Jak naprawić zarysowaną obudowę lusterka?
Przewodnik dla chcących zrobić to samodzielnie.
Wciskając się w ciasną lukę zarysowałeś obudowę lusterka albo zastałeś zarysowaną obudowę lusterka po powrocie na parking? Najprościej jest zlecić naprawę u lakiernika, który ma wprawę w takich usługach, ale kierowcy lubiący majsterkować, mający trochę czasu i narzędzia mogą dokonać naprawy samemu. Przy okazji naprawy można zmienić kolor obudowy lusterek odświeżając wizerunek auta. Trzeba jednak wiedzieć, że np. efektowny lśniący chrom, jaki widać na obudowach lusterek niektórych aut, to efekt galwanizacji, a nie lakierowania. Galwanizacja to już tzw. wyższa szkoła jazdy, oferowana np. przez wyspecjalizowane serwisy odnawiające kołpaki i zderzaki aut klasycznych. Na rynku jest coraz mniej tego typu placówek, a ceny usług bywają kilkakrotnie wyższe niż w przypadku lakierowania.
Z pewnością reperowanie we własnych zakresie zajmie więcej czasu albo będzie mniej udane niż u specjalisty, ale w pewnych sytuacjach ma sens. Właśnie dlatego prezentujemy krótki kurs zilustrowany zdjęciami.
Krok 1
Stosując preparat usuwający tłuszcz i wosk, zmyj z zarysowanej powierzchni wosk i ewentualne resztki lakieru pochodzące z samochodu, który uszkodził obudowę albo przedmiotu, o który obtarłeś się obudową lusterka. Użyj ściereczki lub ręcznika do dokładnego wytarcia preparatu. Jak widać na zdjęciu, zabrudzenia łatwo znikają, odkrywając zadrapania.
Krok 2
Oczyść zarysowania narzędziem wielofunkcyjnym (szlifierką) z zamontowanym trzpieniem i szczotką ścierną, przesuwając ją wzdłuż rysy jak na zdjęciu (tu Dremel 8200 oraz SpeedClic SC402 i 473S). W ten sposób usuniesz brud i płatki lakieru. Zalecamy zastosowanie prędkości obrotowej 15 000 obr./min.
Krok 3
Zabezpiecz samochód papierem lub gazetami (kilka warstw zapewnia lepszą ochronę), zagruntuj uszkodzoną powierzchnię farbą gruntującą, a następnie nałóż lakier samochodowy dobrany do koloru karoserii. Poczekaj, aż pierwsza warstwa wyschnie i nałóż kolejną (lub dwie, jeśli to konieczne). Pozwól lakierowi całkowicie wyschnąć, a następnie wypoleruj obudowę lusterka woskiem. Dobór barwy lakieru bywa trudny, tym bardziej że nowy prezentuje się nieco inaczej niż stary (na obudowie po drugiej stronie).
Krok 4
Obudowa lusterka powinna wyglądać jak nowa. Jeśli tak jest możesz sobie pogratulować.
Ułatwienie
W przypadku wielu modeli da się zdjąć tylną (przeciwna strona do widocznego szkła lusterka) obudowę lusterka, dzięki czemu łatwiej będzie zarówno ją polakierować, jak i uchronić się przed przypadkowym ubrudzeniem pojazdu. Wprawdzie polakierowana tylko tylna ściana obudowy lusterka, to nie to samo co cała obudowa, ale taka operacja jest łatwiejsza, nakład pracy mniejszy, a efekt zauważalny.
Niezależnie od wybranego wariantu osoby nie mające praktyki w opisanych czynnościach powinny najpierw przeprowadzić ewentualną naprawę i próbne lakierowanie na niepotrzebnym podobnym lusterku, chociażby kupionym w tym celu na szrocie. Zdobyte doświadczenie bywa bezcenne, a chodzi przecież o jak najlepszy wizualny efekt w naszym aucie.
Potrzebne narzędzia i materiały:
• narzędzie wielofunkcyjne (szlifierka);
• trzpień i precyzyjna szczotka ścierna;
• preparat usuwający tłuszcz i wosk stosowany przed nałożeniem lakieru;
• ściereczka lub ręcznik;
• farba gruntująca do metalu w sprayu;
• lakier samochodowy w sprayu w kolorze karoserii;
• preparat do polerowania karoserii i wosk;
• papier do pakowania lub gazety.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |