Wiosenne porządki samochodowe
O czym warto pamiętać kiedy nastają cieplejsze dni
Rozpoczęła się prawdziwa wiosna i przyszła pora na porządki związane z samochodem. Przede wszystkim należy wymienić opony na letnie – zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i na ekonomię – przeczytaj: Bezpieczna jazda na wiosnę i Pora na wymianę opon. Przy okazji wymiany ogumienia warto sprawdzić czy amortyzatory nie mają uszkodzeń albo wycieków – przeczytaj Amortyzatory – komfort i bezpieczeństwo.
Jeśli nie wymieniłeś jeszcze opon na letnie i zamierzasz kupować nowe, polecamy lekturę testów na bieżący sezon:
Ważne „małe” rzeczy
Po zimie trzeba porządnie umyć auto i wyczyścić je w środku. Ważne jest przy tym umycie podwozia – właśnie tam zgromadziło się najwięcej soli, używanej w zimie do posypywania dróg. Usunięcie jej zmniejszy ryzyko korozji. To dobry moment aby zlecić ewentualną naprawę uszkodzeń lakieru nadwozia, a przynajmniej ich tymczasowe zabezpieczenie tzw. zaprawką. Jeśli wszystko jest w porządku można nałożyć warstwę politury – lakier zyska elegancki wygląd, a auto wyda się młodsze. Podobny efekt, ale raczej krótkotrwały, da ręczne nawoskowanie lakieru. Jeszcze krócej „działać” będzie wosk w płynie nakładany przy okazji mycia na myjkach automatycznych.
Posprzątanie i odkurzanie wnętrza pozwoli pozbyć się nie tylko naniesionego piachu i soli, ale także wielu drobnoustrojów, które rozwinęły się w zakamarkach oraz w tapicerce. Im lepiej posprzątamy wnętrze, tym czystszym powietrzem będziemy oddychać. Lepszy wygląd tekstylnej tapicerki możemy uzyskać poprzez jej wypranie, a w przypadku skóry poprzez nałożenie środka do pielęgnacji skóry. To bardzo
Kilka ważnych rzeczy możemy sprawdzić i skorygować samemu, np. stan płynów eksploatacyjnych – hamulcowego i chłodzącego. Kontroli dokonujemy po długim postoju, kiedy silnik jest zimny.
Informacje gdzie znajdują się zbiorniki, jaki ma być poziom danego płynu i jakiego typu produkty można dolewać znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu.
Po zimie należy sprawdzić stan wycieraczek – jeśli pozostawiają smugi, nie zbierają wody albo hałasują, należy je wymienić.
Najlepiej byłoby dokonać przeglądu podwozia i oględzin przewodów, pasków i uszczelek. Te ostatnie możemy sprawdzić samemu, ale w celu kontroli pozostałych rzeczy lepiej udać się do serwisu. W zimie jeździ się delikatniej i wolniej niż w lecie, dlatego niektóre usterki stają odczuwalne dopiero przy bardziej dynamicznej jeździe, względnie ujawniają się z opóźnieniem. Ignorowanie problemu prowadzi jedynie do większych kosztów późniejszej naprawy. Dlatego nie opłaca się odkładać takich czynności.
Klimatyzacja
Przegląd klimatyzacji oraz wymianę filtra kabinowego należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Najlepiej po zimie. Chodzi o to aby usunąć pleśnie, grzyby, roztocza i bakterie, które nagromadziły się w trakcie zimy z powodu wilgoci i ciepłego powietrza z nawiewów w zimie. Następnie warto wymienić filtr kabinowy. Dzięki temu oddycha się czystszym powietrzem. Po zimie filtr kabinowy bywa zwykle nieco „zapchany”, w wyniku czego tamuje przepływ powietrza, a użytkownik musi włączać mocniejszy nadmuch, co oznacza większy hałas. Po wymianie filtra nawiew działa z większą skutecznością, a w efekcie w kabinie jest ciszej.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |