Sprawdzaj co kupujesz
Na co zwrócić uwagę wybierając części, wyposażenie i płyny do samochodów.
Sprzedaż części i materiałów eksploatacyjnych do samochodów podlega ściśle określonym przepisom, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Stosowne kontrole prowadzi Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów . Na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?
Płyn do spryskiwaczy szyb samochodowych
Środek ten jest substancją niebezpieczną dla zdrowia, dlatego na etykiecie, oprócz podstawowych danych, jak nazwa i ilość powinny znajdować się informacje o zagrożeniach. Dowiesz się z nich o ryzyku związanym z korzystaniem z danego wyrobu i poznasz zasady jego bezpiecznego stosowania. Na opakowaniu nie może zabraknąć także nazw substancji niebezpiecznych zawartych w składzie i dokładnych danych producenta wraz z jego numerem telefonu. Znaki umieszczone na opakowaniach muszą być dobrze widoczne i objaśnione w języku polskim.
Warto pamiętać, że wg polskich przepisów maksymalne stężenie metanolu w płynie do spryskiwaczy samochodowych nie może przekroczyć 3%. Ponadto nazwa produktu powinna jednoznacznie wskazywać jego przeznaczenie, a opakowania nie mogą być zaprojektowane w sposób budzący skojarzenia, że są środkami spożywczymi.
Akumulator
Urządzenie to musi być oznakowane symbolem selektywnego zbierania (przekreślony kontener) i zawierać informację o pojemności i zdolności rozruchowej wyrażonych odpowiednio w amperogodzinach (Ah) i amperach (A). Uwaga: Sprzedawca ma obowiązek odebrać zużyty akumulator lub pobrać opłatę depozytową (potwierdzając to na osobnym dokumencie) oraz umieścić w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży informację o warunkach i trybie zwrotu zużytych akumulatorów i punktach ich zbierania.
Opony
Naklejki na oponach czy etykiety obok nich powinny być dostępne w punkcie sprzedaży – tam powinieneś znaleźć najważniejsze informacje o klasie efektywności paliwowej, klasie i wartości pomiarowej zewnętrznego hałasu toczenia, jak również klasie przyczepności na mokrej nawierzchni. Te same informacje powinny znaleźć się na stronie sklepu internetowego.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że klasyfikacja, w sensie przynależności do danej klasy, podawana na etykietach budzi zastrzeżenia specjalistów, ponieważ dane opierają się na deklaracjach producentów a nie wynikach pomiarów niezależnych organizacji. Potwierdzają to wyniki testów opon na torach przeprowadzane przez automobilkluby. Inspekcja Handlowa nie weryfikuje tego, podobnie jak UOKiK.
Części i przedmioty wyposażenia pojazdów
Produkty te powinny spełniać wymagania techniczne – mieć świadectwo homologacji. Od czerwca 2013 roku obowiązuje w Polsce zakaz wprowadzania do obrotu nowego pojazdu czy nowego przedmiotu wyposażenia lub części bez wymaganego odpowiedniego świadectwa homologacji lub równoważnego dokumentu, np. zezwolenia na dopuszczenie do obrotu. Szczegóły znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |