Czas na jesienny przegląd samochodu
Krótkie dni, mroźne poranki i deszczowe popołudnia – lato oficjalnie się skończyło, a jesień niesie ze sobą nowe wyzwania dla kierowców i ich samochodów. Do pluchy i słoty trzeba auto odpowiednio przygotować, a my podpowiadamy, jak zrobić to w kilku prostych krokach.
Choć Polska słynie z jesieni pięknych i złotych, to nie oszukujmy się – deszcze, silny wiatr, mgły i zalegające na ulicach liście potrafią dać nam się we znaki. Stwarzają trudne warunki do jazdy, a żeby skutecznie móc sobie z nimi radzić, kierowcy muszą mieć pewność, że ich samochody są sprawne i niezawodne. Warto pomyśleć o tym już dziś, żeby nie dać się zaskoczyć jesiennym ulewom i pierwszym przymrozkom. Rozsądne rozłożenie w czasie przeglądów i ewentualnych napraw samochodu pozwoli nam też uniknąć niespodziewanych wydatków na początku zimy, kiedy większość z nas planuje świąteczne zakupy.
Akumulator: Niesprawna bateria (zwłaszcza przy niskich temperaturach czy dużej wilgoci) może sprawić kierowcy masę problemów. Najlepiej sprawdzić ją w warsztacie lub serwisie, którego pracownicy specjalnym testerem skontrolują stan naładowania akumulatora i jego moc rozruchową, a także ocenią samochodową instalację elektryczną, szukając zwarć, poluzowań i oznak korozji.
Opony: Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że dobre opony mają kolosalny wpływ na jakość i bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie jesienią, kiedy często jeździmy w deszczu i błocie, a na ulicach zalegają mokre i śliskie liście, dobra przyczepność może uchronić nas przed wypadkiem. Dlatego koniecznie sprawdź stan bieżnika na oponach i jeśli jest on wyraźnie starty, jak najszybciej wymień je na nowe.
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Jesień to dobry czas na wymianę opon z letnich na zimowe. Kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia zaczyna spadać poniżej 7 stopni Celsjusza, to znak, że pora przestawić się na „zimowki”. Przy takich chłodach wczesnym rankiem i wieczorami na drogach może pojawiać się już oblodzenie i łatwo wtedy o poślizg.
Reflektory: Jesienią zmrok zapada wcześniej niż latem i wielu kierowców wraca do domu z pracy już w wieczornej szarówce. Na pogorszenie widoczności wpływ mają też ulewne deszcze czy gęste mgły częste o tej porze roku. Bezpieczeństwo i komfort jazdy w takich warunkach poprawią sprawne reflektory i światła przeciwmgielne (te drugie należy stosować z umiarem, ponieważ mogą oślepiać innych kierowców). Przed sezonem warto zatem dokładnie je sprawdzić i pomyśleć o ewentualnej wymianie żarówek. Produkty premium są wprawdzie droższe i często szybciej się przepalają, potrafią jednak dać nawet o 100 proc. więcej światła od tych standardowych.
Ogrzewanie i klimatyzacja: Latem eksploatujemy samochodową klimatyzację do granic możliwości, dlatego po wakacjach warto sprawdzić, czy nie wymaga ona konserwacji lub drobnych napraw. Jesienią, kiedy samochód coraz częściej będzie potrzebował dogrzewania, sprawny i mocny nawiew może znacznie przyspieszyć chociażby odmrażanie oszronionych szyb.
Wycieraczki: Z pewnością pierwsza jesienna ulewa przypomni o tym wszystkim kierowcom, ale o wymianie zużytych wycieraczek warto pomyśleć już pod koniec sezonu wakacyjnego. Letnie, intensywne słońce potrafi przesuszyć ich gumy i sprawić, że pojawią się w nich pęknięcia, które zmniejszą skuteczność wycierania szyb.
Płyny: Wymieniając wycieraczki, nie można zapomnieć o uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy – jesienią może okazać się niezbędny do zmywania z szyb błota i fragmentów spadających liści. Nie warto sięgać po najtańszy produkt w markecie – może okazać się mało skuteczny, a również odbarwić lakier czy plastikowe elementy nadwozia. Koniecznie upewnij się też, że poziom płynu chłodniczego jest odpowiedni i czy nie czas na jego wymianę
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |