Airbag może złamać nos, uszkodzić słuch, a nawet poparzyć twarz
Zasady bezpiecznej jazdy autem z poduszkami bezpieczeństwa
Poduszki gazowe, ang. airbagi, istotnie podniosły poziom bezpieczeństwa podróżujących samochodami. Poza ogromnymi zaletami dla ratowania życia i zdrowia mają jednak także wady. Zdarzają się przypadki, że poduszka bezpieczeństwa złamie nos, uszkodzi słuch, podbije oczy, a nawet poparzy twarz. Aby ograniczyć potencjalne negatywne konsekwencje warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach podanych poniżej.
Właściwa pozycja za kierownicą i zapięte pasy
Częstą przyczyną rozległych obrażeń ciała, w trakcie wypadku na skutek dużego przeciążenia, w szczególności uszkodzeń kręgosłupa, jest jazda z oparciem fotela zbyt odchylonym do tyłu. Niestety, tak nadal jeździ większość kierowców, chociaż widać powolną poprawę. Ponadto, siedząc zbyt blisko kierownicy narażamy się na większe obrażenia klatki piersiowej i twarzy.
Absolutną podstawą ochrony przy użyciu airbagów są zapięte pasy bezpieczeństwa. Poduszki zostały zoptymalizowane w taki sposób aby ratować osoby podróżujące w sposób zgodny z przepisami. W niektórych modelach airbagi nie zostaną uruchomione jeśli pasy nie są zapięte. Stosowana przez niektórych „cwanych” kierowców tzw. „sztuczka” z zapięciem pasa za oparciem fotela to odroczony wyrok śmierci, a w łagodnym przypadku poważniejsze obrażenia ciała. Airbag wybucha z prędkością ok. 300 km/h i zderza się z bezwładnym ciałem lecącym w jej kierunku.
W okularach i bez
Badania dowodzą, że osoby kierujące w okularach są mniej narażone na obrażenia wywołane środkami chemicznymi znajdującymi się w poduszce bezpieczeństwa i mogą być niemal pewne, że rozbijające się szkło nie doprowadzi do poważniejszych uszkodzeń oczu bądź twarzy. Za to bardziej grożą im skaleczenia skóry i gałek ocznych przez okulary.
Analogicznie osoby kierujące bez okularów są bardziej narażone na obrażenia wywołane środkami chemicznymi znajdującymi się w poduszce bezpieczeństwa oraz poważniejsze obrażenia oczu bądź twarzy wywołane przez rozbijające się szkło. Mniej prawdopodobne są za to skaleczenia skóry i gałek ocznych.
Jazda z dzieckiem w foteliku na przednim siedzeniu – przodem i tyłem
Na fotelu pasażera z przodu można przewozić małe dziecko w foteliku umieszczonym tyłem do kierunku jazdy tylko pod warunkiem wyłączenia poduszki czołowej pasażera. Zwykle wystarczy w tym celu przekręcić kluczykiem zamek umieszczony w schowku pasażera. Potwierdzeniem dezaktywacji jest zapalenie się lampki kontrolnej informującej o odłączeniu airbagu pasażera.
Jeśli przewozimy dziecko na fotelu pasażera z przodu przodem do kierunku jazdy, należy pozostawić airbag aktywny, ale fotel z dzieckiem odsunąć do tyłu, ale tak aby pas bezpieczeństwa, po zapięciu, pozostawał napięty. Poduszka ochroni wówczas dziecko przed przedmiotami wpadającymi do środka kabiny.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |