Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
         
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MOTORYZACJA
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
   
Aktualności
   
Testy samochodów
Samochody uzywane
Wystawy
   
Multimedia
   
Galerie zdjęć
Video News
Wywiady
   
Szukaj
   
Katalog Dealerów
Autokomisy
Autozłom
Części zamiwnne
Serwis i naprawa
Serwis opon
Tachograf
Pomoc drogowa
Nauka jazdy
Ceny aut używanych
Raport awaryjności
Raport spalania
Ceny paliw
Stacje benzynowe
Kontrola pojazdów
Przejścia graniczne
Urzędy celne
Spedycja logistyka
   
F1
   
Rajdy
   
Paryż Dakar
NASCAR
Mistrzostaw Świata
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski
Rajd IRC
RPP
Amatorskie
   
Motosport
   
Sporty motocyklowe
Sportu samochodowe
   
Tuning
   
Testy opon
Alufelgi relingi
Firmy tuningowe
Auta użytkowników
Car Audio
Multimedia
Akcesoria
   
Motocykle
   
Opisy motocykli
Opisy skuterów
   
Flota
   
4x4
   
Opisy aut 4x4
Filmy 4x4
Galerie 4x4
   
Prawo
   
Kodeks drogowy
Taryfikator
Wzory dokumentów
Znaki drogowe
Prawo jazdy
Ubezpieczenia
Porady prawne
Odszkodowania
   
Concept Cars
   
Zabytkowe
   
Historia motoryzacji
   
Porady
   
Raporty
   
Pierwsza pomoc
   
Uwaga wypadek
   
   
 
   
   
Nauka jazdy
   
 
Katalog nowości
   
   
 
 
 
   
 

Dział VIP Car GMI

   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
 
   

   
   

 

 
Motoryzacja News Professional
     

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
               
Polska USA i Kanada Dania Szwecja Belgia Holandia Anglia Dodatkowe informacje: Francja Niemcy i inne
               
 
 

Legendarne marki. Historia Porsche

Porsche jest dla wielu synonimem luksusu i prestiżu. O samochodach tej marki marzą mali chłopcy i dorośli mężczyźni, a na ich właścicieli inni kierowcy spoglądają z zazdrością. Poznajcie niezwykłą historię sukcesu tych niemieckich aut.

Garbus, Mercedesy i czołgi

Wszystko zaczęło się od utalentowanego konstruktora i kierowcy testowego Ferdynanda Porsche, który w 1900 roku, na Światowej Wystawie w Paryżu, zaprezentował samochód elektryczny własnego projektu pod nazwą Lohner-Porsche.

Lohner-Porsche z 1900 roku

Nie był to jednak początek spektakularnego sukcesu marki. Ferdynand musiał jeszcze długo pracować zanim mógł zbudować własną firmę. Po drodze udało mu się stworzyć kilka aut, które do dziś uważane są za legendarne. Będąc dyrektorem technicznym w firmie Daimler, był odpowiedzialny za produkcję sportowych Mercedesów SS i SSK. Również już jako szef własnego przedsiębiorstwa konstrukcyjnego pracował dla innych. Na zlecenie niemieckiego rządu Porsche zaprojektował na początku lat 30. XX wieku samochód „dla ludu”, czyli legendarnego Volkswagena Garbusa. W czasie wojny zajmował się zaś projektowaniem pojazdów dla wojska, w tym czołgów „Tygrys”. Nic więc dziwnego, że ten zdolny inżynier stworzył jedną z najsłynniejszych marek w historii motoryzacji.

Porsche z tartaku i warsztatu blacharskiego

Choć pierwsze biuro konstrukcyjne Porsche powstało w Stuttgarcie, to wojna zmieniła plany rozwoju przedsiębiorstwa i po jej zakończeniu prace nad nowym modelem samochodu ruszyły w Gmünd w Austrii, w budynku starego tartaku. Firmę przejął syn Ferdynanda – Ferry i to pod jego przywództwem powstał model 356. Konstrukcyjnie miał wiele elementów wspólnych z Garbusem, ale był autem sportowym – pierwszym pod marką Porsche. Model 356 uzyskał homologację i trafił do salonów samochodowych, co pozwoliło firmie wrócić do Stuttgartu i w pomieszczeniach dawnego warsztatu blacharskiego rozpocząć działalność jako samodzielny producent pojazdów.

Porsche model 356

Kultowe modele

Do promocji marki Porsche przysłużyły się rajdowe sukcesy kolejnego po 356 modelu 550 Spyder. To popchnęło firmę w kierunku prac nad autem przeznaczonym do masowej sprzedaży. Na początku lat 60. XX wieku ruszyły tajne prace nad samochodem wyposażonym w innowacyjny silnik i nowoczesne nadwozie zaprojektowane przez wnuka Ferdynanda – Ferdinanda Alexandra.

Porsche 550 Spyder

Tak powstało legendarne Porsche 911, które odniosło międzynarodowy sukces i stało się flagowym modelem marki. Samochód ten produkowany jest do dziś, a na przestrzeni lat zdobył dziesiątki nagród i uchodzi za jedno z najbardziej wpływowych i niezwykłych aut XX wieku.

Porsche 911 z 1969 roku

W 1972 roku w Stuttgarcie, wnuk Ferdynanda Porsche - Ferdinand Alexander założył Porsche Design Studio. Firma do dziś zajmuje się projektowaniem luksusowych przedmiotów i akcesoriów, jak okulary, torby, walizki, zegarki czy pióra i długopisy, a także ekskluzywne meble elementy wyposażenia domów, a nawet telefony. Największy concept store marki znajduje się w Berlinie.

Po sukcesie 911 długo żaden projekt fabryki Porsche nie mógł mu dorównać, choć kolejne modele odnosiły spore sukcesy i dawały się we znaki konkurencji. Wystarczy wymienić Porsche 928, który wybrany został Europejskim Samochodem Roku 1978 czy zaprojektowany od podstaw roadster Porsche Boxster, który zdobył grono zagorzałych fanów wśród kierowców.

Porsche 928 z 1978 roku

Kolejnym modelem Porsche, o którym już dziś można powiedzieć, że przejdzie do historii motoryzacji, jest produkowany od 2002 roku Cayenne. To niezwykłe auto jak na portfolio tej niemieckiej marki, bo jest osobowym samochodem sportowo-użytkowym, czyli „sportową terenówką”. Po nim, w 2004 roku, pojawiło się Porsche Carrera GT, które wyposażone było w najsilniejszy silnik w historii marki. Wszystkie te modele budzą błysk w oku każdego miłośnika motoryzacji. Nic więc dziwnego, że Porsche wybrane zostało najbardziej prestiżowym wśród luksusowych samochodów w plebiscycie nowojorskiego Luxury Institute.

Sukcesy w wyścigach

Nie można jednak zapominać, że Porsche to przede wszystkim samochody sportowe i to jedne z najbardziej utytułowanych na świecie. Świadczy o tym blisko 30 tysięcy zwycięstw w różnych rajdach i wyścigach. Jest w tym kilka spektakularnych osiągnięć. Przede wszystkim aż 16 wygranych w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, w którym zadaniem uczestników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń toru w ciągu jednej doby.

Porsche 917 Le Mans z 1970 roku

Porsche 911 RSR Le Mans z 2013 roku

Porsche 911 było też pierwszym samochodem sportowym (nie terenowym), który w 1984 roku wygrał Rajd Paryż Dakar. Jego sukces powtórzył dwa lata później model 956. Porsche jest obecnie jednym z największych światowych producentów samochodów wyścigowych. Sukcesy sportowe mają duże znaczenie dla popularności marki, bo potwierdzają, że poza luksusowym wyglądem, Porsche to także doskonała technologia i wysokie osiągi.

Porsche 911 Rajd Paryż Dakar 1984

Legendarne marki. Mini wiecznie żywe

Niewielki samochód, który stał się symbolem lat 60. XX wieku i jednym z najbardziej kultowych aut w historii motoryzacji. Poznajcie Mini, czyli wielkiego malucha.
 
Narodziny ulubieńca gwiazd

Kiedy pod koniec lat 50. Alec Issigonis z firmy British Motor Corporation rozpoczynał prace nad prototypem samochodu małolitrażowego o symbolu ADO15 z pewnością nie wiedział, że tworzy historię motoryzacji. Nie takie było jego zadanie. Firmie BMC nie zależało na stworzeniu auta kultowego, a jedynie na wyprodukowaniu niedużego i bardzo ekonomicznego czteroosobowego pojazdu, który pozwoli oszczędzać paliwo. Wielka Brytania była wówczas w środku kryzysu paliwowego, który wymusił na władzach reglamentację benzyny, co pociągnęło za sobą drastyczny spadek sprzedaży dużych samochodów. Alec Issigonis, uważany za genialnego projektanta maluchów, miał pomóc BMC wzmocnić pozycję na zmieniającym się rynku, ale chyba sama firma nie spodziewała się, jaki sukces odniesie zaprojektowane przez niego auto.

Dokładnie 55 lat temu, w kwietniu 1959 roku odbyła się premiera nowego samochodu, którego pierwsze egzemplarze wyjechały na ulice kilka miesięcy po debiucie. Początkowo auta sprzedawano pod dwiema nazwami – Morris Mini Minor i Austin Seven. W 1961 roku nazwę zmieniono na Austin Mini, a samodzielna marka Mini zrodziła się dopiero osiem lat później. Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, początkowo samochód nie cieszył się wielką popularnością, pomimo że kierowcy doceniali innowacyjne rozwiązanie projektowe zastosowane przez Aleca i jego zespół. To dzięki nim w niewielkim pojeździe udało się wygospodarować zaskakująco dużą ilość miejsca zarówno dla pasażerów, jak i na bagaże. Samochód był też niebywale zwrotny i wyposażony w specjalnie skonstruowane opony o przedłużonej żywotności. Ale szaleństwo, które miało przyjść później zawdzięczał czemuś zupełnie innemu.

Mały, szybki

Ogromna popularność, jaką zyskał Mini w drugiej połowie lat 60. i w latach kolejnych, to zasługa przede wszystkim gwiazd muzyki i filmu, które nim jeździły. W niewielkich wnętrzach stylowych pojazdów zobaczyć można było między innymi członków The Beatles, z których każdy miał swoją ulubioną wersję samochodu. Mini zagrał też znaczącą rolę w kultowym filmie „Włoska Robota” z 1969 roku, w którym w idealny sposób zaprezentowano zalety pojazdu – niewielkie rozmiary, zwrotność i wygodę w przemieszczaniu się po mieście. Nie tylko popkultura XX wieku wpłynęła na atrakcyjność Mini, ale również jego osiągnięcia na torach rajdowych, które samochód zawdzięcza niejakiemu Johnowi Cooperowi. Był on przyjacielem Aleca Issigonisa i projektantem bolidów Formuły 1. Namówił zarząd BMC na stworzenie nowego modelu Mini z mocniejszym silnikiem i kilkoma rajdowymi modernizacjami, bo od razu dostrzegł w samochodzie wyścigowy potencjał. Mini Cooper i Mini Cooper S jego projektu produkowane były od 1961 do 2000 roku i w tym czasie aż trzy razy wygrywały Rajd Monte Carlo - niebywały sukces jak na ekonomicznego malucha.

Od tego momentu nic nie mogło zachwiać pozycją Mini w świecie motoryzacji. W samochodzie zakochali się nie tylko Brytyjczycy – auto produkowane było w kilku europejskich krajach, ale również w Afryce Południowej czy Australii. Jeździł nim cały świat, a klasyczny wygląd nadwozia stał się tak rozpoznawalny, że firma Rover Group (następca BMC) zarejestrowała prawa autorskie do jego kształtu. Ostatni egzemplarz samochodu zjechał z taśmy w 2000 roku. W ciągu 40 lat wyprodukowano ponad 5,3 milionów Mini, co zapewniło marce tytuł najpopularniejszego samochodu w historii brytyjskiej motoryzacji. Auto zajęło też drugie miejsce w prestiżowym międzynarodowym plebiscycie „Samochód XX Wieku”, dając się wyprzedzić jedynie Fordowi T.  Co ciekawe, choć przez cały czas produkcji Mini podlegał licznym zmianom nazw, silnika i wyposażenia, powstawały nowe wersje i modele, to podstawowy charakter samochodu nigdy nie uległ zasadniczej modernizacji i jest powszechnie rozpoznawalny. Jeśli spojrzeć na modele z 1959 i 2000 roku, to różnice w wyglądzie są naprawdę niewielkie.

Koniec produkcji oryginalnego Mini nie oznaczał jednak końca marki. Jej nowym właścicielem zostało BMW, które od razu zapowiedziało produkcję następcy kultowego auta pod nazwą MINI. Różnica tkwi jedynie w wielkości liter. Samochód produkowany jest do dziś i cieszy się sporą popularnością, którą w znacznym stopniu zawdzięcza zapewne kultowej pozycji swego pierwowzoru. Są też oczywiście tacy, którzy fakt, iż tradycyjną brytyjską markę przejął niemiecki koncern i w dodatku nie dochował wierności oryginałowi (nowy MINI jest znacznie większy), uważają za skandal. Mimo to wielu miłośników marki bardzo cieszy fakt, że kolejne pokolenia mogą jeździć kultowym Mini.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
19 - 11.01.2017          
  Motoryzacja

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych - Grupa media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Motoryzacja

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych - Grupa media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Motoryzacja

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych - Grupa media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
Wykaz stacji benzynowych
 
             
     
             
      Uwaga wypadek - postępowanie w razie wypadku, numery alarmowe w Polsce i Europie
             
   

1-2 -3

INNE

   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.