Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
         
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MOTORYZACJA
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
   
Aktualności
   
Testy samochodów
Samochody uzywane
Wystawy
   
Multimedia
   
Galerie zdjęć
Video News
Wywiady
   
Szukaj
   
Katalog Dealerów
Autokomisy
Autozłom
Części zamiwnne
Serwis i naprawa
Serwis opon
Tachograf
Pomoc drogowa
Nauka jazdy
Ceny aut używanych
Raport awaryjności
Raport spalania
Ceny paliw
Stacje benzynowe
Kontrola pojazdów
Przejścia graniczne
Urzędy celne
Spedycja logistyka
   
F1
   
Rajdy
   
Paryż Dakar
NASCAR
Mistrzostaw Świata
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski
Rajd IRC
RPP
Amatorskie
   
Motosport
   
Sporty motocyklowe
Sportu samochodowe
   
Tuning
   
Testy opon
Alufelgi relingi
Firmy tuningowe
Auta użytkowników
Car Audio
Multimedia
Akcesoria
   
Motocykle
   
Opisy motocykli
Opisy skuterów
   
Flota
   
4x4
   
Opisy aut 4x4
Filmy 4x4
Galerie 4x4
   
Prawo
   
Kodeks drogowy
Taryfikator
Wzory dokumentów
Znaki drogowe
Prawo jazdy
Ubezpieczenia
Porady prawne
Odszkodowania
   
Concept Cars
   
Zabytkowe
   
Historia motoryzacji
   
Porady
   
Raporty
   
Pierwsza pomoc
   
Uwaga wypadek
   
   
 
   
   
Nauka jazdy
   
 
Katalog nowości
   
   
 
 
 
   
 

Dział VIP Car GMI

   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
 
   

   
   

 

 
Motoryzacja News Professional
     

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
               
Polska USA i Kanada Dania Szwecja Belgia Holandia Anglia Dodatkowe informacje: Francja Niemcy i inne
               
 
 

Bezpieczna jazda w czasie upałów

W jaki sposób zaplanować podróż i przygotować się do drogi

Rozpoczęły się wakacje, a razem z nimi pora sezonowych wyjazdów. W czasie upałów jazda bywa uciążliwa, a przez to mniej bezpieczna. Wysoka temperatura prowadzi do szybkiego zmęczenia, które mocno zwiększa ryzyko wypadku. Radzimy jak przygotować się do podróży aby czas spędzony w kabinie samochodu był możliwie najmniej stresujący, a w ten sposób jazda jak najbardziej bezpieczna.

Ważne okazuje się już samo parkowanie pojazdu, a dokładniej ustawienie samochodu wobec słońca. Chodzi zarówno o temperaturę w kabinie, nagrzanie tapicerki i elementów wnętrza, które mogą nas oparzyć, jak i o zapobieganiu blaknięciu tapicerki.

Pora jazdy

Dłuższe podróże  należy w miarę możliwości zaplanować na poranki albo wieczory. Wówczas panują niższe temperatury, a ruch na drogach bywa zwykle mniejszy, co umożliwia spokojniejszą jazdę i mniejsze wydatki na paliwo.

Jeśli podróż w porze upałów jest konieczna, to między godziną 12 a 15 należy zaplanować przerwę, ewentualnie kilka krótszych, i przebywać w cieniu. Szczególnie jeśli podróżuje się z dziećmi, z osobami starszymi albo ze zwierzętami. Absolutnie nie wolno zostawiać w kabinie ani dzieci ani osób starszych.

Zwierzęta

Zwierząt nie wolno zostawiać w aucie, ponieważ grozi im szybka śmierć. Już krótkie przebywanie w gorącym aucie, nawet przy uchylonym oknie, grozi uszkodzeniem organów oraz zatrzymaniem akcji serca. Zagrożone są przede wszystkim psy, którym w zamkniętej kabinie grozi szybka śmierć. Nie mają one gruczołów potowych na skórze i mogą pocić się jedynie językiem oraz przez łapy, dlatego potrzebują chodzić i muszą to robić po nienagrzanym podłożu –na rozgrzanych słońcem chodnikach mogą poparzyć łapy!
W czasie podróży należy koniecznie zadbać o wodę i to w większej niż zwykle ilości. Warto mieć ze sobą głębsze naczynie, aby woda nie wylewała się z niego w czasie hamowania czy przejeżdżania zakrętów. Podajemy wodę chłodną albo letnią, ale ani zimną ani gorącą.

Jeśli zobaczycie pozostawionego psa w aucie, a opiekuna nie ma obok, albo widać, że pies męczy się, należy wezwać Policję. Na parkingu koło hipermarketu można spróbować jeszcze wcześniej wywołać użytkownika auta. Opiekunowi psa grozi kara za znęcanie się nad zwierzęciem, a jeśli policja musi uwolnić zwierzę z pojazdu, to koszty czynności ponosi opiekun zwierzęcia.

Pragnienie

Dziennie należy wypijać do 3 litrów wody, kompotu albo herbaty. Nawet w czasie największych upałów nie należy pić mocno schłodzonych („lodowatych”) napojów, ponieważ ciało jest wówczas zajęte ogrzaniem ich do temperatury ciała. W efekcie człowiek mocno poci się oraz może mieć kłopoty z żołądkiem. Nawet jeśli są one przejściowe, to bywają uciążliwe i czynią podróż dyskomfortową.

Pragnienie należy zaspokajać wspomnianymi płynami, a nie sokami czy napojami słodzonymi. Picie tych ostatnich może prowadzić do zakwaszenia organizmu, ponieważ woda zostaje wypocona przez organizm, a cukier zostaje i następuje jego duże stężenie. Dlatego dopiero po zaspokojeniu pragnienia można napić się soku czy słodzonego napoju. Nauczyli mnie tego mieszkańcy Europy Południowej, gdzie w cieniu panują latem temperatury powyżej 40 C (termometr pokazywał do 42 C i „skończył się), a wielokrotnie musiałem podróżować w słońcu i to bez klimatyzacji. Można to porównać do jazdy autem rajdowym albo wyścigowym.

Parkowanie

Najlepiej parkować w cieniu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli musimy zostawić auto w słońcu, warto osłonić przednią szybę ekranem termicznym, odbijającym promienie słoneczne (zimne srebrne maty sprawdzają się i w lecie). Z kolei fotele dziecięce oraz dorosłych, szczególnie obite skórzaną tapicerką, należy przykryć jasnymi chustami, aby uniknąć ewentualnych oparzeń, o wypłowieniu tapicerki od promieni słonecznych nie wspominając. Trzeba brać także pod uwagę, że z czasem zmienia się kierunek padania promieni słonecznych i zasłonięte auto może po jakimś czasie znaleźć się w słońcu.

Generalnie lepiej parkować tyłem do słońca. Wnętrze mniej nagrzewa się (mniejsza powierzchnia szyb niż z przodu), szczególnie jeśli tylne szyby oklejone zostały folią przyciemniającą. Różnice wynoszą kilkanaście i więcej stopni – są wyraźnie odczuwalne przez użytkownika.

Pamiętajmy, że nawet auto ustawione w cieniu potrafi mocno nagrzać się kiedy na dworze panują wysokie temperatury. Oczywiście będzie to o wiele mniej groźne nagrzanie niż w przypadku pozostawienia na słońcu, a w kabinie temperatura sięgać będzie 30-40 C, zamiast 60-80 C, jak to bywa w przypadku parkowania w silnie nasłonecznionym miejscu.

Klimatyzacja

Wiele osób ma skłonność do zbytniego obniżania temperatury w kabinie samochodu. Duża różnica temperatur między kabiną a powietrzem na zewnątrz w połączeniu z wsiadaniem i wysiadaniem powoduje, że trzeba liczyć się z problemami układu krążenia, które zaczynają ujawniać się już w czasie dłuższej jazdy, tyle że większość nie jest tego świadoma.

Po postoju, szczególnie w nasłonecznionym miejscu, należy jeszcze przed rozpoczęciem jazdy przewietrzyć kabinę. W tym celu trzeba otworzyć wszystkie szyby, a lepiej drzwi po obu stronach pojazdu, aby wymusić przewiew. Warto także wypuścić gorące powietrze z bagażnika. Po takim kilkuminutowym wietrzeniu warto uruchomić silnik i rozpocząć jazdę z otwartymi oknami – aby ciepłe powietrze z układu wentylacji także wydostało się na zewnątrz –, a dopiero po chwili włączyć układ chłodzenia i zamknąć okna. Po opisanym wietrzeniu, niezbędnym do oddychania świeżym powietrzem, można na kilka minut zamknąć obieg klimatyzacji, w celu przyśpieszenia schłodzenia kabiny, ale później otworzyć obieg aby zapewnić dopływ świeżego tlenu. W nowych modelach samochodów nadaje się do tego także funkcja zamkniętego obiegu, ale z dopływem świeżego powietrza, ale bez jego ciągłej wymiany. To zapewnia dopływ tlenu, ale oszczędza paliwo, ponieważ chłodzi się nowe powietrze oraz temperaturę schłodzonego wcześniej gazu jedynie utrzymuje.

Z nadejściem upałów często kierowcy uświadamiają sobie niską skuteczność klimatyzacji. Zwykle świadczy to o konieczności uzupełnienia czynnika chłodzącego lub potrzebie wymiany filtra kabinowego. Z kolei nieprzyjemny zapach wskazuje na zagrzybienie układu. We wszystkich z tych przypadków warto przeprowadzić letni przegląd klimatyzacji oraz wymienić filtr kabinowy. Tak samo radzimy postąpić przed wyjazdem na wakacje albo daleką podróżą.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2013          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
Wykaz stacji benzynowych
 
                       
                 
                       
                 
                       
   

1-2 -3

INNE

             
 
 
Uwaga wypadek - postępowanie w razie wypadku, numery alarmowe w Polsce i Europie  
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.