Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
         
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MOTORYZACJA
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
   
Aktualności
   
Testy samochodów
Samochody uzywane
Wystawy
   
Multimedia
   
Galerie zdjęć
Video News
Wywiady
   
Szukaj
   
Katalog Dealerów
Autokomisy
Autozłom
Części zamiwnne
Serwis i naprawa
Serwis opon
Tachograf
Pomoc drogowa
Nauka jazdy
Ceny aut używanych
Raport awaryjności
Raport spalania
Ceny paliw
Stacje benzynowe
Kontrola pojazdów
Przejścia graniczne
Urzędy celne
Spedycja logistyka
   
F1
   
Rajdy
   
Paryż Dakar
NASCAR
Mistrzostaw Świata
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski
Rajd IRC
RPP
Amatorskie
   
Motosport
   
Sporty motocyklowe
Sportu samochodowe
   
Tuning
   
Testy opon
Alufelgi relingi
Firmy tuningowe
Auta użytkowników
Car Audio
Multimedia
Akcesoria
   
Motocykle
   
Opisy motocykli
Opisy skuterów
   
Flota
   
4x4
   
Opisy aut 4x4
Filmy 4x4
Galerie 4x4
   
Prawo
   
Kodeks drogowy
Taryfikator
Wzory dokumentów
Znaki drogowe
Prawo jazdy
Ubezpieczenia
Porady prawne
Odszkodowania
   
Concept Cars
   
Zabytkowe
   
Historia motoryzacji
   
Porady
   
Raporty
   
Pierwsza pomoc
   
Uwaga wypadek
   
   
 
   
   
Nauka jazdy
   
 
Katalog nowości
   
   
 
 
 
   
 

Dział VIP Car GMI

   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
 
   

   
   

 

 
Motoryzacja News Professional
     

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
               
Polska USA i Kanada Dania Szwecja Belgia Holandia Anglia Dodatkowe informacje: Francja Niemcy i inne
               
 
 

Kierunkowskaz – jak należy go używać

Polacy kompletnie nie wiedzą jak robić to prawidłowo, bezpiecznie i odpowiedzialnie

44% polskich kierowców zapomina włączyć kierunkowskaz przed wyprzedzaniem lub skrętem – podaje  „Europejski barometr odpowiedzialnej jazdy 2015”. To jednak tylko jedna strona medalu, drugą jest bardzo zwyczaj nieprawidłowego i niebezpiecznego używania kierunkowskazu – zamiast sygnalizować zamiar wykonania manewru, w wielu miejscach Polski, szczególnie w Warszawie, kierowcy informują, jaki manewr aktualnie wykonują, nie dając szans na ewentualną reakcję innym uczestnikom ruchu. Zdaję sobie sprawę, że w dużych miastach trzeba wciskać się aby włączyć się do ruchu, ale nawet taki manewr można wykonać w miarę bezpiecznie albo stwarzając zagrożenie dla innych. Polecamy pierwszą metodę, szczególnie w drodze do i z pracy, ponieważ długoterminowo jest ona szybsza – ludzie z czasem rozpoznają się na wspólnych szlakach i ułatwiają innym uprzejmym. Za to w sąsiedztwie „agresorów” jadą asekurując się blokowaniem. Wypróbujcie sami, pamiętając, że na efekty trzeba trochę poczekać – dać czas innym na zauważenie nowego stylu jazdy kierowcy.

Używanie kierunkowskazów to niezbędny element bezpiecznej jazdy, dzięki któremu informujemy innych uczestników ruchu o zamierzonych manewrach.  Jeśli o tym zapomnisz albo celowo pominiesz, to wprowadzasz w błąd innych kierujących lub pieszych. Pamiętaj też, aby przed skrętem upewnić się, czy możesz ten manewr wykonać. Zapominanie o włączeniu kierunkowskazu bądź jego celowe nieużywanie może doprowadzić do kolizji. Policja ma prawo ukarać wówczas kierowcę mandatem w wysokości 200 złotych.
- Kierunkowskazów używamy zawsze wtedy, kiedy chcemy zasygnalizować innym uczestnikom ruchu wykonywany manewr, przede wszystkim zmianę pasa ruchu, wyprzedzanie czy omijanie. Każdy manewr powinien być przez kierowcę przewidziany i zaplanowany, wówczas ma wystarczająco dużo czasu, aby zasygnalizować go innym – powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Uwaga na (moto)cyklistów i martwe pole

W lecie, kiedy na ulice wyjeżdża dużo więcej motocyklistów i rowerzystów (cyklistów), kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę, aby sygnalizować innym uczestnikom ruchu zamiar ominięcia cyklisty znajdującego się na tym samym pasie ruchu. Używanie w takich sytuacjach kierunkowskazów pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i uniknąć kolizji.

Kierunkowskazów należy używać także wtedy, gdy znajdujemy się na pasie dla skręcających czy kiedy w pobliżu nie widzimy innych samochodów. Sygnalizowanie działań może także uchronić przed kolizją w przypadku, gdy inne auto znajduje się w tzw. martwym polu, czyli jest niewidoczne. – Włączając kierunkowskaz, mamy pewność, że nawet jeśli nie zauważymy w lusterku zbliżającego się pojazdu, to informujemy kierowcę o naszym zamiarze, dzięki czemu zdąży odpowiednio zareagować – zwolni, użyje sygnału dźwiękowego, by nas ostrzec i zaznaczyć swoją obecność – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak poprawnie sygnalizować zamiar skrętu?

Wykonywanie manewru w czasie jazdy należy zasygnalizować w odpowiednim momencie – ale którym? Jeśli włączymy kierunkowskaz zbyt wcześnie, możemy zmylić i wprowadzić w błąd innych użytkowników ruchu. Jeśli natomiast zasygnalizujemy manewr zbyt późno, to nie zostawimy kierowcom czasu na dostosowanie jazdy do tego, co dzieje się na drodze. Obie sytuacje są równie niebezpieczne, nawet jeśli włączenie zbyt wczesne wydaje się (i często, ale nie zawsze) bywa mniejszym złem.

Kierunkowskaz należy włączyć na 3-4 sekundy przed planowanym skrętem, a poza miastem wcześniej, jeśli sytuacja drogowa jest jednoznaczna (jeden zjazd, łatwe skrzyżowanie). Jeśli z jakiegoś powodu jedziemy szybciej niż narzucają przepisy, to należy „wcześniej” sygnalizować zamiar skrętu – tempo czasu pozostaje takie samo, ale miejsce już nie, tzn. jeśli przy 50 km/h włączasz kierunkowskaz mijając koniec bloku, to jadąc 60 km/h trzeba to zrobić obok środka budynku, a przy 90 km/h trzeba to zrobić na początku ściany.

Zaraz po wykonaniu manewru należy wyłączyć „migacz”. W wielu autach, na ogół dzieje się to automatycznie, ale nie zawsze, ponieważ nie zawsze automat rozpoznaje koniec manewru. Osobny przypadek to „trzymig”, czyli 3-krotne mrugnięcie kierunkowskazu, jakie można wybrać od kilku lat w nowych samochodach. Znakomite rozwiązanie – nawet jeśli nie zawsze pasuje, to uwalnia nas od odrywania rąk od koła kierownicy.

Rondo, różne interpretacje

Osobny temat to ruch okrężny. Po pierwsze – wiele skrzyżowań wyglądających jak rondo nim nie jest, tzn. nie obowiązuje tam ruch okrężny, nawet jeśli jedzie się jak po rondzie. Decyduje znak pionowy (niebieski) i linie na jezdni. Różne wersje skrzyżowań to różne zasady używania kierunkowskazów.

Po drugie - zdania instruktorów jazdy co do używania kierunkowskazów na rondzie są podzielone. Jedna część uważa, że trzeba włączać kierunkowskazy jak na normalnym skrzyżowaniu, ale druga cześć twierdzi, że rondo to kilka kolejnych skrzyżowań i należy używać jedynie prawego kierunkowskazu jedynie sygnalizując zamiar zjechania w najbliższą odnogę. Tak właśnie czyni większość kierowców, ponieważ według pierwszej zasady chcąc zjechać ronda „na godzinę dziewiątą” należałoby włączać np. lewy kierunkowskaz przed wjechaniem na okrągłe skrzyżowanie, co jest bardzo mylące dla wielu kierowców i wywołuje konsternację na naszych drogach (mniejsza o to, że niesłuszną), a w przypadku samochodów z brytyjskimi i irlandzkimi tablicami panikę, że ktoś przejedzie rondo „po wyspiarsku”, czyli w lewo. Widziałem taką akcję i zapewniam, że nie jest to zabawne, kiedy auto wjeżdża na rondo „pod prąd”, na czołówkę z prawidłowo jadącym pojazdem.

Poprawne używanie kierunkowskazów poprawia płynność ruchu i bezpieczeństwo, a także pozwala uniknąć zatorów i nieporozumień na drodze. Szkoda, że nie ma jednej interpretacji używania kierunkowskazów, ale jak przedstawiliśmy to powyżej – sprawę komplikują naturalne ludzkie wyobrażenia (lewy „migacz” oznacza skręt w lewo, ale przed rondem wcale nie), pogłębione przez coraz większą polską emigrację w Zjednoczonym Królestwie oraz w Irlandii, która regularnie przyjeżdża do Polski odwiedzając bliskich.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2013          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
Wykaz stacji benzynowych
 
                       
                 
                       
                 
                       
   

1-2 -3

INNE

             
 
 
Uwaga wypadek - postępowanie w razie wypadku, numery alarmowe w Polsce i Europie  
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.