Naprawa opony na zimno
Trudno wyobrazić sobie bezpieczną jazdę samochodem bez sprawnych opon utrzymanych w nienagannym stanie technicznym. Uszkodzenie lub zużycie ogumienia może być skrajnie niebezpieczne, wpływa bowiem na zachowanie się auta na drodze. Tylko solidne opony w dobrym stanie zapewniają kierowcy kontrolę nad pojazdem i gwarantują właściwą przyczepność koła do nawierzchni. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego nigdy nie wolno nam bagatelizować roli, jaką odgrywa ogumienie w naszym samochodzie.
Ponieważ opony mają ciągły bezpośredni kontakt z nawierzchnią, po której porusza się auto, nie trudno jest je uszkodzić. Wystarczy najechać na znajdujący się na jezdni ostry przedmiot albo zwykły kamień o ostrych krawędziach, aby powstała w niej niewielka dziura powodująca niebezpieczne rozszczelnienie. Jeżeli przydarzy nam się taki wypadek, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do zakładu wulkanizacyjnego, aby naprawić to uszkodzenie.
Na czym polega naprawa opon na zimno?
Naprawa opon na zimno to metoda bazująca na wykorzystaniu odpowiednich substancji chemicznych służących do naprawy uszkodzeń. Stosowane do tego specjalistyczne wypełniacze chemiczne pozwalają na dokładne załatanie ubytku i uszczelnienie go. Po przyjeździe do zakładu wulkanizacji pracownicy najpierw usuwają z opony tkwiący w niej ostry przedmiot, a następnie w powstałym po jego wyjęciu ubytku umieszczają wypełniacz, który doskonale wypełnia dziurę, dodatkowo ją uszczelniając. Ta metoda naprawy opon nazywana jest także wulkanizacją chemiczną ze względu na stosowane środki chemiczne.
Jakie są zastosowania wulkanizacji chemicznej?
Naprawa opon na zimno daje najlepsze rezultaty w przypadku niewielkich punktowych uszkodzeń. To doskonała metoda naprawcza, jeżeli zdarzyło nam się najechać na gwóźdź albo ostry kamień. Wystarczy usunąć ostry obiekt tkwiący w ogumieniu z opony i załatać dziurę specjalną substancją chemiczną. Pamiętajmy, że jeżeli zauważymy tkwiący w oponie gwóźdź lub inny ostry obiekt, najlepiej będzie zrezygnować z usuwania go na własną rękę. Najlepszym pomysłem będzie dojechanie z nim do zakładu wulkanizacyjnego, gdzie zajmą się nim pracujący tam fachowcy. Własnoręczne usunięcie takiego przedmiotu będzie się wiązać z natychmiastowym rozszczelnieniem opony i koniecznością wymiany jej na zapas.
Jakie są zalety naprawy opon na zimno?
• Naprawa przebiega szybko,
• jest niedroga,
• dostępna w większości zakładów wulkanizacyjnych,
• efekt naprawy utrzymuje się do kilkunastu miesięcy, nie tracąc swoich pierwotnych właściwości.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |