Martwe pole, niedoceniane zagrożenie
Jak najlepiej ustawić lusterka w samochodzie?
Martwe pole, to obszar wokół samochodu, którego kierujący pojazdem nie widzi ani w lusterku wstecznym ani w lusterkach bocznych. W samochodach stosowano przed laty lusterka płaskie i wspomniany obszar był stosunkowo duży. Widoczność z tyłu i z boku poprawiła się wraz z popularyzacją lusterek sferycznych i asferycznych. Pierwsze mają kształt wycinka kuli, a drugie, zwane także łamanymi, mają mocniej zagiętą skrajną część tafli zwierciadła. Mimo to lusterka nie są w stanie zapewnić widoczności wokół pojazdu (z tyłu i z boków), co wynika m.in. z kształtu pojazdu i lusterek. Wielkość martwego pola zależy od ustawienia lusterek, dlatego warto przyłożyć się do ich konfiguracji.
Jak ustawić lusterka?
Zacznij od ustawienia wstecznego lusterka tak, aby pokazywało bezpośrednio tył samochodu i całą przestrzeń za tylną szybą auta. Następnie ustaw lewe lusterko boczne, pochylając się jak najbliżej lewej bocznej szyby kierowcy i regulując lusterko tak, aby widzieć zaledwie mały fragment bocznej części samochodu. Tym sposobem poszerzysz możliwie jak najbardziej pole widzenia po swojej lewej stronie. Ostatnim krokiem jest prawidłowa konfiguracja prawego lusterka. W tym celu przesuń się w kierunku środka samochodu i ustaw pole widzenia analogicznie jak przy lewym lusterku, czyli tak aby było widać jedynie małą krawędź po prawej stronie auta – radzą trenerzy.
Ustawienie lusterek i wyeliminowanie (albo przynajmniej minimalizację wielkości) martwego pola należy zweryfikować w praktyce. W tym celu jadąc drogą dwupasmową obserwuj samochód, który Cię wyprzedza. Nie odwracając głowy, patrz na lusterko wsteczne. Zanim auto „zniknie” z pola widzenia, zacznij obserwować je w bocznym lusterku. Zanim tam „zniknie” z pola widzenia, powinieneś zobaczyć je w bocznej szybie. Wówczas będzie to oznaczać, że odpowiednio ustawiłeś lusterka i wyeliminowałeś martwe pole.
Bezpieczeństwo i wygoda
Przy prawidłowym ustawieniu lusterek, wystarczy tylko zerknąć i upewnić się, czy nic nie jedzie. Dzięki temu lepiej kontrolujemy to, co dzieje się w naszym otoczeniu oraz częściej korzystamy z pomocy lusterek zamiast niebezpiecznie oglądać się za siebie. Właściwe ustawienie lusterek jest szczególne ważne w przypadku seniorów. Osoby starsze zwykle wolniej oglądają się, a nierzadko miewają z tym problem ze względu na ograniczenia związane ze sprawnością np. skręcania głowy.
Wielu kierowców o istnieniu martwego pola przekonuje się dopiero w razie kolizji, względnie w najnowszych samochodach, kiedy asystent zmiana pasa ruchu ostrzega o grożącym niebezpieczeństwie. Jeszcze kilka lat temu część kierowców wyłączała takie systemy argumentując, że oni wiedzą lepiej. Statystyki zdarzeń drogowych dowodzą, że wspomniane elektroniczne asystenty podniosły poziom bezpieczeństwa i zmniejszyły liczbę kolizji na drogach. Przy okazji warto przypomnieć, że pierwszym urządzeniem tego typu był system BLIS (z ang. Blind Spot Information System) wprowadzony przez Volvo pod koniec 2004 roku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |