Instalacja LPG – na co zwrócić uwagę
Dobra inwestycja się zwraca, zła – podnosi koszty
Koszty przerobienia instalacji w samochodzie mogą być bardzo różne - ceny uzależnione są od rodzaju instalacji oraz silnika, do którego będzie ona podłączona. W wypadku 4-cylindrowego silnika pozbawionego nietypowych rozwiązań możemy zmieścić się w sumie około 2,5 tys. PLN. Jeśli natomiast rozważamy używanie LPG przy silniku diesla, będzie się to wiązało z wyższymi nakładami, rzędu ok. 10 tys. PLN. Oczywiście można znaleźć warsztaty, które przerobią samochód na gaz szybciej i taniej. Okazuje się jednak, że taka oszczędność może drogo kosztować. Nieodpowiednio dopasowana instalacja może nie tylko nie zmniejszyć, ale wręcz podnieść koszty eksploatacyjne, a w najgorszym wypadku doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika pojazdu.
Najczęstsze błędy popełniane przy instalacji LPG
- Niedokładny montaż zbiornika
- Nieszczelność kanałów wentylacyjnych
- Montowanie przewodów gazowych zbyt blisko elementów ruchomych
- Montowanie przewodów zbyt blisko podłoża
- Zły dobór podzespołów
- Brak pętli kompresyjnej w instalacji
- Niedopasowanie długości przewodów
Błędy w instalacji LPG zwykle szybko dają o sobie znać. Najczęściej odczuwalne są poprzez szarpanie silnika i jego nagłe gaśnięcie oraz nierównomierne przyśpieszenie auta. Może to być spowodowane np. złym doborem reduktora, który sprawi, że mieszanka dochodząca do silnika będzie zbyt uboga. Zauważenie tych, lub podobnych, objawów powinno być sygnałem alarmowym, który skieruje nas do serwisu. Wymiana instalacji lub jej naprawa może sprawić, że oszczędności, które zakładaliśmy przed montażem LPG, jeszcze na długo pozostaną w sferze planów.
Najpierw przygotuj samochód
Warto dobrze przeanalizować decyzję o przejściu z benzyny na gaz. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, czy zmiana naprawdę będzie opłacalna. Im mniej jeździmy, tym mniejsze będą oszczędności. Kolejnym krokiem jest przygotowanie samochodu. Stan instalacji elektrycznej powinien być jak najlepszy - warto wymienić cewki i świece. Aby instalacja LPG dobrze spisywała się w aucie, musi zostać wyregulowana, dlatego należy zadbać, aby stan techniczny pojazdu był bez zarzutu. W innym wypadku dopasowanie instalacji będzie utrudnione, co może odbić się na jej efektywności.
- Przelicz, ile kilometrów przejeżdżasz rocznie. Jeśli niewiele, instalacja LPG się nie opłaca.
- Zadbaj o stan układu elektrycznego. Wymień cewki, świece, przewody.
- Zadbaj o stan techniczny. Instalacja LPG musi być dostrojona do silnika. Jego zużycie może to utrudnić.
Jak wygląda eksploatacja?
Jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę przy ocenie opłacalności instalacji gazowej jest spalanie paliwa. Faktem jest, że silniki spalają więcej LPG niż benzyny czy ropy. Zwykle jest to wzrost o około 15 - 20 procent, choć wiele zależy m.in. od jakości wykonanej instalacji, paliwa, sposobu jazdy oraz jej charakteru. Dlatego ważne jest wyliczenie, jak często i daleko zamierzamy jeździć. Okazyjne użytkowanie samochodu czyni montaż instalacji LPG nieopłacalnym.
Oprócz wzrostu spalania należy również liczyć się ze spadkiem mocy. W wypadku silników o pojemności 1.3, które mogły rozpędzić się do 160 – 170 km/h, na LPG pojedziemy nie więcej niż 150 km/h. Warto jednak unikać tak szybkiej jazdy ze względu na wyższą temperaturę pracy silników zasilanych gazem. Przy bardziej intensywnej pracy głowica może ulec zużyciu znacznie szybciej niż powinna, natomiast jej wymiana może być obciążeniem rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Problem ten pojawia się jednak tylko przy szybkiej jeździe. Kierowcy preferujący zrównoważony styl jazdy nie powinni obawiać się takiej sytuacji.
Najczęstsze błędy kierowców
Oszczędzanie na benzynie to częsta przypadłość użytkowników LPG. Wielu kierowców ma w baku tylko tyle paliwa, ile potrzeba do rozruszania silnia, po czym przełącza się na gaz. Najbardziej cierpią na tym pompa paliwa i układ wtryskowy. W wyniku skraplania się powietrza w pustym baku korozja postępuje znacznie szybciej niż powinna. To z kolei może spowodować zatarcie pompy paliwa, która jest smarowana zanieczyszczonym paliwem. Dlatego najrozsądniej jest jeździć przynajmniej z połową baku.
Zbyt szybka jazda może mieć równie katastrofalne skutki. Zasilany gazem silnik mocniej się grzeje, co przyśpiesza jego wyeksploatowanie. Pomóc może zainstalowanie lubrykatora, lecz jego skuteczność pozostawia wiele do życzenia.
Przełączenie z benzyny na gaz przy nierozgrzanym silniku. Czujniki rejestrujące temperaturę silnika potrzebują nieco czasu na osiągnięcie pełnej sprawności. Optymalne ustawienie prędkości przejścia to kwestia praktyki. Przejście powinno nastąpić dopiero przy rozgrzanym silniku. Zdecydowanie lepiej jest spalić nieco więcej benzyny niż naprawiać uszkodzony silnik.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |