Przechowywanie całych kół albo opon zimowych w lecie
Jak „leżakować” ogumienie aby zachowało swoje dobre właściwości
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zlecenie przechowania przy okazji wymiany ogumienia. Serwis zadba wówczas o czystość i stan techniczny opon albo całych kół. W razie potrzeby zaproponuje także ewentualne naprawy, np. zarysowanych powierzchni felg albo uszkodzonych rantów obręczy koła. Poza tym dysponuje magazynem, w którym przechowa ogumienie albo całe koła do jesieni.
Alternatywnie można trzymać „zimówki” u siebie, pod warunkiem, że ma się na to miejsce. Wbrew obiegowej opinii zwykle nie nadaje się do tego garaż (zobacz niżej Zasady przechowywania opon). Poza tym w przypadku osiedlowego garażu wiąże się to z ryzykiem kradzieży, szczególnie kiedy opony lub obręcze są wartościowe.
Czystość i porządek
Całe koła albo opony przed składowaniem należy dokładnie umyć, aby usunąć resztki soli, piachu i błota. Następnie należy je od razu opisać (wg zasady PP – prawy przód, PT – prawy tył) i sprawdzić czy obręcze kół i opony mają uszkodzenia. Jeśli felga ma zarysowania itp., należy od razu zlecić jej naprawę. Analogicznie oglądamy opony szukając ewentualnych wbitych w gumę przedmiotów (gwoździki, wkręty) i kamyków zakleszczonych w rowkach bieżnika. Kamyki usuwamy tępym i gładkim narzędziem np. drewnianym, ponieważ metalowym śrubokrętem łatwo jest uszkodzić oponę. Z kolei o usunięcie wbitych w gumę metalowych przedmiotów lepiej poprosić wulkanizatora, który ma w tym doświadczenie, ponadto w razie potrzeby od razu uszczelni ogumienie. Jeśli opona ma tzw. „bułę” należy przygotować się na zakup nowej, względnie pary nowych (w zależności od stopnia zużycia bieżnika).
W przypadku całych kół należy zwiększyć ciśnienie o ok. 0,5 bara, w porównaniu do zaleceń producenta auta. Wartości te znajdziemy na boku drzwi kierowcy, słupku B (między przednimi i tylnymi drzwiami, po stronie kierowcy), na klapce wlewu paliwa, na naklejce w schowku po stronie pasażera albo w instrukcji obsługi.
Składowanie
W inny sposób przechowujemy całe koła, czyli obręcze z założonymi oponami, a w inny same opony. Całe koła układamy na suchym i czystym podłożu poziomo jedno na drugim. Podobnie robimy na specjalnych stojakach zwanych drzewkami. Z kolei same opony ustawiamy pionowo na suchym i czystym podłożu. Co stały okres np. miesiąc obracamy opony (zawsze w tę samą stronę) o ¼ obrotu. Kierunek zaznaczamy sobie np. kredą na oponie albo na podłożu. Niektórzy kładą pod koła albo opony styropian i karton, które izolują od podłoża.
Najwygodniej jest zlecić przechowywanie opon albo całych kół firmom specjalizującym się w tej dziedzinie. One mają magazyny, w których ogumienie leżakuje. Domowy czy osiedlowy garaż często bywa zagrożeniem dla opon. Listę powodów przedstawiamy poniżej.
Zasady przechowywania opon:
1. Pomieszczenie powinno być suche, ciemne i chłodne oraz od czasu do czasu wentylowane.
2. Opony nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie światła słonecznego i ozonu, który bywa wytwarzany przez niektóre źródła światła.
3. W tym samym pomieszczeniu nie należy przechowywać paliwa, rozpuszczalników, smarów i innych środków chemicznych, ani tym bardziej dopuszczać do ich bezpośredniego kontaktu z ogumieniem.
4. Nie zaleca się trzymania opon na otwartym powietrzu, nawet pod zadaszeniem.
5. W ogrzewanych pomieszczeniach opony powinny znajdować się daleko od źródła ciepła.
6. W pomieszczeniach nie mogą znajdować się urządzenia generujące ozon np. transformatory.
Kolejny sezon
Zakładając opony w kolejnym sezonie warto pamiętać o tym aby ogumienie, które było zamontowane na przedniej osi, znalazło się na tylnej (po tej samej stronie). Dzięki temu bieżnik opon będzie się mniej więcej równo zużywać. Zachowanie strony jest bardzo ważne, ponieważ wiele modeli ogumienia ma kierunkowy bieżnik, a znaczniki wskazują wymagany kierunek obracania się koła.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |