Bezpieczna jazda w czasie upałów
W jaki sposób zaplanować podróż i przygotować się do drogi
Rozpoczęły się wakacje, a razem z nimi pora sezonowych wyjazdów. W czasie upałów jazda bywa uciążliwa, a przez to mniej bezpieczna. Wysoka temperatura prowadzi do szybkiego zmęczenia, które mocno zwiększa ryzyko wypadku. Radzimy jak przygotować się do podróży aby czas spędzony w kabinie samochodu był możliwie najmniej stresujący, a w ten sposób jazda jak najbardziej bezpieczna.
Ważne okazuje się już samo parkowanie pojazdu, a dokładniej ustawienie samochodu wobec słońca. Chodzi zarówno o temperaturę w kabinie, nagrzanie tapicerki i elementów wnętrza, które mogą nas oparzyć, jak i o zapobieganiu blaknięciu tapicerki.
Pora jazdy
Dłuższe podróże należy w miarę możliwości zaplanować na poranki albo wieczory. Wówczas panują niższe temperatury, a ruch na drogach bywa zwykle mniejszy, co umożliwia spokojniejszą jazdę i mniejsze wydatki na paliwo.
Jeśli podróż w porze upałów jest konieczna, to między godziną 12 a 15 należy zaplanować przerwę, ewentualnie kilka krótszych, i przebywać w cieniu. Szczególnie jeśli podróżuje się z dziećmi, z osobami starszymi albo ze zwierzętami. Absolutnie nie wolno zostawiać w kabinie ani dzieci ani osób starszych.
Zwierzęta
Zwierząt nie wolno zostawiać w aucie, ponieważ grozi im szybka śmierć. Już krótkie przebywanie w gorącym aucie, nawet przy uchylonym oknie, grozi uszkodzeniem organów oraz zatrzymaniem akcji serca. Zagrożone są przede wszystkim psy, którym w zamkniętej kabinie grozi szybka śmierć. Nie mają one gruczołów potowych na skórze i mogą pocić się jedynie językiem oraz przez łapy, dlatego potrzebują chodzić i muszą to robić po nienagrzanym podłożu –na rozgrzanych słońcem chodnikach mogą poparzyć łapy!
W czasie podróży należy koniecznie zadbać o wodę i to w większej niż zwykle ilości. Warto mieć ze sobą głębsze naczynie, aby woda nie wylewała się z niego w czasie hamowania czy przejeżdżania zakrętów. Podajemy wodę chłodną albo letnią, ale ani zimną ani gorącą.
Jeśli zobaczycie pozostawionego psa w aucie, a opiekuna nie ma obok, albo widać, że pies męczy się, należy wezwać Policję. Na parkingu koło hipermarketu można spróbować jeszcze wcześniej wywołać użytkownika auta. Opiekunowi psa grozi kara za znęcanie się nad zwierzęciem, a jeśli policja musi uwolnić zwierzę z pojazdu, to koszty czynności ponosi opiekun zwierzęcia.
Pragnienie
Dziennie należy wypijać do 3 litrów wody, kompotu albo herbaty. Nawet w czasie największych upałów nie należy pić mocno schłodzonych („lodowatych”) napojów, ponieważ ciało jest wówczas zajęte ogrzaniem ich do temperatury ciała. W efekcie człowiek mocno poci się oraz może mieć kłopoty z żołądkiem. Nawet jeśli są one przejściowe, to bywają uciążliwe i czynią podróż dyskomfortową.
Pragnienie należy zaspokajać wspomnianymi płynami, a nie sokami czy napojami słodzonymi. Picie tych ostatnich może prowadzić do zakwaszenia organizmu, ponieważ woda zostaje wypocona przez organizm, a cukier zostaje i następuje jego duże stężenie. Dlatego dopiero po zaspokojeniu pragnienia można napić się soku czy słodzonego napoju. Nauczyli mnie tego mieszkańcy Europy Południowej, gdzie w cieniu panują latem temperatury powyżej 40 C (termometr pokazywał do 42 C i „skończył się), a wielokrotnie musiałem podróżować w słońcu i to bez klimatyzacji. Można to porównać do jazdy autem rajdowym albo wyścigowym.
Parkowanie
Najlepiej parkować w cieniu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli musimy zostawić auto w słońcu, warto osłonić przednią szybę ekranem termicznym, odbijającym promienie słoneczne (zimne srebrne maty sprawdzają się i w lecie). Z kolei fotele dziecięce oraz dorosłych, szczególnie obite skórzaną tapicerką, należy przykryć jasnymi chustami, aby uniknąć ewentualnych oparzeń, o wypłowieniu tapicerki od promieni słonecznych nie wspominając. Trzeba brać także pod uwagę, że z czasem zmienia się kierunek padania promieni słonecznych i zasłonięte auto może po jakimś czasie znaleźć się w słońcu.
Generalnie lepiej parkować tyłem do słońca. Wnętrze mniej nagrzewa się (mniejsza powierzchnia szyb niż z przodu), szczególnie jeśli tylne szyby oklejone zostały folią przyciemniającą. Różnice wynoszą kilkanaście i więcej stopni – są wyraźnie odczuwalne przez użytkownika.
Pamiętajmy, że nawet auto ustawione w cieniu potrafi mocno nagrzać się kiedy na dworze panują wysokie temperatury. Oczywiście będzie to o wiele mniej groźne nagrzanie niż w przypadku pozostawienia na słońcu, a w kabinie temperatura sięgać będzie 30-40 C, zamiast 60-80 C, jak to bywa w przypadku parkowania w silnie nasłonecznionym miejscu.
Klimatyzacja
Wiele osób ma skłonność do zbytniego obniżania temperatury w kabinie samochodu. Duża różnica temperatur między kabiną a powietrzem na zewnątrz w połączeniu z wsiadaniem i wysiadaniem powoduje, że trzeba liczyć się z problemami układu krążenia, które zaczynają ujawniać się już w czasie dłuższej jazdy, tyle że większość nie jest tego świadoma.
Po postoju, szczególnie w nasłonecznionym miejscu, należy jeszcze przed rozpoczęciem jazdy przewietrzyć kabinę. W tym celu trzeba otworzyć wszystkie szyby, a lepiej drzwi po obu stronach pojazdu, aby wymusić przewiew. Warto także wypuścić gorące powietrze z bagażnika. Po takim kilkuminutowym wietrzeniu warto uruchomić silnik i rozpocząć jazdę z otwartymi oknami – aby ciepłe powietrze z układu wentylacji także wydostało się na zewnątrz –, a dopiero po chwili włączyć układ chłodzenia i zamknąć okna. Po opisanym wietrzeniu, niezbędnym do oddychania świeżym powietrzem, można na kilka minut zamknąć obieg klimatyzacji, w celu przyśpieszenia schłodzenia kabiny, ale później otworzyć obieg aby zapewnić dopływ świeżego tlenu. W nowych modelach samochodów nadaje się do tego także funkcja zamkniętego obiegu, ale z dopływem świeżego powietrza, ale bez jego ciągłej wymiany. To zapewnia dopływ tlenu, ale oszczędza paliwo, ponieważ chłodzi się nowe powietrze oraz temperaturę schłodzonego wcześniej gazu jedynie utrzymuje.
Z nadejściem upałów często kierowcy uświadamiają sobie niską skuteczność klimatyzacji. Zwykle świadczy to o konieczności uzupełnienia czynnika chłodzącego lub potrzebie wymiany filtra kabinowego. Z kolei nieprzyjemny zapach wskazuje na zagrzybienie układu. We wszystkich z tych przypadków warto przeprowadzić letni przegląd klimatyzacji oraz wymienić filtr kabinowy. Tak samo radzimy postąpić przed wyjazdem na wakacje albo daleką podróżą.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |