Charakterystyka opon całorocznych
Coraz więcej Polaków kupuje opony przeznaczone na dany sezon - w lato letnie, w zimę zimowe. Na rynku jednakże można również znaleźć opony całoroczne (wielosezonowe), które wydają się alternatywą dla opon sezonowych. Jak wygląda sytuacja z oponami całorocznymi?
Budowa opony całorocznej
Nazwa opony całoroczne sugeruje, że można jej używać w lato jak i w zimę i w teorii powinna łączyć zalety obydwóch typów opon. O jeździe na oponach zimowych w lato i na odwrót pisaliśmy, jednak w skrócie można stwierdzić, że opona letnia jest tworzona głównie do jazdy po suchej lub mokrej nawierzchni i jest zrobiona z twardej mieszanki. W oponie zimowej bardziej zależy nam na przejechaniu przez śnieg i błoto pośniegowe, a sama mieszanka jest bardziej miękka niż w lato. Opona całoroczna łączy obydwie właściwości - jest na tyle miękka aby radzić sobie w śniegu lepiej niż opona letnia i na tyle twarda, żeby bieżnik za bardzo się nie ścierał podczas jazdy po rozgrzanym asfalcie i zapewniał dostateczną przyczepność na mokrej czy suchej nawierzchni. W skrócie, oponę całoroczną można nazwać oponą zimową dostosowaną do lata.
Porównanie
Przeciwnicy opon całorocznych twierdzą, że opony całoroczne nie są aż tak dobre w lato jak opony letnie i tak dobre w zimę jak opony zimowe. Po części mają rację, jednak biorąc pod uwagę przepaść jakościową pomiędzy oponą z wyższej i niższej półki, opona sezonowa nie musi być wcale gorsza od opony całorocznej, zwłaszcza przy oponach sezonowych z niższej półki. Porównując cenowo po kosztach zakupu, opony wielosezonowe wychodzą taniej niż zakup opon letnich i zimowych, jednak przy konstrukcji opony całorocznej oszczędność może być pozorna jeżeli pokonujemy długie dystanse. Biorąc pod uwagę ścieralność bieżnika w lato, sensowniejszym wyborem może się okazać zakup opon na każdy sezon. Porównując odległość hamowania w zimę, wybierając opony całoroczne wydłużamy swoją drogę hamowania o około 20%, na mokrej nawierzchni różnica jest mniejsza, ale dalej sięgająca około 10% w porównaniu z oponami letnimi i wypada ona gorzej od opony zimowej. Przy hamowaniu na nawierzchni suchej, różnica pomiędzy oponą wielosezonową a letnią wynosi aż 30% na niekorzyść opony sezonowej, jednak droga hamowania i tak jest krótsza, niż droga hamowania opony zimowej. Podczas ruszania po płaskim terenie po śniegu nie ma większej różnicy pomiędzy oponą wielosezonową i zimową, ale podczas jazdy pod górę opona zimowa wykazuje lepsze właściwości.
Ilość lameli w oponie całorocznej jest dużo mniejsza niż ilośc lameli w oponie letniej. Opona całoroczna to kompromis pomiędzy oponą letnią a oponą zimową. Zaletą opon całorocznych jest głownie to że te opony możemy użytkować przez cały rok i nie zmieniać i płacić dwa razy za wymianę opon. Nasz budżet na tym zyskuje. Jednakże jeżeli robimy juz pewien dystans przykładowo więcej niz 10 tys km rocznie to takie opony nie mają sensu. Szybciej się zużyją oraz będziemy mieli gorsze parametry zarówno zimą ja i latem. Opona całoroczna stała się coraz bardziej popularna w naszym kraju ze względu na brak srogiej zimy. Jednakże pamiętajmy że to nie tylko śnieg determinuję uzywanie opon zimowych. Wystarczy że temperatura spada poniżej 7 stopni celcjusza. I opona letnia staje się twarda a opona całoroczna im niższa temperatura tym lpesza jest opona całoroczna. Wszytko przedstawia zdjęcie do tego artykułu.
Podsumowanie
Ktoś kiedyś powiedział, że jeżeli coś jest do wszystkiego, to znaczy, że jest do niczego. Czy ta teoria się sprawdza w przypadku opony wielosezonowej? Opona całoroczna może być dobrym wyborem dla osoby jeżdżącej małe dystanse głównie po mieście, która nie jeździ szybko i uważa na drodze. Zakup opon wielosezonowych w tym przypadku może się opłacić. Test hamowania pokazuje, że różnica odległości nie jest ogromna, jednak może zaważyć na sytuacji na drodze. Z drugiej strony, osoba która jeździ dużo, zwłaszcza w lato, tej oszczędności nie odczuje z racji zwiększonej ścieralności bieżnika na rozgrzanym asfalcie w porównaniu do opony letniej. Dlatego opony całoroczne polecamy głównie osobom które nie jeżdżą dużo, a chcą zaoszczędzić na wymianie czy zakupie opon.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |