Praktyczny poradnik: zadbaj o klimatyzację
Wiosna w pełni, temperatury rosną, a kierowcy coraz chętniej uruchamiają klimatyzacjęw swoich samochodach. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się przyjemnym chłodem, warto zadbać, by ten delikatny mechanizm działał jak należy.
Klimatyzacja już dawno przestała być luksusowym wyposażeniem dostępnym tylko w najlepszych samochodach. Mimo to wielu kierowców nadal nie zdaje sobie sprawy, że jej mechanizm dla pełnej sprawności wymaga regularnego serwisowania. Podpowiadamy, jak zadbać o to, by latem w naszych samochodach panowało nieustannie przyjemne 21 stopni Celsjusza
Po pierwsze: dezynfekcja, czyli odgrzybianie
Problem, z jakim kierowcy najczęściej zgłaszają się do punktów serwisowych, to nieprzyjemny zapach wydobywający się z otworów wentylacyjnych. Woń stęchlizny unosząca się w kabinie samochodowej rzeczywiście powinna budzić niepokój, bo świadczy o zagrzybieniu układu. Spowodowana jest najczęściej kilkumiesięcznym nieużywaniem klimatyzatora, w którym nagromadzona wilgoć wraz z zanieczyszczeniami tworzy doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów i bakterii. Nietrudno wyobrazić sobie, co dzieje się z drobnoustrojami po uruchomieniu nawiewu – wszystkie wdmuchnięte zostają do wnętrza auta, a wdychanie ich może być bardzo szkodliwe dla zdrowia kierowcyi pasażerów. Dlatego przykry zapach po uruchomieniu tak zwanej klimy powinien być sygnałem do jak najszybszego jej odgrzybienia. Choć w sklepach motoryzacyjnych dostępne są preparaty do samodzielnej dezynfekcji klimatyzacji, to zdecydowanie pewniejsze jest zlecenie tego zabiegu profesjonalistom. Na własną rękę usunąć możemy tylko część grzybów i bakterii. Serwisant ma do dyspozycji skuteczne urządzenia pozwalające na dogłębne czyszczenie układu przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych, ozonowania, a nawet ultradźwięków.
Po drugie: wymiana filtra kabinowego
Powietrze, które wpada do samochodu, zanim jeszcze zostanie schłodzone, przechodzi przez specjalny filtr, który zatrzymuje drobne zanieczyszczenia, kurz i pyłki roślin. Z czasem filtr ten, zwany kabinowym lub przeciwpyłowym, staje się coraz brudniejszy i przepuszcza mniej czystego powietrza. Słabnie nadmuch i klimatyzacja zaczyna być słabiej wydajna. Mechanizm potrafi też gromadzić wilgoć, która sprawia, że w samochodzie może nieprzyjemnie pachnieć nawet pomimo dezynfekcji całego układu. Dlatego należy regularnie wymieniać filtr kabinowy. Najlepiej robić to raz do roku, zwłaszcza, jeśli dużo i często jeździmy lub jeśli kierowcy i pasażerom dokuczają alergie.
Po trzecie: uzupełnianie czynnika chłodzącego
Czynnik chłodzący to substancja krążąca w układzie klimatyzacji odpowiedzialna za schładzanie ciepłego powietrza wpadającego do samochodu. Jest to gaz, którego z czasem może ubywać, co powoduje znaczny i odczuwalny spadek wydajności całego układu. Dlatego należy regularnie uzupełniać jego poziom. Wystarczy robić to raz na dwa, a nawet trzy lata, ale warto rozważyć przy tym całkowitą wymianę. Krążąc w układzie klimatyzacji, gaz zbiera bowiem drobne zanieczyszczenia i roznosi je po całym mechanizmie, zaś wymiana preparatu pozwala się ich pozbyć.
Po czwarte: używaj klimatyzacji z głową – im częściej tym lepiej
Regularne serwisowanie to nie jedyna metoda na zachowanie wieloletniej sprawności klimatyzacji samochodowej. Choć wielu oszczędnych kierowców, w trosce o zmniejszanie spalania paliwa, stara się uruchamiać ją jak najrzadziej, to paradoksalnie częste używanie klimy jest kluczem do jej długowieczności, może także pozwolić uniknąć wysokich kosztów napraw całego układu, który niewłączany niszczeje.
Dlaczego tak się dzieje? W klimatyzacji oprócz czynnika chłodzącego krąży również olej, który odpowiedzialny jest za smarowanie poszczególnych jej elementów. Zapobiega to szkodliwemu tarciu w całym mechanizmie, a przede wszystkim w najważniejszej i najdroższej jego części, czyli sprężarce. Kiedy nie używamy klimatyzacji przez dłuższy czas narażamy ten element na korozję. Dodatkowo uruchomienie jej po dłuższym przestoju może prowadzić do powstania zatarć, bo olej nie krąży prawidłowo. Wymiana sprężarki jest bardzo kosztowna, dlatego nawet zimą należy włączać klimatyzację co kilka dni na chociażby kilkanaście minut.
Pamiętaj! Niesprawna klimatyzacja może prowadzić do wdychania zanieczyszczonego powietrza oraz zwiększonego spalania paliwa, dlatego:
- Uruchamiaj klimatyzację przynajmniej raz w tygodniu niezależnie od pory roku.
- Raz w roku, najlepiej na wiosnę, wykonaj przegląd klimatyzacji i wymień filtr kabinowy.
- Raz na 2–3 lata uzupełnij lub całkowicie wymień czynnik chłodzący.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |