Systemy, które wpływają na komfort podróży
Nowoczesne rozwiązania technologiczne to nie tylko różnego rodzaju systemy wspomagające jazdę, ale również coraz bardziej rozbudowane multimedialne centra zarządzania podróżą.
Każdego roku producenci samochodów zaskakują swoich klientów nowymi rozwiązaniami, które mają wyróżnić ich spośród konkurencji oraz sprawić, by jazda ich pojazdami stawała się jeszcze przyjemniejsza i bardziej komfortowa. Z jednej strony to wciąż dopracowywana stylistyka nadwozia, z drugiej – większe moce silników, mniejsze zużycie paliwa i nowoczesne systemy asystujące kierowcy. Nie sposób opisać wszystkich oferowanych udogodnień. Wiele z nich nastawionych jest na poprawę bezpieczeństwa jazdy (np. tempomaty, systemy ostrzegające przed zjechaniem z pasa drogi, doświetlania zakrętów czy zapobiegające ślizganiu się kół podczas ruszania), ale na tym nie kończy się gama technologicznych nowinek.
Aplikacje telefoniczne
Nie chcecie w zimowy poranek wsiadać do zimnego samochodu? Nie ma problemu. Bez wychodzenia z domu można odpowiednio wcześniej włączyć ogrzewanie w aucie. To tylko jedna z licznych funkcji, jaką oferują aplikacje mobilne opracowane m.in. przez Volvo, BMW czy Lexusa. Wystarczy ściągnąć odpowiednią z nich na telefon komórkowy i można zacząć zdalnie zarządzać funkcjami pojazdu. Nowoczesny system poinformuje o stanie technicznym samochodu, uprzedzi, ile paliwa zostało w baku i jaki dystans można pokonać bez odwiedzania stacji. Dzięki niemu upewnimy się też, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte. Nie możecie znaleźć swojego auta na zatłoczonym parkingu? Aplikacja nie tylko je zlokalizuje, ale również uruchomi sygnał klaksonu i reflektory, aby łatwiej było odszukać zaginiony pojazd. Ta funkcja może okazać się przydatna w przypadku ewentualnej kradzieży. Przekaże nam informacje dotyczące aktualnego położenia pojazdu oraz umożliwi jego skuteczną blokadę.
W trakcie upałów, analogicznie jak zimą, będzie można zdalnie włączyć klimatyzację. Aplikacje pozwalają monitorować przebyte trasy, a nawet wyliczyć, ile paliwa podczas nich zostało zużyte. Umożliwiają również błyskawiczny kontakt z pomocą. Nowoczesne samochody wyposażone są także w przyciski SOS wysyłające automatycznie informację do operatora, a nawet systemy, które samodzielnie wykrywają kolizję i zawiadamiają odpowiednie służby.
Sensus Connected Touch
Luksusowe marki udowadniają, że jazda samochodem to nie tylko sposób na przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale również prawdziwa przyjemność. Wymagającym kierowcom nie wystarczą już wygodne fotele czy dobre amortyzatory. W dobie nowoczesnych technologii poszukują oni auta bezpiecznego i szybkiego, ale także inteligentnego. Przykładem ciekawego rozwiązania jest multimedialny system Sensus oferowany przez Volvo, który dzięki zainstalowaniu dotykowego ekranu i odpowiednich funkcji zamienia pojazd w swoiste centrum dowodzenia.
Po pierwsze zapewnia on stały odstęp do nawigacji online, która nie tylko zaprowadzi do celu, ale również dostarczy informacji o najbliższych stacjach benzynowych, punktach obsługi czy restauracjach. Sensus to także wiele innych aplikacji. Przeglądarka internetowa, radio, poczta elektroniczna, serwisy muzyczne – a to wszystko w zasięgu ręki kierowcy, w dodatku idealnie dopasowane do jego potrzeb i preferencji. Zależnie od upodobań użytkownika systemem można sterować za pomocą ekranu dotykowego, przycisków na kierownicy lub poleceń głosowych. Na tym nie kończą się możliwości tego rozwiązania. Aby multimedialne gadżety nie zagrażały bezpiecznej jeździe, Sensus monitoruje prędkość auta i od niej uzależnia dostępność wybranych aplikacji (np. odtwarzacza filmów czy galerii zdjęć). Już teraz podobne systemy robią wrażenie na miłośnikach technologicznych nowinek, a możemy mieć pewność, że ich producenci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w tym temacie.
System awaryjnego hamowania w oparciu o czujnik wideo
Standardowe wyposażenie bezpieczeństwa Land Rovera Discovery Sport
Aby uzyskać 5 gwiazdek w testach zderzeniowych EuroNCAP, wg wymogów zaostrzonych w 2014 roku, producenci samochodów muszą montować aktywne systemy poprawiające bezpieczeństwo. Do najskuteczniejszych urządzeń wspomagających kierowcę należą systemy awaryjnego hamowania. Do niedawna oparte były one o kombinację czujnika radarowego oraz czujnika wideo. Okazuje się, że można to rozwiązanie uprościć stosując jedynie kamerę stereo firmy Bosch. Tak postąpił Land Rover, które oferuje takie rozwiązanie jako seryjne wyposażenie modelu Discovery Sport.
Budowa i działanie
Kamera stereo, za pomocą jasnych obiektywów i czujników obrazu, rejestruje poziome pole widzenia o kącie 50 stopni i oferuje ponad 50-metrowy zasięg pomiarów w technice 3D. Dzięki przestrzennemu wykrywaniu obiektów pozwala obliczyć na przykład odległość od pojazdu jadącego z przodu wyłącznie w oparciu o sygnały wideo. Oba bardzo czułe czujniki obrazu z rozpoznawaniem kolorów i matrycą CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) mają rozdzielczość 1280x960 pikseli. Ponadto są one zdolne do przetwarzania wysokich kontrastów. Zastosowany mikroprocesor o wysokiej mocy pozwala integrować dodatkowe programy pomiarowe i funkcje oraz reagować elastycznie na wymagania rynku. Odstęp między optycznymi osiami obu obiektywów w Land Roverze Discovery Sport wynosi zaledwie dwanaście centymetrów, dzięki czemu zastosowana kamera stereo jest najmniejszą na rynku przeznaczoną do stosowania w motoryzacji. Ponadto inżynierowie Boscha w obudowie kamery umieścili urządzenie do sterowania funkcjami oraz obróbką obrazu, dzięki czemu producenci pojazdów mogą łatwo wbudować kamerę w wewnętrzne lusterko w samochodzie przy niewielkim pogorszeniu widoczności.
Kiedy kamera w samochodzie rozpozna pojazdy jadące z przodu jako przeszkodę, uruchamia się system hamowania awaryjnego, który przygotowuje manewr hamowania. Jeżeli kierowca nie zareaguje na sygnały, system uruchamia pełne hamowanie. Efektywność tego rozwiązania potwierdził test EuroNCAP, w którym model Discovery Sport w kategoriach hamowania awaryjnego w ruchu miejskim i poza miejskim (ang. AEB city, AEB interurban) uzyskał oceny „dobry”. W sumie model Discovery Sport ukończył test z pięcioma gwiazdkami, a w kategorii „wsparcie bezpieczeństwa” uzyskał jeden z najlepszych wyników w 2014 roku.
Perspektywy zastosowań
Przy użyciu kamery stereo realizowane są także inne funkcje wspomagające kierowcę, na przykład system rozpoznawania znaków drogowych, informujący o aktualnie obowiązującym ograniczeniu prędkości, czy asystent informujący o zjechaniu z pasa ruchu. Kamera stereo firmy Bosch spełnia wymogi bezpieczeństwa ASIL-B zgodnie z normą ISO 26262, które są istotne dla awaryjnego hamowania w kontekście zachowania bezpieczeństwa. Ponadto producenci samochodów mogą elastycznie dostosowywać jej funkcjonalność do swoich potrzeb.
Uzyskiwanie coraz lepszych wyników w testach zderzeniowych EuroNCAP wymaga od producentów wprowadzania nowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Od 2016 roku niezbędne będzie stosowanie w nowych pojazdach systemu ochrony pieszych. Na razie są to skomplikowane i dość drogie systemy, ale dzięki opisanemu rozwiązaniu z pojedynczym czujnikiem (kamerą stereo), funkcje wspierające kierowcę szybciej staną się dostępne w popularnych modelach samochodów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |