Wybór żarówki samochodowej
Żarówki samochodowe podobnie jak inne elementy samochodu stanowią pewne rozwiązanie techniczne, jego jakość wpływa na czas pracy, jakość oświetlenia, bezpieczeństwo użytkowników. Różnice występują również w cenie. Produkt markowy jest znacznie droższy od podróbki.
Dla wielu użytkowników pojazdów samochodowych ważna jest kwestia trwałości i skuteczności żarówki. Częste wymiany to pewien dyskomfort mogący również stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym. Często pomijana jest kwestia zachowania wszystkich parametrów żarówki w trakcie całego okresu jej użytkowania.
Na trwałość i skuteczność żarówki składa się kilka ważnych elementów:
1. Jakość materiałów użytych w procesie produkcji, dotyczy to w szczególności
Żarówek halogenowych w przypadku których w szczególności należy zwrócić uwagę na: trzonek, doprowadniki, skrętkę i szklaną bańkę oraz mieszaninę gazów.
Bardzo istotnym elementem jest szkło. Na rynku spotykamy najczęściej lampy halogenowe dostępne w wersji ze szkła twardego oraz lepszej jakości szkła kwarcowego.
Te dwa rodzaje szkła mają jeszcze jedną ważną różnicę. Żarówka wykonana ze szkła twardego przy oświetlaniu i kontakcie z wodą ulega natychmiastowej eksplozji. Szkło kwarcowe jest całkowicie odporne na kontakt z wodą i gwałtowne zmiany temperatur. |Ponadto szkło kwarcowe blokuje uwalnianie się promieniowania UV, co sprawia, że reflektory nie matowieją, a elementy optyczne reflektora nie ulegają uszkodzeniu.
Zwrócić należy również uwagę aby szkło nie było zarysowane. Efektem może być zakłócenie w prawidłowym funkcjonowaniu żarówki.
2. Jakość montażu komponentów
Równie ważna staje się kwestia łączenia poszczególnych elementów żarówki w całość. Produkty renomowanych firm, w procesie zautomatyzowanym poddawane są ciągłej kontroli.
3. Napięcie w układzie elektrycznym
Na trwałość żarówki ma wpływ również napięcie w układzie elektrycznym pojazdu. Nominale napięcie to 12V, natomiast w wielu samochodach napięcie wynosi 13,2V a nawet 14V. Im wyższe napięcie tym niższa trwałość żarówki halogenowej. Jeśli zwiększy się napięcie o 5%, żywotność lampy zmniejszy się o około 50%!
Na żywotność żarówki wpływa również właściwy jej montaż. Należy pamiętać, aby przy montażu nie dotykać palcami szkła. Pozostawione na szkle zabrudzenie może powodować czernienie żarówki w miejscu, w którym bańka była narażona na kontakt.
Różne rodzaje żarówek
1. Standardowe żarówki halogenowe
Standardowe żarówki halogenowe ze strumieniem świetlnym ok. 750 lm (lumenów).
2. Żarówki o większej ilości światła
Żarówki tego typu zapewniają lepsze oświetlenie jezdni i pobocza. Żarówki tego typu o wartości poboru mocy powyżej 60W mogą powodować wzrost spalania.
3. Żarówki stylowe (Blue, Xenon effect)
Żarówki tego typu charakteryzuja się lepszym wyglądem. Halogeny typu Blue/Xenon Effect, emitują jasne, białe światło na drogę zapewniając jednocześnie stylową niebieską poświatę w reflektorach. Warto tu zwrócić uwagę czy zakupiony produkt posiada homologację.
4. Żarówki Longlife
Żarówki Longlife charakteryzują się wysoką trwałością przy standardowym poziomie emisji światła. Ich zadaniem nie jest generowanie większego strumienia świetlnego a umożliwienie długiej eksploatacji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |