Napełnianie kół azotem
Jest to jedno z najlepszych, a wręcz niezbędnych rozwiązań w przypadku ogumienia stosowanego w najbardziej wymagających warunkach, np. w przemyśle wydobywczym, lotnictwie, Formule 1. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zalety napełniania opon azotem.
Dlaczego akurat azot?
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego to właśnie azot stosowany jest do napełniania niektórych opon zamiast powietrza. Do tego celu azot wykorzystywany był już od kilku dekad. Już w latach sześćdziesiątych doceniono właściwości tego bezwonnego, bezbarwnego, niepalnego, wolnego od wilgoci i mało aktywnego chemicznie gazu. Wiele badań laboratoryjnych przeprowadzonych wówczas dowiodło, że opona wypełniona azotem dłużej zachowuje swoją żywotność. Od tamtej pory zaczęto coraz częściej stosować azotem do napełniania kół, głównie w przypadku pojazdów ciężkich.
Następnie przyszła kolej na samochody Formuły 1, które osiągają bardzo duże prędkości, dlatego są szczególnie narażone np. na wystrzelenie i pożar. Azot, za sprawą swoich właściwości, skutecznie zmniejsza ryzyko występowania tego rodzaju przypadków.
Azot, w przeciwieństwie do innych gazów, zapewnia zdecydowanie stabilniejsze poziomy ciśnienia, więc bardzo dobrze dostosowuje się do temperatur. Odpowiednio rozszerza się i kurczy przy nagrzewaniu i ochładzaniu. Jest to bardzo ważne zarówno dla bezpieczeństwa, jak i żywotności opony.
Napełnianie opon azotem - dlaczego warto?
Zalet napełniania kół azotem jest bardzo wiele. Pierwszą kwestią jest wspomniane już wcześniej ciśnienie - azot pozwala na nawet trzykrotnie dłuższe utrzymanie ciśnienia na optymalnym poziomie niż powietrze. Właściwość ta jest szczególnie doceniana w przypadku jazdy na długich trasach. Opony napełnione azotem są też znacznie mniej narażone na zmiany sztywności w wysokich temperaturach.
Właściwości azotu mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Pojazd lepiej trzyma się nawierzchni drogi, szczególnie na zakrętach. Z większą skutecznością wykonuje wszelkie manewry związane z przyspieszaniem i hamowaniem dzięki równomiernemu przyleganiu opony. Co ważne (szczególnie w przypadku pojazdów Formuły 1) nawet przy intensywnej eksploatacji ryzyko wystrzału opony zredukowane jest do minimum.
Azot zmniejsza też ryzyko występowania korozji na obręczach, gdyż azot nie wchodzi w reakcję z metalem.
Czy każdy powinien zdecydować się na azot w oponach?
Chociaż napełnianie opon azotem to usługa dostępna dla każdego, to jednak nie jest to rozwiązanie, którego wszyscy potrzebujemy. Wszystko zależy od tego, jaki jest rodzaj pojazdu oraz w jaki sposób jest on eksploatowany. W przypadku pojazdów wykorzystywanych w trudnych warunkach lub do specjalistycznych zastosowań zdecydowanie warto zdecydować się na azot. Realne korzyści odczują też właściciele flot samochodowych, gdyż pomaga w istotny sposób obniżać koszty eksploatacji. Opona znacznie dłużej zachowa swoją żywotność, a dodatkowo podniesie się poziom bezpieczeństwa.
Jednak w przypadku “przeciętnych” kierowców, którzy swoje samochody używają do codziennych zastosowań, korzyści nie będą tak odczuwalne. Z pewnością poprawi się komfort podróżowania. Niemniej ze względu na wyższy koszt napełniania opon azotem jest to usługa, z której stosunkowo rzadko korzystają indywidualni klienci.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |