Wypożycz samochód na wakacje
Planujesz wypożyczyć samochód na wakacje? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę i wyruszysz w trasę.
Jeśli w trakcie letnich wojaży planujesz wypożyczyć samochód, by móc swobodnie przemieszczać się z miejsca na miejsce i zwiedzać okolicę, warto odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim dowiedz się, jakie i ile wypożyczalni działa w miejscu, do którego się wybierasz. W większości dużych miast i letnich kurortów na świecie oferta wypożyczalni jest bardzo szeroka, jednak nie wszystkie oferują takie same warunki. Dlatego jeszcze przed wyjazdem porównaj ich oferty i sprawdź opinie na ich temat w internecie. W wielu wypadkach samochód wypożyczyć możesz online – pozwoli to uniknąć przykrych sytuacji, kiedy na miejscu okazuje się, że ze względu na sezon turystyczny większość dobrych pojazdów jest już niedostępna. Dodatkowo masz wówczas większy wybór i nie jesteś skazany na wypożyczalnię lotniskową, w której ceny są na ogół wyższe.
Kluczowy dla kosztów i warunków wypożyczenia samochodu będzie wybór wypożyczalni, z której usług skorzystasz. Pierwszym, na co zwróci uwagę większość kierowców, będzie oczywiście koszt najmu, jednak warto dobrze się mu przyjrzeć. Przede wszystkim Internet pełen jest portali pośredniczących w wynajmie samochodów na wakacje, które prześcigają się w „ofertach”. Choć bywają one naprawdę kuszące, to często obejmują jedynie cenę podstawową najmu nie uwzględniając kosztów ubezpieczenia, kaucji czy innych opłat dodatkowych. Warto też zastanowić się nad tym, czy skorzystać z usług wypożyczalni sieciowej, działającej na terenie całego kraju (a nawet świata) czy lokalnego przedsiębiorcy. Choć ci drudzy oferują często lepsze ceny, to „sieciówki” zapewniają większą mobilność – wypożyczony samochód możesz oddać w innym miejscu niż to, w którym go odebrałeś. To ważne szczególnie, jeśli planujesz podróż z miasta do miasta.
Oprócz kosztów wypożyczenia auta uwzględnić musisz także:
1. Koszt kaucji zwrotnej
2. Opłatę przygotowawczą (jednorazową)
3. Koszty paliwa
4. Opłaty parkingowe, za autostrady, tunele itp.
5. Koszty ewentualnych mandatów
6. Dopłatę za młody wiek lub krótki staż kierowcy
7. Dopłatę za możliwość prowadzenia auta przez drugiego kierowcę
Jakie auto wybrać?
To, jaki samochód chcesz wypożyczyć, ma znaczenie zarówno ze względu na komfort podróży, jak i jej koszty. Jeśli planujesz krótkie wypady po okolicy wystarczy niewielkie auto średniej klasy. Jeśli jednak zamierzasz wybrać się w dłuższą trasę, warto wybrać komfortowy pojazd
z odpowiednim wyposażeniem. Zwróć zatem uwagę, czy samochód ma klimatyzację (szczególnie w gorących rejonach świata) i jakie oferuje systemy bezpieczeństwa. Jeśli podróżujesz z rodziną, dowiedz się wcześniej czy wypożyczalnia dysponuje fotelikami dziecięcymi. Warto też rozważyć ilość i rodzaj bagażu, jaki zamierzasz ze sobą przewozić – rower czy deska surfingowa będą wymagały odpowiedniego bagażnika.
Sprawdź wynajmowany samochód
Zanim wyjedziesz z wypożyczalni, dokładnie sprawdź wynajmowany samochód. Zobacz, czy nie ma widocznych usterek, czy jego wyposażenie jest zgodne z umową, czy jest zatankowany do pełna oraz jaki ma przebieg. Wszystko to powinno być odnotowane w umowie najmu. Nigdy nie zaszkodzi też zrobienie kilku zdjęć dla udokumentowania stanu auta.
Drobnym drukiem pisane
Wypożyczając samochód na wakacjach, nie można zapomnieć, że jest to wiążąca transakcja, której warunki określone są w umowie i regulaminie wypożyczania. Dlatego koniecznie z uwagą zapoznaj się z treścią tych dokumentów. Określają one wszystkie kluczowe elementy związane z podróżą najmowanym pojazdem, których znajomość pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Przede wszystkim przeanalizuj wszystkie koszty. Dobowa stawka najmu może brzmieć atrakcyjnie, ale nie zawsze uwzględnia opłaty dodatkowe, jak chociażby ubezpieczenie czy kaucję. W umowie zapisane będą też warunki korzystania z samochodu – większość wypożyczalni określa minimalny wiek kierowcy i jego staż za kierownicą oraz konieczność posiadania przynajmniej dwóch dokumentów tożsamości oraz karty kredytowej. Bez tej ostatniej wypożyczenie auta w wielu krajach jest niemożliwe, gdyż nie przyjmują one płatności gotówką. Sprawdź, czy w umowie określony jest limit kilometrów, jakie możesz przebyć oraz jak rozwiązana jest kwestia zużycia paliwa. Niektóre wypożyczalnie oczekują zwrotu auta z pełnym bakiem, podczas gdy inne wliczają koszt benzyny w najem. Ważne jest też ustalenie miejsca odbioru i zwrotu samochodu. To szczególnie istotne, jeśli planujesz podróż w jedną stronę do innego miasta lub kraju.
Czytając umowę najmu auta koniecznie należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia i tego, co dokładnie obejmuje. Prowadząc wypożyczony samochód ponosimy odpowiedzialność za wszelkie wypadki, uszkodzenia czy kradzieże, co może wiązać się z wysokimi kosztami. Dlatego warto wykupić stosowne ubezpieczenia. Podstawowym jest CDW (collision damage waiver) lub SCDW (super collision damage waiver), czyli ubezpieczenie znoszące udział własny w szkodzie. Dzięki niemu w razie wypadku z naszej winy nie zostaniemy obciążeni kosztami naprawy auta lub obciążą nas one tylko do kreślonej kwoty. Ubezpieczenie to nie obejmuje jednak kradzieży, dlatego trzeba wykupić również polisę TW (theft waiver) chroniącą nas w takim wypadku. Należy przy tym zwrócić uwagę na jej zakres – wypożyczalnie zazwyczaj wyłączają z niej kradzież lub zniszczenie opon, lusterek czy szyb. Kosztami takich zdarzeń obciążony zostanie najemca. Standardowe ubezpieczenia nie obejmują także zniszczeń wewnątrz samochodu, jak podarta czy ubrudzona tapicerka, zniszczone wyposażenie czy porysowane szyby.
Pamiętaj!
W razie wypadku, uszkodzenia, awarii lub kradzieży wypożyczonego samochodu należy natychmiast zgłosić ten fakt do wypożyczalni, a na miejsce zdarzenia wezwać policję, która sporządzi stosowne protokoły. Bez tego niemożliwe może okazać się skorzystanie z ubezpieczenia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |