Pakujemy samochód na wakacje? To może się udać
Zmieszczenie gigantycznych rozmiarów walizek do niezbyt dużego auta potrafi przysporzyć nie lada problemów. Podpowiadamy, jak sprawnie spakować samochód, a przy tym nie stracić nerwów i chęci do wyjazdu.
Dla wielu osób wyprawa na wakacje jest prawdziwym wyzwaniem. Kiedy już uporają się z pakowaniem wszystkim niezbędnych rzeczy, okazuje się, że połowa toreb nie chce zmieścić się do auta. Nie można tracić zimnej krwi – w pomocą przychodzą bagażniki oraz inne akcesoria samochodowe oraz sprawdzony system efektywnego rozplanowania bagażu we wnętrzu pojazdu.
Po pierwsze bezpieczeństwo
Nie sztuką jest upchnięcie wszystkich bagaży aż pod sufit. Od pobijania rekordów ładowności znacznie ważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Nie tylko przed wyjazdem na urlop należy przestrzegać podstawowych zasad prawidłowego pakowania. Zacznijmy od największych i najcięższych pakunków – te umieszczamy w aucie jako pierwsze, najlepiej wzdłuż środkowej linii pojazdu i nie poza tylną osią auta, wówczas nie wpłyną one na zmianę środka ciężkości. Jeśli to tylko możliwe, wszystkie rzeczy staramy się zmieścić do bagażnika. Chodzi tu nie tylko o komfort podróżujących, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Podczas ostrego hamowania nawet niewielkie przedmioty mogą wyrządzić krzywdę kierowcy i pasażerom, nie mówiąc już o ciężkich torbach czy walizach (dodatkowo turlające się po podłodze butelki czy puszki mogą dostać się pod pedał hamulca, powodując poważne ryzyko wypadku).
Instruktorzy przestrzegają, że sztuką jest nie tylko umiejętne rozłożenie bagażu, ale również odpowiednia technika jazdy. Podróż wypchanym po brzegi samochodem to nie czas na popisy rodem z torów wyścigowych i pobijanie rekordów prędkości. W obciążonym aucie wydłuża się droga hamowania i zmniejsza jego przyczepność. Lepiej trochę później dotrzeć do celu, za to spokojnie i bezpiecznie.
Bezpieczna podróż
1. Staraj się umieścić wszystkie pakunki w bagażniku
2. Nie ograniczaj bagażem widoczności kierowcy
3. Najpierw zapakuj najcięższe torby i walizki; najlepiej, aby znajdowały się pośrodku samochodu
4. Jedź ostrożnie – obciążony samochód inaczej zachowuje się na drodze
5. Uważaj na turlające się po podłodze przedmioty – mogą zablokować pedały w aucie
Pomocne bagażniki
Walizki nie zmieściły się do wnętrza? Nic nie szkodzi, do dyspozycji mamy jeszcze bagażniki samochodowe. Na dachu zamontować możemy wersję z belkami lub boxem. Druga z opcji ułatwia pakowanie (rzeczy nie trzeba tak dokładnie mocować do bagażnika) oraz zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Umieszczone wewnątrz pasy zabezpieczają przed niekontrolowanym przesuwaniem się pakunków, zamek chroni zaś przed kradzieżą. Jedynym minusem może być cena – boxy są znacznie droższe od bagażnika z belkami. O cenie decyduje między innymi wielkość, kształt, materiały, z których są wykonane oraz dodatkowe akcesoria. W najbardziej ekskluzywnych modelach pomyślano praktycznie o wszystkim: można w nich przewozić zarówno bagaże, jak i sprzęt sportowy, designerski projekt nie tylko świetnie się prezentuje na dachu auta, ale także optymalizuje przepływ powietrza pod boxem. Posiadają funkcję samoczynnego mocowania bagażu, dodatkowo są wyposażone w oświetlenie i centralny zamek.
W specjalistycznych sklepach dostępne są też rozwiązania dedykowane miłośnikom sportu: bagażniki i uchwyty na narty, snowboard, deskę surfingową, a nawet kajak czy łódź. Oczywiście nie zapomniano też o rowerach. Te można umocować na dachu samochodu lub z tyłu. Drugie rozwiązanie ułatwia montaż sprzętu, ale ma też swoje minusy – rowery mogą utrudniać parkowanie tyłem oraz zasłaniać światła i tablicę rejestracyjną. Dodatkowym wyposażaniem, jakie może się przydać w podróży są siatki i różnego typu organizery. Te pierwsze zabezpieczają bagaż przed przemieszczaniem, w samochodach kombi warto je też zamontować za tylnym siedzeniem pasażerów (w przypadku nagłego hamowania lub wypadku będą oni chronieni przed pakunkami umieszczonymi z tyłu wozu).
Pakuj się z głową
Pamiętaj – zanim zaczniesz pakowanie, zrób porządek w samochodzie. Może się okazać, że w jego wnętrzu znajduje się mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, które zabierają cenne miejsce, a są kompletnie zbędne podczas urlopu. Poza sprawnością techniczną, upewnij się, że w aucie posiadasz koło zapasowe, niezbędne narzędzia, apteczkę czy zapas płynu do spryskiwaczy. Obowiązkowe wyposażenie posegreguj i uporządkuj, dopiero wtedy zacznij wkładać torby i walizki.
Jeśli samochodowa eskapada ma przebiegać sprawnie, racjonalne pakowanie zacznij już w domu. Do mniejszej, znajdującej się pod ręką torby, włóż rzeczy, które mogą się przydać w podróży (np. suchy prowiant, napoje, ubranie na zmianę, lekarstwa). Specjalnych przygotowań wymaga też podróż z dziećmi. Poza wymienionym podróżnym niezbędnikiem przydadzą się osłonki na szyby chroniące przed intensywnym słońcem i oczywiście zestaw ulubionych zabawek oraz płyt z dziecięcymi nagraniami. Rodzice, nie lubicie, gdy pociechy spędzają czas przed telewizorem, ale przyznajcie – tablet z bajkami potrafi zdziałać cuda i pomóc w wytrwaniu do końca wyprawy.
Pamiętaj - zanim zaczniesz pakowanie samochodu na wakacje, skontroluj jego stan techniczny, uzupełnij niezbędnik z narzędziami, sprawdź apteczkę oraz zrób porządek we wnętrzu i bagażniku pojazdu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |