Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
         
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MOTORYZACJA
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
   
Aktualności
   
Testy samochodów
Samochody uzywane
Wystawy
   
Multimedia
   
Galerie zdjęć
Video News
Wywiady
   
Szukaj
   
Katalog Dealerów
Autokomisy
Autozłom
Części zamiwnne
Serwis i naprawa
Serwis opon
Tachograf
Pomoc drogowa
Nauka jazdy
Ceny aut używanych
Raport awaryjności
Raport spalania
Ceny paliw
Stacje benzynowe
Kontrola pojazdów
Przejścia graniczne
Urzędy celne
Spedycja logistyka
   
F1
   
Rajdy
   
Paryż Dakar
NASCAR
Mistrzostaw Świata
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski
Rajd IRC
RPP
Amatorskie
   
Motosport
   
Sporty motocyklowe
Sportu samochodowe
   
Tuning
   
Testy opon
Alufelgi relingi
Firmy tuningowe
Auta użytkowników
Car Audio
Multimedia
Akcesoria
   
Motocykle
   
Opisy motocykli
Opisy skuterów
   
Flota
   
4x4
   
Opisy aut 4x4
Filmy 4x4
Galerie 4x4
   
Prawo
   
Kodeks drogowy
Taryfikator
Wzory dokumentów
Znaki drogowe
Prawo jazdy
Ubezpieczenia
Porady prawne
Odszkodowania
   
Concept Cars
   
Zabytkowe
   
Historia motoryzacji
   
Porady
   
Raporty
   
Pierwsza pomoc
   
Uwaga wypadek
   
   
 
   
   
Nauka jazdy
   
 
Katalog nowości
   
   
 
 
 
   
 

Dział VIP Car GMI

   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
 
   

   
   

 

 
Motoryzacja News Professional
     

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
               
Polska USA i Kanada Dania Szwecja Belgia Holandia Anglia Dodatkowe informacje: Francja Niemcy i inne
               
 
 

Pieszy – jakie ma szanse na przeżycie w zderzeniu z pojazdem?

20 km/h często decyduje o śmierci albo kalectwie najsłabszego uczestnika ruchu drogowego

Statystyki wypadkowości pokazują, że piesi to najsłabiej chroniona grupa uczestników ruchu drogowego. W Polsce przypada na nich aż 35% wszystkich ofiar wypadków, a spadek 2014 do 2013 wyniósł zaledwie 2%. W Europie jest trochę lepiej 22%, po spadku o 11% w okresie od 2010 do 2013 roku. Zarówno polskie, jak i europejskie statystyki pokazują, że najwięcej ofiar jest wśród osób najstarszych – 65 lat i więcej. Z kolei dzieci i młodzież do 17 roku życia stanowią aż 8% zabitych w wypadkach.

Miejsca i przyczyny wypadków

Piesi giną częściej w mieście niż na obszarze niezabudowanym. Według badań zachowań transportowych w polskich miastach, ruch pieszych stanowi u nas 20-25% ogółu całego ruchu, a dla porównania w Paryżu to 36%.

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych w Polsce w 2014 roku było nieostrożne wejście na jezdnię – 300 zabitych, następną w kolejności przyczyną było stanie lub leżenie na jezdni – 119 zabitych, trzecią najtragiczniejszą przyczyną stanowiło chodzenie nieprawidłową stroną jezdni – 60 zabitych.

 „Patrząc na statystyki widać, jak wiele jest do zrobienia w temacie poprawy bezpieczeństwa pieszych. Piesi nie mają żadnej ochrony w przypadku zderzenia z pojazdem, dlatego tak ważne jest podkreślanie konieczności przestrzegania limitów prędkości. Już prędkość 50 km/h. dopuszczalna w mieście, powoduje, że w przypadku zderzenia samochodu z pieszym, większość pieszych nie przeżyje– szanse szacuje się na około 60%. Przekroczenia limitu prędkości jeszcze bardziej ograniczają szanse pieszego na przeżycie – zderzenie z prędkością powyżej 70 km/h to brak szans na przeżycie takiego wypadku. Największe szanse na przeżycie pieszy ma w przypadku zdarzeń przy prędkościach do 30 km/h – blisko 90%.”.

Kto powoduje wypadki z pieszymi?

Kierujący samochodami osobowymi powodują najwięcej wypadków z pieszymi. Powodem jest wymuszenie pierwszeństwa przez kierujących na przejściach dla pieszych, nieprawidłowe manewry i zbyt duża prędkość jazdy. Niebezpiecznie zachowują się również piesi. O ile kierowcy nie ustępują pierwszeństwa pieszym, to piesi wymuszają pierwszeństwo w momencie zbliżania się pojazdu.

Jak podał porta l policja.pl w 2014 roku odnotowano aż 8 940 potrąceń pieszych, z których 1 104 z nich straciło życie, a rannych zostało 8 339. Najczęściej sprawcami wypadków z udziałem pieszych byli kierowcy. – Jako kierowcy nie zapominajmy, że użytkownikami drogi są nie tylko inni kierujący, ale także piesi. Warto pamiętać, że pieszy, który znajduje się na przejściu ma bezwzględne prawo pierwszeństwa. Na pieszych należy szczególnie uważać podczas wykonywania manewru skrętu w drogę poprzeczną. – Równie ważne jest, aby nie wyprzedzać na przejściach oraz bezpośrednio przed nimi.

Kierowcy nie przestrzegają limitów prędkości, a piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach niezabezpieczonych. Zarówno piesi, jak i kierowcy wkraczają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Jedni i drudzy bywają rozproszeni, zmęczeni, zasłuchani w muzyce. Dodatkowo, jeśli do wyżej wymienionych czynników dołożymy błędy infrastruktury drogowej dochodzi do kumulacji negatywnych czynników i ryzyko wypadków gwałtownie wzrasta.

Według danych policji za 2014 rok piesi swoim zachowaniem spowodowali duże zagrożenie, przyczyniając się do powstania 3 050 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 565 osób, a rannych zostało 2 555 uczestników ruchu. Najczęstsze przyczyny to: nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię przy czerwonym świetle.

Z kolei nieuwaga i brawura kierowców zwykle wynika z pośpiechu. Często jadą dużo szybciej niż pozwalają na to przepisy i nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze. Innymi przyczynami wypadków są: nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego, nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejście dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. – Swoją prędkość i styl jazdy należy dostosować jednak nie tylko do warunków atmosferycznych, ale także do okolicy, przez którą przejeżdżamy.

Wzajemny szacunek

Podstawę bezpieczeństwa stanowi wzajemny szacunek i świadomość ograniczeń związanych ze sposobem poruszania się. Jeśli dodamy do tego uprzejmość, a drogi będą budowane w duchu podniesienia bezpieczeństwa pieszych, wskaźniki wypadkowości będą się poprawiać. Warto także zwrócić uwagę także na to, że piesi bardziej cierpią z powodu kiepskiej infrastruktury drogowej – przy wielu przejściach dla pieszych chodnik został zbytnio obniżony i w czasie opadów oraz po nich przechodzący muszą przeskakiwać kałuże, a także są narażeni na ochlapanie przez kierowców przez nie przejeżdżających. Dlatego w niektórych krajach, ale i niektórych gminach w Polsce, stosuje się wyniesienia – zabezpieczają pieszych przed kałużami, a także zmuszają kierowców do zwalniania przed przejściem.

Z dużym natężeniem ruchu pieszych trzeba liczyć się np. koło szkół, targowisk, centrów handlowych. W niedziele większą liczbę osób spotkamy w pobliżu kościołów. Poza tym warto liczyć się z możliwością wtargnięcia na jezdnie dziecka w pobliżu placów i miejsc zabaw.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2013          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
Wykaz stacji benzynowych
 
                       
                 
                       
                 
                       
   

1-2 -3

INNE

             
 
 
Uwaga wypadek - postępowanie w razie wypadku, numery alarmowe w Polsce i Europie  
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.