnie jest to istotne w nowoczesnych turbodieslach, które mają kosztowne koła dwumasowe, a one nie znoszą takiego traktowania.
3.Nie dawaj gazu w podłogę na mocno skręconych kołach. Przeguby, aż wtedy jęczą i błagają o pomstę do nieba. Dotyczy to głównie aut przednionapędowych z silnikiem z przodu, których mamy obecnie najwięcej.
4.Masz turbosprężarkę. Pamiętaj jej wirnik może się kręcić nawet 200 tyś obrotów na minutę i więcej. Po jeździe, szczególnie ostrej turbina powinna się wystudzić. Dlatego nie gaś silnika zaraz po zaparkowaniu tylko odczekaj około minuty, zanim wyłączysz silnik.
5.Wszyscy wiemy jakie mamy piękne dziurawe polskie drogi. Chcesz nie mieć zbyt szybko problemów z powybijanym zawieszeniem, nie przesadzaj z nisko profilowymi oponami. Opona jest naprawdę bardzo ważnym elementem tłumiącym nierówności.
6.Nie redukuj biegów zbyt ostro tj. np. nie wbijaj z piątego biegu na drugi bieg przy 80 km/h, bo synchronizatory w skrzyni biegów tego też nie znoszą, a sensowność tego to już zupełnie inna sprawa.
7.Jeżeli nie musisz staraj się nie kręcić kierownicą na postoju. Przekładnia kierownicza tego nie lubi. Znacznie lepiej, jeżeli auto choć minimalnie się toczy.
8.Ostro zahamowałeś, hamulce są rozgrzane, nie wjeżdżaj w kałużę jeśli nie musisz. Rozgrzane tarcze hamulcowe + zimna woda z kałuży = pokrzywione tarcze hamulcowe i w przyszłości bicie kół przy hamowaniu.
9.Nie masz ASR – system zapobiegający poślizgowi kół przy ruszaniu, nie buksuj kołami przy ruszaniu. Zerwanie przyczepności kół podczas ruszania wcale nie poprawia dynamiki wręcz przeciwnie. Zużywa się szybciej bieżnik na oponach i dodatkowo elementy napędowe np. półosie też nie są zadowolone z takiego traktowania (dotyczy to szczególnie małolatów startujących z piskiem opon ze świateł – jednym słowem obciach)
10.No i ostatnie, chociaż to chyba oczywiste, czyli należy dbać o stan techniczny pojazdu, min. bieżące naprawy, wymiany olejów, płynów eksploatacyjnych etc. Ich zaniedbywanie bądź odwlekanie w czasie może powodować później znacznie wyższe koszty naprawy.
Traktuj rozsądnie swoje auto, a ono wtedy na pewno odwdzięczy Ci się długą bezproblemową eksploatacją.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |