Wiosna w samochodzie czyli auto po zimie
Cieplejsza pora roku to czas porządków – nie tylko w domu czy ogrodzie, ale również w aucie. Po zimie wymaga ono nie tylko solidnego czyszczenia, ale również przeglądu i konserwacji. Podpowiadamy, jak przygotować pojazd do nowego sezonu i letnich podróży.
Usunąć oznaki zimy
Choć tegoroczna zima była jedną z łagodniejszych, jakie pamiętają nasze samochody, i tak na drogach pojawiły się sól i piasek, a auta przedzierały się przez zabłocone ulice. Wszystko to może odcisnąć się przykrym piętnem na karoserii, dlatego wiosenne porządki w samochodzie powinniśmy zacząć od dokładnego umycia nadwozia. Pomoże to zapobiec rdzewieniu i korozji spowodowanej solą i substancjami chemicznymi, jakimi posypywane są zimą drogi. Warto też zadbać o dokładne nawoskowanie karoserii, które wiosną pomoże ochronić ją przed szkodliwym wpływem słońca, deszczu i innych czynników atmosferycznych. Nie można przy tym zapomnieć o podwoziu. To w jego zakamarkach zalegają resztki zaschniętego błota wymieszanego z solą i piaskiem. Nieusunięte mogą prowadzić do niszczenia części, których wymiana będzie znacznie droższa niż mycie – nawet to w profesjonalnej myjni. Ciepłe dni to oczywiście zmiana opon na letnie. Wielu kierowców z pewnością ma to już za sobą, jeśli jednak nie wymieniliście jeszcze ogumienia, kwitnące drzewa pokazują wyraźnie, że teraz jest na to najwyższa pora.
Zamaskować niedoskonałości
Po dokładnym umyciu nadwozia może okazać się, że wszechobecne zimą błoto i piasek (a nierzadko również i żwir) pozostawiły ślady na karoserii. Drobne rysy czy zadrapania nie zawsze przeszkadzają kierowcom, ale istnieją proste sposoby, aby je usunąć i zapobiec powiększaniu się uszkodzenia.
O pomoc poprosić możemy autoryzowany serwis samochodowy lub zaprzyjaźnionego lakiernika, jednak w wielu wypadkach wystarczy zastosowanie pasty polerskiej czy specjalnych kredek. Przy ich pomocy możemy nie tylko zamaskować niewielkie zadrapania i ślady korozji na karoserii, ale również wyczyścić i zakonserwować wszelkie elementy chromowane czy reflektory. Te ostatnie szczególnie często cierpią z powodu piasku i znajdujących się w nim drobnych kamyków. Dokładne ich umycie i wypolerowanie to zarówno kwestia estetyki, jak i poprawy komfortu jazdy.
Czyszczenie wnętrza krok po kroku
Wnętrze samochodu po zimie często wymaga sporej pracy, która jednak pozwoli przywrócić mu blask i doskonały wygląd. Możemy oczywiście powierzyć to specjalistom z myjni samochodowych, ale przy słonecznej pogodzie warto poświęcić trochę czasu i porządki te przeprowadzić samodzielnie. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej kolejności prac, która zapewni nam najlepszą skuteczność.
KROK PIERWSZY: DYWANIKI. Zimą najbardziej cierpią samochodowe dywaniki. Na zaśnieżonychi zabłoconych butach wnosimy do auta całą masę nieczystości, które zasychają i zalegają grubą warstwą piasku i soli utrwalonych wilgocią. Dlatego zacznijmy od wyjęcia ich i dokładnego wytrzepania, a następnie umycia wodą pod ciśnieniem. Konieczne może okazać się też doszorowanie ich szczotką lub zastosowanie odpowiednich preparatów czyszczących.
KROK DRUGI: ODKURZANIE WNĘTRZA. Kolej na odkurzanie. Zaczynamy od podłogi, nie zapominając o powierzchniach pod fotelami i w bagażniku. Następnie dokładnie odkurzamy tapicerkę ze wszelkimi zagłębieniami w fotelach i podłokietnikach. W przypadku plam i nacieków powstałych przez zimę niezbędne będzie zastosowanie specjalistycznych środków czyszczących, których szeroka gama dostępna jest zarówno w sklepach z akcesoriami samochodowymi jak i na każdej stacji benzynowej. Wybór odpowiedniego preparatu zależny jest przede wszystkim od rodzaju tapicerki w aucie, ale warto zwrócić też uwagę na charakter zabrudzeń, jakich chcemy się przy jego pomocy pozbyć.
KROK TRZECI: ELEMENTY Z TWORZYW SZTUCZNYCH. Na koniec przechodzimy do mycia elementów z tworzyw sztucznych, czyli deski rozdzielczej, klamek, uchwytów itp. Tutaj również konieczne jest użycie specjalistycznych produktów dostępnych w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi. Przed nałożeniem preparatu warto jest najpierw usunąć kurz i bród przy pomocy czystej ścierki, aby nie rozmazywać go po czyszczonych elementach. Myjąc elementy plastikowe nie zapominajmy o dźwigni zmiany biegów, schowku czy zakamarkach wewnętrznej ścianki drzwi auta. Na koniec pozostaje już tylko dokładne wypolerowanie lusterka i szyb, przy czym warto zwrócić uwagę na miejsca najczęściej dotykane palcami – zwłaszcza, jeśli podróżują z nami dzieci.
Konserwacja na wiosnę
Sprzątanie i mycie samochodu po zimie to nie wszystko – jeszcze ważniejsza jest jego konserwacja przed wiosenno-letnim sezonem. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim należy sprawdzić poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych i dokonać ich uzupełnienia lub wymiany – szczególnie płynu do spryskiwaczy (z zimowego na letni).
Wraz z cieplejszą pogodą coraz częściej uruchamiać będziemy klimatyzację. Warto zatem zadbać o wymianę filtra pyłkowego i uzupełnienie czynnika chłodzącego, co nie tylko poprawi działanie całego systemu, ale pozwoli także uniknąć nieprzyjemnego zapachu w samochodzie. Innym elementem, który może ucierpieć w wyniku zimowych mrozów i śniegu, są uszczelki i wycieraczki. Wiosną dobrze jest sprawdzić ich stan i dokonać niezbędnych wymian, które pozwolą zabezpieczyć samochód przez wilgocią i poprawią komfort jazdy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |