Kamienie milowe historii motoryzacji w Niemczech
Wszystko zaczęło się dokładnie 125 lat temu, kiedy powstał pierwszy trójkołowy samochód napędzany silnikiem benzynowym... - historia motoryzacji w Niemczech jest tak urozmaicona, jak modele i marki, które wydała na świat.
1886 Karl-Friedrich Benz konstruuje swój pierwszy samochód benzynowy, trójkołowy pojazd z silnikiem spalinowym i zapłonem elektrycznym, oraz rejestruje go jako patent.
1887 Mieszkaniec Cannstatt Gottlieb Daimler również buduje całkowicie niezależnie od Karla Benza swój samochód, a następnie zakłada firmę Daimler-Motoren-Gesellschaft.
1888 Najskuteczniejsza akcja marketingowa świata: Bertha Benz udaje się wraz ze swoimi synami w pierwszą "daleką podróż" z Mannheim do Pforzheim (ok. 90 km), pokazując tym samym praktyczne zastosowanie "bezkonnej bryczki" w życiu codziennym.
1897 W hotelu Bristol w Berlinie odbywa się pierwsza Międzynarodowa Wystawa Motoryzacyjna (niem. Internationale Automobilausstellung, w skrócie IAA): można było na niej podziwiać osiem wystawionych "wozów silnikowych".
1916 Utworzenie Bawarskich Zakładów Lotniczych (niem. Bayerische Flugzeug-Werke, w skrócie BFW). Sześć lat później Bawarskie Zakłady Silnikowe (niem. Bayerische Motorenwerke, w skrócie BMW) przejmują teren BFW.
1926 Połączenie firm Daimler Motorengesellschaft i Benz & Cie. w jedną spółkę pod nazwą Daimler-Benz AG.
1945 Wolfsburgu zjeżdża z taśmy produkcyjnej pierwszy Volkswagen Garbus. Do zakończenia produkcji w 2002 roku Garbus jest najczęściej kupowanym samochodem na świecie.
1950 Rozpoczyna się seryjna produkcja dostawczych samochodów osobowych Volkswagen typu 2 T1 (znanych jako „Bulik“) , popyt jest tak wielki, że już sześć lat później zostaje wybudowana oddzielna fabryka tych samochodów w Hanowerze.
Lata 50 ubiegłego wieku W okresie powojennym obraz ulic jest zdominowany przez tanie, małe samochody, takie jak BMW Isetta
1957 Była fabryka Audi wyprodukowała już jako fabryka samochodów VEB Automobilwerk Zwickau pierwszego Trabanta. Wschodnioniemiecki mały samochodzik miał karoserię wykonaną z tworzywa sztucznego i stąd był potocznie nazywany "mydelniczką" (niem. "Rennpappe").
1963 Po raz pierwszy został wyprodukowany najsłynniejszy niemiecki samochód sportowy - Porsche 911.
1991 Wraz z ponownym zjednoczeniem Niemiec kończy się era samochodów NRD-owskich: ostatni "Trabi" zjechał 30 kwietnia z taśmy produkcyjnej prosto do muzeum.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |