Eco-driving, czyli jak jeździć oszczędnie
Eco-driving: na czym to polega?
Według raportu amerykańskiej Environmental Protection Agency, eco-driving, czyli zbiór zasad ekonomicznej i ekologicznej jazdy, pozwala oszczędzić nawet 33% paliwa, niezależnie od modelu czy marki samochodu. Eco-driving można najprościej scharakteryzować jako styl jazdy mający na celu redukcję zużycia energii. Poprzez szereg prostych trików i przewidywanie sytuacji na drodze kierowca stopniowo zwiększa płynność i komfort jazdy, a jednocześnie zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Brzmi jak utopia ekologów? Niekoniecznie. Eco-driving od lat ma zwolenników w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Północnej i Zachodniej. Coraz większą popularność zdobywa także w Polsce.
Podstawowe założenia eco-driving skupiają się wokół czterech zagadnień: technika ruszania, jazda na - najwyższym biegu, utrzymywanie stałych obrotów silnika i tzw. hamowanie silnikiem.
Jak jeździć ekologicznie?
- Podczas uruchamiania silnika nie wciskaj pedału gazu
- Zmień bieg na wyższy
- Unikaj hamowania lub hamuj silnikiem
- Utrzymuj stałą prędkość
Zagadnienia te można sformułować w formie łatwych do zapamiętania przykazań:
Podczas uruchamiania silnika nie wciskaj pedału gazu
W nowoczesnych samochodach rozgrzewanie silnika na biegu jałowym nie jest konieczne. Paliwo jest automatycznie pobierane już w momencie startu silnika, który rozgrzeje się zdecydowanie szybciej w czasie jazdy niż pracując na biegu jałowym. Silnik należy z kolei wyłączać przy postojach dłuższych niż minuta (na przykład na przejazdach kolejowych), ponieważ postój na biegu jałowym wymaga więcej energii, niż ponowne uruchomienie samochodu.
Zmień bieg na wyższy
Podczas jazdy zwracaj większą uwagę na obrotomierz - dla samochodów z silnikiem benzynowym optymalna wartość wynosi około 2 000 obrotów na minutę, chociaż trzeba pamiętać, że może się ona nieznacznie różnić w zależności od modelu samochodu. Utrzymanie takich obrotów niezależnie od prędkości skutkuje najmniejszym możliwym zużyciem paliwa. W praktyce oznacza to zazwyczaj zmianę biegu na wyższy przy zachowaniu niższej prędkości.
Unikaj hamowania
Naprzemienne hamowanie i przyspieszanie powodują największe zużycie paliwa, dlatego warto dbać o utrzymywanie płynności jazdy i stałych obrotów silnika. Uważna obserwacja drogi i dostosowanie prędkości, np. do zmieniających się świateł, pomogą stopniowo zredukować prędkość samochodu. W sytuacjach, kiedy konieczne jest zatrzymanie się, zalecana jest metoda „hamowania silnikiem”, czyli redukcja prędkości poprzez zdjęcie nogi z gazu bez wciskania hamulca. W ten sposób można dojechać do skrzyżowania bez zużywania paliwa. Ważne jest jednak, aby wraz z wytracaniem prędkości stopniowo redukować biegi, nie przechodząc przy tym na bieg jałowy - popularne „wrzucanie na luz” jest nieekonomiczne, a dodatkowo może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Utrzymuj stałą prędkość
Zastosowanie się do powyższych punktów powinno spowodować wydłużenie odcinków jazdy pokonywanych ze stałą prędkością. Optymalne zużycie paliwa można osiągnąć podróżując na nich ze stałą prędkością do 70 km/h. Opór powietrza przy wyższych prędkościach może powodować zwiększone spalanie.
Powyższe zasady nie sprawdzą się jednak, jeśli nie zachowamy odległości przed poprzedzającym pojazdem pozwalającej na konsekwentne hamowanie silnikiem. Odległość między samochodami, która pozwala na sprawne manewry bez stwarzania zagrożenia dla innych uczestników ruchu, wynosi od 30 do 50 metrów. W warunkach miejskich osiągnięcie takich odstępów między samochodami może początkowo stwarzać trudności, warto jednak próbować, a z czasem eco-driving stanie się nawykiem.
Detale, które pozornie nie mają znaczenia
Zmiana techniki jazdy nie wystarczy. Aby w pełni wykorzystać potencjał eco-driving, należy zwrócić uwagę na czynniki, które mogą dodatkowo powodować zwiększenie podaży paliwa, między innymi nadbagaż czy urządzenia samochodowe korzystające z prądu, na przykład klimatyzacja. Zaleca się pozbyć się wożonych w bagażniku zbędnych rzeczy, a zakupy robić w drodze powrotnej. Z kolei nawiew przedniej szyby, jeśli wypełnił już swoją rolę, warto wyłączyć. Jeżeli podczas jednego dnia zamierzasz odwiedzić kilka miejsc, najlepiej zaplanować trasę, aby odwiedzić wszystkie punkty bez nadkładania drogi.
Eco-driving się opłaca
Eco-driving się opłaca. W badaniu prowadzonym na odcinku 285 km wzięły udział dwa zespoły o różnych zadaniach – pierwszy miał dojechać na miejsce jak najszybciej, drugi - wykorzystując ekologiczne techniki jazdy. Czas dojazdu „szybszego” zespołu był krótszy jedynie o osiem minut i osiem sekund, niż kierowcy stosującego ekologiczne techniki jazdy. Różnica w zużyciu energii wyniosła natomiast aż 19%! Tym samym kierowca „zyskał” osiem minut zużywając przy tym aż 1/5 paliwa więcej.
WAŻNE: Przestrzeganie zasad ekojazdy wpływa pozytywnie także na stan techniczny samochodu. Rzadsze hamowanie przy utrzymywaniu stałej prędkości wpływa na żywotność opon, tarcz i klocków hamulcowych znacznie obniżając wydatki eksploatacyjne.
Technika w służbie ekologii
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, w wyniku spalenia jednego litra paliwa samochód wytwarza około 2,5 kg dwutlenku węgla. Przy ogromnej i ciągle zwiększającej się liczbie samochodów daje to niewyobrażalne skutki dla atmosfery. Stosowanie technik eco-driving wpływa więc nie tylko na zasobność naszego portfela, ale także na jakość życia.
Eko trendy i coraz większą popularność ekojazdy zaczęły dostrzegać firmy z branży motoryzacyjnej i IT oraz producenci samochodów. Na rynku dostępne są już aplikacje, które pozwolą wybrać ulice z największym potencjałem dla ekologicznej jazdy i obliczą emisję spalin samochodu.
Z kolei w nowoczesnych samochodach coraz częściej dostępna jest funkcja START/STOP, która automatycznie wyłącza silnik za każdym razem, gdy auto nie jest w ruchu i tym samym oszczędza paliwo. Do ponownego uruchomienia samochodu wystarczy nacisnąć pedał sprzęgła i zmienić bieg lub, przy skrzyni automatycznej, zwolnić hamulec. System dodatkowo zmniejsza wykorzystanie mocy silnika i wpływa na proces ładowania baterii.
Sukces leży w prostocie: Wydajna i płynna jazda samochodem jest nie tylko możliwa, ale przede wszystkim bardzo łatwa. Nie jest więc zaskakujące, że coraz więcej kierowców dostrzega jej zalety i adaptuje nowe techniki do codziennego stylu jazdy. Minimalnie dłuższy czas przejazdu jest niczym wobec znaczących oszczędności paliwa, a propagowany styl jazdy uczy kierowców bezpiecznych zachowań i uważnej obserwacji drogi.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |