Samochód rodzinny, czyli jaki?
2+2 najczęściej podróżują w kombi. Bardziej liczne rodziny doceniają suvy. Na podróż z babcią, dziadkiem, wujkiem i ciocią, a do tego nierzadko ulubieńcem familii – psem lub kotem, najlepiej wybrać co najmniej minivana. Czym podróżują Polacy i na co warto zwrócić uwagę podczas wakacyjnych wojaży? Subiektywny przegląd popularnych modeli tak zwanych samochodów rodzinnych.
Wielu dzisiejszych rodziców zapewne pamięta, że w ich dzieciństwie za rodzinny samochód uchodziły nawet Fiat 126p czy kultowa Syrenka. Czteroosobowa rodzina upchnięta w zapakowanym po dach aucie była częstym widokiem na polskich drogach. I chociaż w wakacyjną podróż udać się można każdym samochodem, to warto wybrać taki, który sprawi, że po dojechaniu na miejsce nie będziemy bardziej zmęczeni niż przed wyjazdem. Na rynku dostępny jest szeroki wybór dużych, familijnych pojazdów, które z łatwością pomieszczą wszystkich pasażerów i liczne bagaże, zapewniając przy tym wysoki komfort jazdy. Poza rozmiarem, pakownością i wygodą muszą one spełniać również inne wymagania. Najistotniejsza jest kwestia bezpieczeństwa. Podróżując z dziećmi, musimy upewnić się, że auto posiada możliwość zamontowania fotelików, a systemy ułatwiające jazdę zapewnią, że na drodze unikniemy przykrych niespodzianek nawet w trudnych warunkach pogodowych. Rodzinne auto musi być też oszczędne – długa wyprawa może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego warto rozważyć alternatywę dla silników benzynowych w postaci diesla czy instalacji LPG.
Kombi na wakacjach
W początkach XX wieku najpopularniejszym środkiem transportu były pociągi. Całe rodziny udawały się na stacje kolejowe z wielkim bagażem, na który składały się walizy, kufry i skrzynie. Aby łatwiej przewozić podróżnych i ich dobytek, producenci samochodów wpadli na pomysł powiększenia tylnej, bagażowej części auta i nadania jej nowego kształtu. Tak zrodziły się pierwsze samochody kombi. Dziś ten typ nadwozia cieszy się dużą popularnością i z powodzeniem służy niejednej rodzinie. Kombi oferuje bowiem nie tylko znacznie większą pojemność bagażnika, ale zapewnia też sporą przestrzeń dla pasażerów. Takie rozwiązanie jest ważne w długiej podróży, ale świetnie sprawdza się też na co dzień, kiedy po odwiezieniu dzieci do szkoły trzeba udać się na duże zakupy. Bagażnik kombi z powodzeniem pomieści dziecięce wózki czy składane rowery. Wiele modeli tego typu wyposażonych jest w relingi umożliwiające zamontowanie dodatkowego bagażnika na dachu. Starsze modele aut typu kombi często nie były zbyt urokliwe i przypominały karawany, do tego sporo paliły i były droższe w zakupie od sedanów czy hatchbacków. Dziś różnice te są znacznie mniejsze. Widocznie poprawiła się stylistyka aut, a aerodynamiczne kształty pozwalają znacznie ograniczyć spalanie.
Popularne modele kombi:
1. Ford Focus
2. Vovlo V50
3. Skoda Fabia
4. Volkswagen Golf Variant
Jednym z pierwszych samochodów kombi na polskich drogach był... trabant. W tej wersji nadwozia produkowano aż trzy modele tego auta, z których pierwsza – Trabant P-50 – zjechała z linii produkcyjnej w 1957 roku.
Minivany i vany w trasie
Nie każda rodzina zmieści się w pięcioosobowym samochodzie. Nawet przy trójce dzieci zamontowanie fotelików na tylnej kanapie może okazać się prawdziwym wyzwaniem, a przy węższych modelach jest zwyczajnie niemożliwe. W takim wypadku warto rozważyć zakup minivana. Wiele modeli dostępnych jest w wersji z siedmioma siedzeniami rozmieszczonymi w trzech rzędach. Zapewnia to komfortową podróż wszystkim pasażerom. Dodatkowo wnętrza minivanów wyposażone są w liczne uchwyty i schowki, co ułatwia utrzymanie porządku i sprawia, że wszystkie potrzebne w podróży drobiazgi są zawsze pod ręką. Odpowiednio duża jest też przestrzeń bagażowa – pojemny kufer z łatwością pomieści wszystkie walizki i torby, a także wózki czy rowery. Co ważne, minivany nadal pozostają autami kompaktowymi, dzięki czemu wygodnie porusza się nimi po mieście i parkuje.
Popularne minivany siedmioosobowe:
1. Opel Zafira
2. Renault Espace
3. Mazda Premacy
4. Dacia Logan
5. Chevrolet Orlando
Większymi odpowiednikami minivanów są vany czy minibusy. Mieszczą nawet do kilkunastu osób i dobrze nadają się na wakacyjne podróże w dwie rodziny. Alternatywą dla zakupu tak dużego auta jest wypożyczenie go na czas wakacyjnej podróży.
SUV dla miłośników luksusu
Popularność SUVów w Polsce rośnie od kilku lat. Nic dziwnego - auta te łączą w sobie terenowy wygląd i charakter z zaletami luksusowego auta osobowego. Od kombi czy minivanów odróżnia SUVy nie tylko inna bryła nadwozia, ale także rozmiar i wysokość auta. Samochody te są bardzo duże, a kierowca i pasażerowie siedzą znacznie wyżej niż w klasycznych osobówkach. Większą wagę przykłada się tu również do komfortu jazdy i wyposażenia. Auta te mają zazwyczaj luksusowy charakter, dzięki czemu w środku poczuć się można jak w limuzynie. Uchodzą też za auta bardzo bezpieczne i dynamiczne na drodze. Wszystko to sprawia, że SUVy stają się coraz popularniejszymi pojazdami rodzinnymi. Choć w mieście bywają problematyczne ze względu na swoje rozmiary, które nie ułatwiają parkowania czy manewrowania w wąskich uliczkach, to w trasie sprawdzają się świetnie. Podczas wakacyjnej podróży można takim „uterenowionym” autem zjechać na nieutwardzoną drogę dostarczając dzieciakom wiele radości z off-roadowej jazdy. Wadą SUVów jest niestety większe spalanie, o czym warto pomyśleć przed wyruszeniem w długą trasę.
Popularne SUVy:
1. Mitsubishi Outlander
2. Audi Q5
3. Toyota RAV4
4. Volvo XC60
5. Volkswagen Tiguan
Uwaga: Dziecko w samochodzie!
Podczas podróży z dzieckiem bezpieczeństwo jest priorytetem każdego rodzica. Odpowiednio dobrany fotelik to podstawa, jednak warto znać także inne zasady zapewniające spokojną podróż z maluchem na pokładzie.
Co mówi kodeks? Przepisy ruchu drogowego nie pozostawiają wątpliwości. Każde dziecko do 12 lat (którego wzrost nie przekracza 150 cm) musi obowiązkowo podróżować autem w specjalnym foteliku lub innym urządzeniu ochronnym do przewożenia dzieci. Fotelik musi posiadać odpowiednie atesty i być dostosowany do wagi i wzrostu małego pasażera. To bez znaczenia, czy jedziemy w długą wyprawę czy krótką trasę do pobliskiego sklepu, nasze pociechy muszą być odpowiednio zabezpieczone w każdej sytuacji.
Ważny jest zarówno rodzaj fotelika, jak i jego wymiary. Na rynku dostępne są produkty w kilku grupach odpowiednio dobranych do wagi i wzrostu maluchów. Oznacza to, że nie można kupić jednego, uniwersalnego fotelika, który wystarczy na lata. Najważniejsza jest ochrona głowy – kiedy zaczyna ona wystawać poza krawędź zagłówka to znak, że trzeba wymienić fotelik na większy. U starszych dzieci należy zwrócić uwagę na wysokość barków. Jeśli sięgają ponad otwór na szelki barkowe należy przesiąść się do większego modelu.
Alternatywa dla fotelika? Choć prawo dopuszcza przewożenie starszych dzieci na specjalnych podstawkach wyposażonych w prowadnice pasów, to lepiej jest wybierać urządzenia z zabezpieczeniami po bokach ciała i głowy, które zapewnią dodatkową ochronę w razie wypadku. Jeśli jednak zdecydujemy się na zwykłe siedzisko, to zadbać należy o prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa i ustawienie zagłówka. Pas powinien przechodzić przez klatkę piersiową powyżej dolnej linii żeber, a górna część zagłówka musi znajdować się na wysokości czubka głowy dziecka, by chronić ją w czasie uderzenia lub gwałtownego hamowania.
Rodzice niemowląt powinni również pamiętać, że gondole będące częścią dziecięcych wózków nie są przeznaczone do przewożenia dzieci w samochodach. Można z nich korzystać jedynie w przypadku, gdy maluch ze względu na chorobę powinien podróżować w pozycji leżącej. W przeciwnym wypadku należy korzystać ze specjalnych produktów przeznaczonych do przewożenia niemowląt.
Położenie ma znaczenie? Tak. Odpowiednio dobrany fotelik to jednak nie wszystko. Dla bezpieczeństwa dziecka ważny będzie też odpowiedni montaż i jego położenie w samochodzie. Najmłodsze dzieci najbezpieczniej jest przewozić w fotelikach ustawionych tyłem do kierunku jazdy, jednak nigdy na przednim siedzeniu samochodu wyposażonego w poduszki powietrzne!
A co ze starszymi dziećmi? Najbezpieczniejszym miejscem dla fotelika jest środkowe siedzisko tylnej kanapy – dziecko oddalone jest od szyb, które mogą zostać stłuczone podczas wypadku. Warunkiem jest jednak wyposażenie miejsca w trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub system ISOFIX umożliwiający prawidłowy montaż siedziska. System ISOFIX to nowoczesne rozwiązanie stosowane w wielu samochodach, które zapewnia sztywne połączenie fotelika z ramą samochodu bez użycia pasów bezpieczeństwa. Jeśli środkowe miejsce tylnej kanapy nie nadaje się do montażu fotelika, należy ustawić go za siedzeniem kierowcy.
O czym jeszcze pamiętać? Przede wszystkim o bezpieczeństwie pozostałych pasażerów. Wszyscy powinni mieć obowiązkowo zapięte pasy – nie tylko ze względu na wymogi przepisów ruchu drogowego, ale także dlatego, że podczas zderzenia dorosły może uderzyć w fotelik dziecka. Są to zawsze sytuacje zagrożenia. Z tego samego powodu należy zabezpieczyć wszystkie przedmioty znajdujące się w aucie. Nic ciężkiego (również torebka mamy) lub wyposażonego w ostre krawędzie nie powinno być pozostawione na siedzeniach i tylnej półce samochodu. Wszelkie zabawki malucha powinny być też dobrze zamocowane, aby nie spadły na niego podczas hamowania.
Jeśli fotelik dziecka ustawiony jest na siedzeniu przy drzwiach, należy zadbać, aby maluch nie mógł ich otworzyć w czasie jazdy. Wiele samochodów wyposażonych jest standardowo w specjalnie do tego celu przeznaczone zabezpieczenia umożliwiające otwarcie drzwi jedynie od zewnątrz (w starszych modelach można użyć blokad zamka). Na szybie, przy której siedzi malec, warto też zamontować osłonki na okna, które ochronią dziecko przed ostrym słońcem. To szczególnie ważne podczas długich, letnich podróży oraz jazdy po zatłoczonym mieście.
Najważniejsze! Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w aucie. Podczas letnich upałów nagrzane wnętrze samochodu może być dla malucha śmiertelną pułapką, ale niebezpieczne są także zimowe mrozy, w trakcie których może dojść do groźnego wychłodzenia organizmu.
Pamiętaj! Wybierając samochodowy fotelik dla dziecka:
- Dobierz jego rozmiar do wzrostu i wagi malucha
- Sprawdź czy posiada certyfikaty bezpieczeństwa
- Upewnij się, że pasuje do siedzeń twojego samochodu
- Sprawdź łatwość montażu i obsługi
- Upewnij się, że dziecku jest w nim wygodnie
- Unikaj kupowania fotelików używanych z niesprawdzonego źródła
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |