Poduszki bezpieczeństwa
Poduszki powietrzne na stałe weszły do podstawowego wyposażenia naszych samochodów. Tworzą wraz z innymi systemami bezpieczeństwa, system mający zapewnić ochronę podczas kolizji.
Obecnie popularnie nazywany system airbag to poduszki wypełnione gazem. Nie jest to jak wielu uważa powietrze.
Pierwotnie poduszka powietrzna była umieszczona w kierownicy, uzyskując z czasem miano standardu, który został poszerzony o poduszkę powietrzna pasażera. Kolejne etapy rozwoju systemu to poduszki boczne montowane w boku pojazdu albo fotela. Współcześnie możemy obserwować kolejne odsłon rozwoju tego systemu. Kurtyny powietrzne zakrywają cały rejon bocznych szyb samochodu. Bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów znacząco wzrasta. Osoby w środku samochodu chronione są przed uderzeniami i odłamkami oraz wypadnięciem przez okno. Nowością są poduszki kolanowe chroniące kolana kierowcy podczas kolizji.
Budowa i działanie
Poduszki powietrzne to wbrew pozorom złożony system zarówno pod względem wykorzystanych technologii jak i samego procesu działania. Efektywność musi być połączona z stosunkowo małymi wymiarami pozwalającymi umieścić ja w poszczególnych elementach samochodu. Najczęściej złożona jest z trzech elementów: poduszki, wykonanej z tkaniny nylonowo-bawełnianej lub poliamidowej, jednostki sterującej działającej jako układ uaktywniający i generatora gazu aktywowanego zapalnikiem. O procesie uruchomienia poduszki decyduje jednostka sterująca wyposażona w liczne czujniki, miedzy innymi: akcelerometry, czujniki nacisku i ciśnienia, czujniki dźwięku, czujniki układu hamulcowego. W podstawowym stanie gotowości airbag jest „zwinięty” w taki sposób, który gwarantuje szybkie napełnienie gazem i otwarcie podczas kolizji. Jednocześnie jest zabezpieczony cienką warstwą plastiku posiadającego ściśle określone linie „otwarcia” airbagu. Dla bezpieczeństwa producenci przestrzegają przed umieszczaniem jakichkolwiek przedmiotów w okolicach airbagu.
Poduszka powietrzna potrzebuje do napełnienia około 20–30 milisekund. Gazem napełniającym jest mieszanina z bardzo dużym udziałem azotu. Proces uruchomienia poduszki powietrznej następuje bardzo szybko w przeciągu około 15-30 milisekund. Zapewnia to błyskawiczna reakcje na ewentualne zderzenie. Jednocześnie cały proces od pierwszego kontaktu do wypełnienia poduszki zajmuje sześć do ośmiu setnych sekundy. Podczas kontaktu kierowcy, pasażera z poduszką wypełniający poduszkę gaz uchodzi w kontrolowany sposób. To zapewnia łagodną ochronę ratującą wielokrotnie przed ciężkimi urazami a nawet śmiercią.
Warto posiadać samochód wyposażony w skuteczny airbag. Choć sporadycznie do uruchomienia poduszek gazowych dochodzi już przy prędkości rzędu kilka km/h, co może stanowić pewne zagrożenie dla podróżujących samochodem. Zdarza się także, że airbagi nie zostaje wogóle aktywowany podczas kolizji.
Dla wielu zmotoryzowanych wiedza o poduszkach powietrznych często nie ma dużego znaczenia, jednak mając na uwadze, że poduszki powietrzne mogą nam uratować życie warto uświadomić sobie jak ważnym elementem wyposażenia samochodu są one.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |