Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
         
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MOTORYZACJA
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
   
Aktualności
   
Testy samochodów
Samochody uzywane
Wystawy
   
Multimedia
   
Galerie zdjęć
Video News
Wywiady
   
Szukaj
   
Katalog Dealerów
Autokomisy
Autozłom
Części zamiwnne
Serwis i naprawa
Serwis opon
Tachograf
Pomoc drogowa
Nauka jazdy
Ceny aut używanych
Raport awaryjności
Raport spalania
Ceny paliw
Stacje benzynowe
Kontrola pojazdów
Przejścia graniczne
Urzędy celne
Spedycja logistyka
   
F1
   
Rajdy
   
Paryż Dakar
NASCAR
Mistrzostaw Świata
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski
Rajd IRC
RPP
Amatorskie
   
Motosport
   
Sporty motocyklowe
Sportu samochodowe
   
Tuning
   
Testy opon
Alufelgi relingi
Firmy tuningowe
Auta użytkowników
Car Audio
Multimedia
Akcesoria
   
Motocykle
   
Opisy motocykli
Opisy skuterów
   
Flota
   
4x4
   
Opisy aut 4x4
Filmy 4x4
Galerie 4x4
   
Prawo
   
Kodeks drogowy
Taryfikator
Wzory dokumentów
Znaki drogowe
Prawo jazdy
Ubezpieczenia
Porady prawne
Odszkodowania
   
Concept Cars
   
Zabytkowe
   
Historia motoryzacji
   
Porady
   
Raporty
   
Pierwsza pomoc
   
Uwaga wypadek
   
   
 
   
   
Nauka jazdy
   
 
Katalog nowości
   
   
 
 
 
   
 

Dział VIP Car GMI

   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
 
   

   
   

 

 
Motoryzacja News Professional
     

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
               
Polska USA i Kanada Dania Szwecja Belgia Holandia Anglia Dodatkowe informacje: Francja Niemcy i inne
               
 
 

Historia nawigacji

Od kompasu po zminiaturyzowane urządzenia uwzgledniające natężenie ruchu.

Osiągnięcie zamierzonego celu, to podstawa każdej podróży. Dokonanie tego najtańszą, najwygodniejszą, czy najłatwiejszą trasą leży u podstaw sukcesu lub satysfakcji. W starożytnych czasach nawigatorzy, do których zaliczymy np. przewodników czy dowódców statków, cieszyli się wielkim poważaniem i mało kto mógł sobie pozwolić na ich usługi. Dzisiaj rolę tych ludzi w dużej części przejęły urządzenia nawigacje, które stały się stosunkowo tanie i dostępne dla wszystkich. Zliczanie, starożytna Grecja

Już starożytni Grecy potrafili żeglować w nocy i na podstawie położenia Słońca oraz gwiazd określać kierunki świata. Posługiwali się nawigacją zliczeniową, która polega na określeniu aktualnej pozycji statku na podstawie przebytej drogi od ostatniego znanego punktu obserwacyjnego. Do wykonania tych obliczeń niezbędna była znajomość kursu, logów pokładowych a także prędkości poruszania się. Te doświadczenia przyniosły też pierwsze informacje o miejscach niebezpiecznych dla żeglugi.

Kompas i mapa, Chiny

Za pierwszy krok milowy w historii rozwoju nawigacji można uznać wynalezienie sposobu na skuteczne wskazywanie północy, bez względu na porę dnia lub nocy, warunki atmosferyczne i inne czynniki ograniczające tradycyjne metody rozpoznania stron świata. Dzięki temu dało się podróżować z dala od lądu orientując się we własnym położeniu. Pierwsze wzmianki o użyciu urządzenia o działaniu podobnym do kompasu pochodzą jeszcze ze starożytnych Chin. Z zapisków wynika, że znane były tam specjalne właściwości magnetytu, który np. oprawiony w drewno unoszące się na wodzie i położony w naczyniu z cieczą ustawia się według linii sił ziemskiego pola magnetycznego.

Pierwsze wersje współczesnego kompasu w Europie pojawiły się dopiero w XII wieku. W podobnym okresie stworzone zostały również pierwsze mapy nawigacyjne z naniesioną na nie linią brzegową. Kartografowie umieszczali na nich także notatki o kierunkach geograficznych, o głębokości wód, a także o znanych im utrudnieniach w żegludze.

Laska Jakuba, astrolabium i sekstant

W okresie odkryć geograficznych pojawiło się wiele wynalazków, które szybko stawały się podstawowym wyposażeniem kapitanów okrętów. Wśród nich była tzw. laska Jakuba, urządzenie wykorzystywane do określania wysokości kątowej ciał niebieskich nad horyzontem, a także kątów poziomych i pionowych pomiędzy obiektami widocznymi na Ziemi.

Następcą laski zostało astrolabium, stosowane głównie w XVIII wieku. Zwieńczeniem drogi rozwoju tego przyrządu jest sekstant. Wynaleziony w 1731 roku do dziś pozostaje w użyciu w niemal niezmienionej formie.

Fale radiowe

Radiolokacja i radiolatarnie wywarły ogromy wpływ na żeglugę. Z kolei umieszczenie radiostacji w samolotach pozwoliło pilotom na skuteczne kierowanie i naprowadzanie podczas lotów długodystansowych.

Przydatność samych fal radiowych w nawigacji pojazdów pokazał okres Zimnej Wojny i wyścig kosmiczny. W drugiej połowie lat 50. XX wieku powstały pierwsze sztuczne satelity, a w 1957 roku odkryto również, że sygnały radiowe z nich wysyłane można wykorzystywać do pozycjonowania obiektów na ziemi. Dzięki temu powstał pierwszy wojskowy, satelitarny system namierzania celów. Dopiero na początku lat 80., po zestrzeleniu koreańskiego pasażerskiego samolotu nad terytorium ZSRR (Kamczatką), udostępniono system GPS do użytku cywilnego.

Nie tylko GPS

W celu uniezależnienia się od USA działają, względnie uruchamiane są, inne systemy nawigacyjne. W Europie od wielu lat czekamy na dostępność Galileo. Start opóźniły, i to o wiele lat, różnice zdań między krajami finansującymi budowę. Chińczycy budują system Beidu, który obsługiwać ma jednak tylko Kraj Środka i sąsiadów.

Rosyjski GLONASS działa praktycznie tak samo jak GPS, ale wykorzystuje inne satelity. W krajach byłego ZSRR, w tym obecnie znajdujących się w UE krajów bałtyckich, bazująca na nim nawigacja działała lepiej (od urządzenia wykorzystującego GPS) twierdzi jedna ze zwycięskich załóg Press Rally 2014, rajdu dziennikarzy rozgrywanego na Litwie, która zdecydowała się na używanie rosyjskiego systemu.

CB radio

Panuje przekonanie, że fale radiowe nie mają wpływu na nawigowanie w czasie podróży samochodem. Czyżby? Tysiące kierowców w Polsce korzysta codziennie z pomocy innych kierujących oraz życzliwych nawigatorów w wielu miastach naszego kraju, pomagających w dotarciu do celu, płynnym przejechaniu przez miasto czy ominięciu zatoru. W jaki sposób? Przez CB radio. Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować tym nawigatorom, ponieważ bezpłatnie pomagają innym dzieląc się posiadaną wiedzą i poświęcając swój czas. To wspaniale, że jesteście J

Nawigacja inercyjna

W tym przypadku aktualne położenie obliczane jest na podstawie pomiaru przyśpieszenia i kierunku poruszania się pojazdu. Rozwiązanie to wykorzystuje się głównie na okrętach podwodnych. W przypadku samochodów, mimo zastosowania map, które wprawdzie nie były wówczas na takim poziomie dokładności odwzorowania co teraz, ale urządzenia i tak okazały się mało przydatne, ponieważ „gubiły drogę”. Wkrótce zniknęły całkiem z rynku po pojawieniu się i spadku cen nawigacji GPS. Za to wykorzystywana technika ta znajduje zastosowanie w niektórych urządzeń wykorzystujących sygnał GPS poprawiając ich skuteczność.

Upowszechnienie nawigacji samochodowych – rok 2000

Końcówka XX wieku przyniosła zniesienie ograniczeń precyzji lokalizacji za pośrednictwem GPS, systemu kontrolowanego przez USA. Ta zmiana, w połączeniu z dynamicznym rozwojem technologii (miniaturyzacja, usprawnieniem metod wgrywania danych kartograficznych, dostępność pojemnych i tanich nośników danych – płyty CD, pamięć flash) umożliwiła rozwój i wprowadzenie urządzeń przenośnych.

Zintegrowane, niezależne a może jeszcze inne?

Warto zwrócić tu uwagę na kilka kierunków rozwoju. Najwygodniejsze w użyciu i najbezpieczniejsze są zintegrowane urządzenia nawigacyjne, wyświetlające mapy na specjalnym ekranie, a wskazówki o zbliżających się zmianach kierunku jazdy np. na wyświetlaczu głównym między zegarami czy wyświetlaczu HUD (na szybie albo w niektórych autach marki Peugeot i Citroen na szybce nad zegarami). Ważną zaletą jest także obsługa za pośrednictwem przycisków w zasięgu ręki. Wadą pozostawała przez wiele lat rzadka aktualizacja map oraz jej koszty, kiepska jakość danych czy nawet ich brak (dla naszego kraju). Brak listy stacji ASO danej marki w nowym aucie z fabryczną nawigacją to przecież kpina. Kolejną wadą jest częsty brak obsługi języka polskiego, a nawet możliwości wybrania go jako język wyświetlanych informacji.

Dla kontrastu warto podać, że wiele urządzeń rozpoznaje polecenia wydawane w języku polskim. Pierwszym był prawdopodobnie Fiat Bravo II w 2007 roku. W przypadku aktualizacji map zwykle jesteśmy skazani na ASO danej marki, czasem dostawcę map. Coraz więcej producentów decyduje się na udostępnianie nowych map przez Internet, np. Volkswagen. Zintegrowane nawigacje to jedyne urządzenia, w przypadku których w razie zderzenia nie grozi nam uderzenie „latającą” nawigacją np. w głowę.

W wielu krajach powodzeniem cieszą się urządzenia na tzw. sztyfcie. Dawniej często bywały to nawigacje przenośne z odpowiednim uchwytem, zwykle kilkakrotnie tańsze od opisanych wyżej. Poziom integracji ograniczał się jeszcze dekadę temu do zasilania, ale najnowsze urządzenia, poza mapami, potrafią wyświetlać np. dane komputera na temat przebytego dystansu i zużycia paliwa, w tym wszystkie na raz, albo informacje na temat stylu jazdy – czy oszczędnie ruszamy, dobrze zmieniamy biegi itp.

W Polsce dużą popularnością cieszą się urządzenia przyczepiane do szyby przy użyciu przyssawek, względnie do kokpitu przy użyciu specjalnych uchwytów (demontowalnych albo przykręcanych na stałe). Największą zaletę stanowi cena. Kolejną częstotliwość aktualizacji danych. Wady: konieczność zabierania ze sobą w celu zapobiegania kradzieży, o wiele trudniejsza obsługa w czasie jazdy i przede wszystkim ryzyko „latania” w kabinie i uderzenia np. w głowę w razie wypadku, wykazane przez testy zderzeniowe. Zagrożenie to dotyczy wszystkich przedmiotów mocowanych do łatwo demontowalnych uchwytów i przedmiotów przewożonych na wierzchu w samochodzie. Z kolei w przypadku mocowania uchwytów na stałe widać było ignorowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa – lokalizacja była często taka, że otwierający się airbag albo „uwolniłby” telefon impetem w czasie napełniania i „rzucił” go w stronę pasażerów albo mógłby nie otworzyć się prawidłowo, ponieważ blokowało to mocowanie. Na szczęście to coraz rzadszy przypadek.

Kolejna grupa nawigacji to zestawy typu smartfon i aplikacja do nawigowania z wgranymi mapami. Funkcjonalnie odpowiada to opisanym w poprzednim akapicie urządzeniom. Zalety są podobne, ba niekiedy używać można nawet bezpłatnych map np. otrzymanych z telefonem. Niestety, wadą pozostaje i tu bezpieczeństwo – ryzyko lotu w kabinie w razie zderzenia. Aby je zmniejszyć można zamontować na stałe odbiornik GPS, który łączyłby się z telefonem wykorzystując Bluetooth.

Co zmieni się w przyszłości?

W przypadku funkcjonalności zwiększy się udział wykorzystania aktualnych chwilowych informacji drogowych i dopasowywania do nich tras przejazdu. Częściowo jest to już dostępne dzisiaj, ale okazuje się nie zawsze efektywne w praktyce, tzn. czasem działa super, a czasem zawodzi. Firmy potrzebują trochę czasu aby zgłębić „zasady chaosu” w dziedzinie tworzenia się i rozładowywania korków. Analityka tu nie wystarcza. Z kolei w przypadku urządzeń zintegrowanych w samochodach upowszechni się sterowanie głosem. Standardem stanie się udostępnianie aktualizacji map przez Internet.

Niezależną ścieżką rozwoju nawigacji pozostaną urządzenia dedykowane. Sprzęt zaprojektowany i wyspecjalizowany w prowadzeniu z punktu A do punktu B. Takie urządzenia będą przeznaczone dla konkretnych typów pojazdów, jak np.: motocykl, łódź, rower, czy ciężarówka. Nawigacje rowerowe przewyższają nawigacje na telefony komórkowe odpornością urządzenia na trudne warunki atmosferyczne. Z kolei nawigacje dedykowane pojazdom ciężarowym, można tak ustawić, aby prowadziły po trasach dostosowanych dla pojazdów o gabarytach prowadzonej ciężarówki (np. wysokość wiaduktów, dmc, dopuszczalny nacisk na oś).

Fajnie byłoby gdyby wprowadzono standardowe „złącze” (fizyczne albo kanał komunikacji Bluetooth), przez które smartfony czy przenośne nawigacje łączyłyby się z autem jak urządzenia zintegrowane. W dobie informatyzacji pojazdów wydaje się to mało prawdopodobne, chociażby ze względów bezpieczeństwa – ryzyka dostania się szkodliwego oprogramowania z telefonu do samochodu. Potrzeba jest ojcem/matką wynalazków. Dajmy szansę projektantom nas zaskoczyć.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
19 - 11.01.2017          
  Motoryzacja

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych - Grupa media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Motoryzacja

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych - Grupa media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Motoryzacja

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych - Grupa media Informacyjne.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
Wykaz stacji benzynowych
 
             
     
             
      Uwaga wypadek - postępowanie w razie wypadku, numery alarmowe w Polsce i Europie
             
   

1-2 -3

INNE

   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.