Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
         
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MOTORYZACJA
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
   
Aktualności
   
Testy samochodów
Samochody uzywane
Wystawy
   
Multimedia
   
Galerie zdjęć
Video News
Wywiady
   
Szukaj
   
Katalog Dealerów
Autokomisy
Autozłom
Części zamiwnne
Serwis i naprawa
Serwis opon
Tachograf
Pomoc drogowa
Nauka jazdy
Ceny aut używanych
Raport awaryjności
Raport spalania
Ceny paliw
Stacje benzynowe
Kontrola pojazdów
Przejścia graniczne
Urzędy celne
Spedycja logistyka
   
F1
   
Rajdy
   
Paryż Dakar
NASCAR
Mistrzostaw Świata
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski
Rajd IRC
RPP
Amatorskie
   
Motosport
   
Sporty motocyklowe
Sportu samochodowe
   
Tuning
   
Testy opon
Alufelgi relingi
Firmy tuningowe
Auta użytkowników
Car Audio
Multimedia
Akcesoria
   
Motocykle
   
Opisy motocykli
Opisy skuterów
   
Flota
   
4x4
   
Opisy aut 4x4
Filmy 4x4
Galerie 4x4
   
Prawo
   
Kodeks drogowy
Taryfikator
Wzory dokumentów
Znaki drogowe
Prawo jazdy
Ubezpieczenia
Porady prawne
Odszkodowania
   
Concept Cars
   
Zabytkowe
   
Historia motoryzacji
   
Porady
   
Raporty
   
Pierwsza pomoc
   
Uwaga wypadek
   
   
 
   
   
Nauka jazdy
   
 
Katalog nowości
   
   
 
 
 
   
 

Dział VIP Car GMI

   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
 
   

   
   

 

 
Motoryzacja News Professional
     

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
               
Polska USA i Kanada Dania Szwecja Belgia Holandia Anglia Dodatkowe informacje: Francja Niemcy i inne
               
 
 

Dbamy o zawieszenie

Stan naszych dróg działa destrukcyjnie na każde, nawet najlepsze zawieszenie. Nie dysponujemy wprawdzie informacjami o tym, ile na naszych drogach wytrzyma Hummer, ale większość pozostałych aut prędzej czy później daje tu za wygraną. Ze względu na bezpieczeństwo jazdy nie można się niestety poddawać.

Wydatki na naprawy zawieszenia są wpisane w życiorys każdego użytkownika dróg w Polsce. Bo przecież jak można bezpiecznie prowadzić samochód, jeśli jego podstawowe podzespoły decydujące o właściwościach trakcyjnych nie spełniają swoich funkcji?

Układ kierowniczy

Charakterystyka układu kierowniczego zmienia się wraz ze zużyciem jego poszczególnych elementów. Chodzi tu przede wszystkim o przekładnię kierowniczą, sworznie drążków kierowniczych i piasty kół skrętnych.

Sworznie drążków kierowniczych nazywane popularnie „gałkami kierowniczymi” nie mają łatwego życia na naszych drogach, stąd dość szybko się zużywają nawet w najlepszych samochodach. Charakterystycznym objawem jest oczywiście stukanie na nierównościach, przy czym dopiero w warunkach warsztatowych można stwierdzić, czy chodzi o sworzeń drążka kierowniczego, czy też o sworzeń wahacza. Objawem dodatkowym, wskazującym na problemy ze sworzniami, jest wyraźna reakcja na dodanie lub ujęcie gazu – auto krótkotrwale ściąga w jedną lub w drugą stronę. Symptomem dającym do myślenia jest także popiskiwanie koła na zakręcie – czasem wynika ze złej regulacji zbieżności kół, czasem - właśnie z luzu na sworzniach drążków kierowniczych lub wahaczy.

W większości przypadków sworznie drążków kierowniczych są tanie – ceny rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Tylko czasem, jeśli sworzeń występuje jako jeden element razem z drążkiem jego cena może być trochę wyższa. To na szczęście sporadyczne przypadki.

Zawsze po wymianie sworznia drążka kierowniczego należy sprawdzić i ew. wyregulować zbieżność.

Przekładnia kierownicza. Luz jaki z biegiem czasu powstaje na przekładni kierowniczej jest naturalnym zużyciem eksploatacyjnym. Kupując samochód używany z dużym przebiegiem najprawdopodobniej już na wstępie zetkniemy się z tym problemem. W praktyce najszybciej zużywają się przekładnie samochodów eksploatowanych głównie w mieście. To zrozumiałe, bo przekładnia kierownicza obciążona jest przede wszystkim podczas manewrów parkingowych. Szczególnie szkodliwe jest skręcanie kół wtedy, kiedy samochód stoi, a koła stawiają duży opór. Nawet delikatny ruch kół w przód lub tył ułatwia „pracę” przekładni. O ile w starszych samochodach bez wspomagania kierownicy użytkownik samochodu czuł kiedy skręca się ciężko i instynktownie „pomagał”, pozwalając delikatnie toczyć się autu, o tyle teraz, korzystając z dobrodziejstw wspomagania, mało kto zastanawia się nad „cierpieniem” auta w czasie parkowania.

W niektórych pojazdach producent przewiduje możliwość kasowania luzu przekładni kierowniczej. W innych jest to niestety niemożliwe. Luz przekładni kierowniczej oprócz przykrego stukania poważnie utrudnia sterowanie autem. W warunkach złej przyczepności jest to szczególnie niebezpieczne.

Wahacze

Luzy zawieszenia potrafią doprowadzić do pasji każdego kierowcę, ale niestety nie każdy stara się na bieżąco z nimi walczyć. Na naszych drogach jest to szczególnie trudne, ponieważ zdarza się, że fabrycznie nowe zawieszenia samochodów najlepszych marek wytrzymują ok. 30.000 km. Z uwagi na olbrzymie różnice w konstrukcji podwozi poszczególnych modeli samochodów różnić mogą się także koszty ich serwisowania.

Pierwszą podstawową różnicą jest fakt, czy producent samochodu dopuszcza wymianę samych końcówek wahaczy (sworzni i tulei metalowo-gumowych) czy też z konstrukcyjnych względów wymagana jest wymiana wahaczy kompletnych. Ważny jest jeszcze fakt, że zazwyczaj wymieniamy tylko sworzeń lub tylko tuleje, a zatem wydatki są jeszcze mniejsze. Nie można oczywiście pominąć kosztów robocizny (czasem łatwiej i taniej wymienia się cały wahacz niż jego elementy składowe), ale w sumie wymiana kompletnych wahaczy zawsze wychodzi drożej.

Kolejnym elementem decydującym o kosztach serwisowania  jest konstrukcja zawieszenia. W uproszczeniu może ona być prosta, tania w serwisowaniu lub wielowahaczowa, projektowana specjalnie z myślą o szybkiej autostradowej jeździe. W praktyce jeśli w aucie mamy dwa wahacze z przodu i jedną belkę zespoloną z tyłu, wymiana wszystkich możliwych elementów będzie kilkakrotnie tańsza niż wtedy, kiedy przy każdym kole mamy po trzy wahacze, czyli jak łatwo policzyć – 12 a zatem 6 razy więcej. Warto o tym pomyśleć przed zakupem.

Trudno wyobrazić dobie bezpieczną eksploatację samochodu bez kontroli zbieżności przeprowadzanej raz do roku lub po każdym zdarzeniu, które niesie za sobą ryzyko utraty geometrii – stłuczka, uderzenie w krawężnik lub remont zawieszenia. 

Amortyzatory

Wpływ amortyzatorów na trakcję samochodu jest oczywisty i z tego względu nie trzeba się chyba nad tym tematem specjalnie rozwodzić. Warto jednak przypomnieć, że  zużyte amortyzatory zaburzają pracę układów wspomagania kontroli trakcji – np. ABS czy ESP i w sytuacjach krytycznych mogą całkowicie odebrać kierowcy panowanie nad samochodem. Koszty wymiany amortyzatorów – podobnie jak koszty wahaczy - zleżą od rodzaju zawieszenia. W aucie z zawieszeniem wielowahaczowym za tylne amortyzatory płacimy w zasadzie tyle samo co za amortyzatory przednie.

Układ hamulcowy

Trwałość układu hamulcowego zależy od kierowcy i jakości zastosowanych części. Ze względu na bezpieczeństwo jazdy kluczową rolę odgrywa tu wiele elementów.

1. Płyn hamulcowy – należy go terminowo wymieniać, a przynajmniej raz w roku poddawać kontroli na zawartość wody.
2. Elastyczne przewody hamulcowe. Podlegają okresowej wymianie. Generalnie w każdym dziesięcioletnim samochodzie można je profilaktycznie wymienić. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że podczas gwałtownego hamowania pękną lub będą po prostu pęcznieć, co osłabi siłę hamowania.
3. Elementy cierne układu: tarcze, bębny, klocki, szczęki. Należy poddawać je okresowej kontroli – odpowiednio co 15 i co 30 tysięcy kilometrów. W razie potrzeby - wymieniać.
4.  Elementy ruchome układu hamulcowego – zaciski, cylinderki, samoregulatory itp. – poddawać okresowej kontroli i w razie potrzeby usuwać dostrzeżone usterki.

Opony

Listę newralgicznych punktów podwozia zamykają opony. Liczy się nie tylko wysokość bieżnika ale ogólny stan opony. Oponę dyskwalifikują boczne nacięcia, lub widoczne oznaki starzenia się gumy. Dla bezpieczeństwa jazdy niezmiernie ważna jest systematyczna kontrola ciśnienia w ogumieniu. Zbyt małe - spowalnia reakcje samochodu na ruchy kierownicą. Ubytek ciśnienia jest szczególnie odczuwalny w przypadku kół tylnych. Na gwałtowny skręt kierownicy auto reaguje „po chwili”, z charakterystycznym wahnięciem nadwozia. Z tego typu problemami mamy do czynienia wtedy, jeśli „łapiemy kapcia” lub wtedy, kiedy ze względu na swój wiek z opon zaczyna samoistnie uchodzić powietrze. Systematyczne dopompowywanie jest tylko półśrodkiem. W ostateczności wielu wulkanizatorów proponuje założenie dętek, a najlepiej wymianę opon na nowe.

Zbyt duże ciśnienie pogarsza przyczepność i skraca żywotność opony.

Wybieraj z głową!

W naszych trudnych warunkach drogowych znacznie lepiej sprawdzają się samochody z relatywnie prostym zawieszeniem, które na nierównościach wytrzymuje dłużej, a w razie potrzeby jego serwisowanie okazuje się znacznie tańsze. Mnożąc potencjalne wydatki przez ilość samochodów we flocie oraz ilość lat eksploatacji oszczędności będą naprawdę spore.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
19 - 11.01.2013          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
Wykaz stacji benzynowych
 
                       
                 
                       
                 
                       
   

1-2 -3

INNE

             
 
 
Uwaga wypadek - postępowanie w razie wypadku, numery alarmowe w Polsce i Europie  
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.