Uważaj na oślepiające promienie słoneczne
Przygotuj się na jazdę „pod słońce”
W miarę wydłużania się dnia coraz częściej mamy do czynienia z promieniami słonecznymi. O ile w ciągu dnia nie ma z tym problemu, to rano i późnym popołudniem, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, dochodzi do oślepiania kierowców, ponieważ odchylane osłony przeciwsłoneczne okazują się niewystarczające.
Oślepiony słońcem kierowca ma dużo bardziej ograniczone pole widzenia i znacznie mniejszy komfort jazdy. Bardzo łatwo w takich warunkach o niebezpieczną sytuację na drodze. Dlatego niezbędnym wyposażeniem samochodu każdego kierowcy w okresie wiosennym powinny być okulary przeciwsłoneczne. Dlatego warto przygotować się na takie warunki aby ograniczyć oślepianie promieniami słonecznymi i ewentualnego spowodowania zdarzenia drogowego.
Dobra widoczność
Podstawą bezpieczeństwa są czyste szyby, w szczególności przednia, oraz lusterka. Brud rozprasza bowiem promienie słoneczne i zwiększa blask światła. – Przez świecące w oczy słońce możemy nie zauważyć hamujących przed nami aut oraz zmieniających pas motocyklistów, których wiosną i latem możemy licznie spotkać na drogach. – Blask promieni słonecznych może nas oślepić także wtedy, gdy słońce jest za nami. Promienie odbijają się wówczas w lusterku wstecznym, utrudniając nam tym samym widoczność – dodają trenerzy.
Należy pamiętać aby stan czystości szyb oceniać rano i późnym południem, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Smugi, które w ciągu dnia nie przeszkadzają albo są ledwie widoczne, w świetle promieni słonecznych stają się zagrożeniem.
Pomocne bywają okulary słoneczne. Warto rozejrzeć się za soczewkami z filtrem polaryzacyjnym. Mają one specjalny filtr, który neutralizuje oślepiające słoneczne refleksy, odbijając światło zwiększa kontrast widzenia. Dodatkowo chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Wybór trasy i pory jazdy
Planując dalszą podróż warto dopasować porę jazdy do wschodu i zachodu słońca. Chodzi o to, aby uniknąć jazdy kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. To ważne zarówno ze względu na własne kierowanie, jak i na ewentualny błąd innego uczestnika ruchu.
Nawet na krótkich odcinkach, warto, w miarę możliwości, dobierać trasę i porę w zależności od słońca. W miastach często można wybrać jazdę inną ulicą, zasłoniętą przez wysokie budynki, a po pracy opóźnić wyjazd robiąc wcześniej zakupy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |