Amortyzatory – komfort i bezpieczeństwo
W jakich sytuacjach dochodzi najczęściej do uszkodzeń?
Wiele osób lubi narzekać na dziurawe i nierówne drogi, które w ich mniemaniu niszczą zawieszenie samochodu. Jednak o wiele częściej kierowcy sami przyczyniają się do szybszego zużycia jego elementów. Do uszkodzenia amortyzatorów najczęściej dochodzi przy okazji wjeżdżania na krawężniki i przejeżdżania progów zwalniających. Wielu kierujących czyni to ze zbyt dużą prędkością. W czasie wykonywania manewru prawie całe obciążenie przenoszone jest na układ zawieszenia, w szczególności na elementy tłumiące siłę najazdu i zjazdu amortyzatorów. Im bardziej stroma krawędź przeszkody, tym większe ryzyko uszkodzenia zawieszenia. To ostatnie nie oznacza awarii i niemożliwości kontynuowania jazdy, lecz np. wyciek z amortyzatora, czy uszkodzenie łącznika stabilizatora.
Oczywiście, na stan amortyzatorów i całego zawieszenia, w dłuższej perspektywie czasowej, duży wpływ ma (zły) stan nawierzchni dróg, po których jeździmy. Najbardziej niebezpieczne są uszkodzenia jezdni, typu dziury i garby nawierzchni .
Kontrola stanu amortyzatorów
Większość sprawdza amortyzatory jedynie przy okazji okresowego przeglądu technicznego (rejestracyjnego), względnie w czasie przeglądu okresowego, najczęściej w autoryzowanym serwisie. Trzeba wiedzieć, że zakres badania diagnosty, określony przepisami, jest minimalny. Można jednak poprosić o rozszerzone sprawdzenie zawieszenia.
Warto przeprowadzać kontrolę co ok. 20 tys. km, czyli np. dwa razy w roku w intensywnie użytkowanych autach firmowych i raz w roku w autach o mniejszych przebiegach rocznych. Nawet jeśli nie wykonujemy badania, warto sprawdzać czy amortyzatory nie mają wycieków. Najlepiej widać to z kanału albo kiedy auto znajduje się na podnośniku, ale nawet na parkingu, po maksymalnym skręceniu kół, z reguły widać też ewentualne wycieki.
Zmniejsz ryzyko uszkodzeń
Praktycznie nie ma kierowcy, który z premedytacją przejeżdżałby swoim samochodem przez dziury w jezdni. Także w przypadku aut służbowych kierowcy starają się omijać uszkodzone fragmenty nawierzchni. Gorzej z wjeżdżaniem na krawężniki, szczególnie kiedy przy nim jest jedyne wolne miejsce parkingowe.
Ogromne znaczenie ma prędkość oraz ciężar pojazdu. Dlatego zawsze starajmy się zwolnić zanim przejedziemy przez jakąś nierówność czy uszkodzenie nawierzchni. W przypadku krawężników najlepiej zatrzymać się przed wjechaniem na którykolwiek z nich. Jeśli jedziemy autem obciążonym należy dodatkowo znacznie zmniejszyć prędkość, ponieważ załadowany pojazd jest bardziej narażony na uszkodzenie zawieszenia.
Bezpieczeństwo i komfort
Panuje przekonanie, że stan amortyzatorów decyduje głównie o komforcie jazdy. Oczywiście wpływa w decydującym stopniu na jakość tłumienia nierówności, ale to determinuje nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. Długość drogi hamowania, czy stabilność w zakręcie, zależą w ogromnym stopniu od skuteczności amortyzatorów. Aby nie musieć wymieniać ich zbyt często, warto minimalizować ryzyko uszkodzenia, stosując się do podanych wyżej porad.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |