Zakup akumulatora
Zrobiło się zimno, chwycił mróz, a autko zrobiło Ci niespodziankę, bo rano przed pracą zdołało tylko jęknąć. Chyba każdy kierowca kiedyś tego doświadczył. Często kiedy okaże się, że akumulator jest już stary i traci swoje właściwości, musimy zatem wywalić kilka stówek na nowy. Jaki wybrać i na co zwracać uwagę.
Po pierwsze najważniejszą sprawą jest wymiar akumulatora. Niektóre auta mają standardowe wymiary, a inne wcale nie koniecznie. Trzeba to zawsze sprawdzić, żeby się potem nie okazało, że się nie zmieści podczas montażu. Drugą istotną sprawą jest biegunowość. Są akumulatory z plusem na prawej klemie, bądź lewej, warto na to zwrócić uwagę, żeby później nie musieć latać jeszcze raz do sklepu, żeby zrobić podmiankę na inny.
Sama wielkość końcówek, na które zakłada się klemy również może być różna (widziałem chyba ze dwa lub trzy rodzaje: różne stożki i średnice). Napięcie akumulatora w samochodach osobowych to standardowo 12V i tu nie ma raczej wyboru. Teraz ogólnie coraz rzadziej spotyka się akumulatory 6V (choć zdarzają się takie np. w motocyklach). Jednak najważniejszymi parametrami akumulatora jest jego pojemność wyrażona w Ah (amperogodzinach) oraz maksymalna moc rozruchowa wyrażona w A (amperach). I tak np.: oznaczenie akumulatora 12V, 45Ah, 390A oznacza, że możemy do niego podpiąć odbiornik prądu pobierający przykładowo 1 Amper i akumulator powinien dostarczać mu energii na 45 godzin zanim się rozładuje. 390A to w tym przypadku maksymalny prąd rozruchowy jaki może uzyskać ten akumulator. Im większa wartość maksymalnego prądu rozruchowego tym lepiej. Pojemność akumulatora zazwyczaj dobiera się taką jaką zaleca producent danego modelu samochodu. Ja mimo wszystko uważam, że można śmiało kupić akumulator o nieco większej pojemności o około 10 do 15% od wartości jaką zaleca producent. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że akumulator o większej pojemności będzie miał (powinien mieć większą moc rozruchową), a w zimie jak wiadomo każdy dodatkowy Amper jaki można wycisnąć z akumulatora może okazać się na wagę złota. Dodatkowo latem jeżeli np.: podłączamy lodówkę turystyczną na postoju, a ona też jak wiadomo mało prądu nie pobiera lub inne pożeracze prądu większa pojemność może być również zaletą. Dobór akumulatora o zbyt dużej pojemności nie jest wskazany, bo może przyczyniać się do tego, że jeżeli jeździsz na krótkich dystansach akumulator będzie stale niedoładowany, a to też niedobrze i może przyczyniać się do skracania jego żywotności.
Uważam, że kupując akumulator warto dołożyć parę groszy więcej i wybrać ten bezobsługowy, bo wtedy już nigdy nie będziesz musiał pamiętać o dolewaniu wody destylowanej. A ewentualne ryzyko pochlapania się roztworem kwasu siarkowego też nie wchodzi w grę.
Pamiętaj kupując akumulator, bardzo ważna jest jego data produkcji. Co prawda teraz akumulatory coraz częściej są zalewane tuż przed sprzedażą, ale warto to mieć na uwadze, żeby nie trafić na jakiegoś wieloletniego leżaka magazynowego, bo takiego cudaka nie chcemy i może okazać się, że bardzo szybko go będziemy reklamować.
A na koniec fajne ciekawostki do jakich udało mi się dotrzeć. Czy wiesz, że:*
Akumulator samochodowy przy temperaturze -40OC ma o 36 % mniejszą pojemność użyteczną niż przy temperaturze 20OC
Przy temperaturze -40OC wartość średnia napięcia na rozruszniku jest o 27,5% mniejsza niż przy 20OC, moc maksymalna mniejsza o 23% a prędkość obrotowa rozrusznika spada o 48% Spowodowane jest to głównie zmniejszeniem wartości siły elektromotorycznej akumulatora w niskich temperaturach, wzrostem jego rezystancji wewnętrznej jak również przez zwiększenie poboru prądu z akumulatora wynikłego ze wzrostu oporów w silniku (gęsty olej w silniku w niskiej temperaturze)
Zasilanie rozrusznika akumulatorem o mniejszej pojemności powoduje zmniejszenie wartości średniej napięcia na akumulatorze, zmniejszenie prędkości obrotowej, mocy i sprawności rozrusznika.
Badania były wykonane dla rozrusznika typu BLDC (bez szczotkowego), choć myślę, że dla tradycyjnego rozrusznika wartości te nie różniłyby się rażąco.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |