Akumulator
Akumulator to urządzenie do magazynowania energii elektrycznej. W wersji przeznaczonej do pojazdów drogowych ma zwykle formę prostopadłościennej skrzynki z dwoma biegunami (dodatnim i ujemnym) służącymi do połączenia z instalacją elektryczną pojazdu.
Przeznaczenie i działanie
Energia zgromadzona w akumulatorze pozwala utrzymywać samochód napędzany silnikiem spalinowym w stałej gotowości do pracy (możliwość łatwego i szybkiego rozruchu, utrzymywanie programów wprowadzonych do pamięci procesorów sterujących), a także korzystać z różnych elementów jego wyposażenia (oświetlenie, sprzęt audiowizualny, systemy alarmowe, itp.) w trakcie długich postojów.
Podczas jazdy prąd z alternatora zasila wszystkie włączone odbiorniki, a nadwyżka energii trafia do akumulatora uzupełniając stopniowo przechowywany w nim zapas aż do stanu pełnego naładowania.
Zarówno przyjmowanie, jak i oddawanie energii przez akumulator polega na zachodzących w nim procesach elektrochemicznych, związanych z przepływem prądu stałego pomiędzy dwiema elektrodami, przez płynny elektrolit.
Główne cechy akumulatora to napięcie znamionowe wyrażone w woltach (w samochodach osobowych z reguły 12 V) i pojemność w amperogodzinach.
Prawidłowe użytkowanie
Nowoczesne akumulatory samochodowe są przeważnie całkowicie bezobsługowe, czyli nie wymagają żadnych zabiegów podczas normalnej eksploatacji pojazdu. Jednak praktyka odbiega często od przyjętych przez konstruktora standardów owej „normalności”. Na przykład samochód używany rzadko, na krótkich dystansach z częstym uruchamianiem silnika, a także przechowywany podczas mrozów na odkrytym parkingu nie stwarza dobrych warunków dla odnawiania i utrzymywania w akumulatorze optymalnego potencjału energii. Trzeba więc możliwie często kontrolować poziom elektrolitu (widoczny przez półprzezroczystą obudowę) i w razie potrzeby uzupełniać go wodą destylowaną. Poza tym, akumulatory nadmiernie rozładowane trzeba doładowywać urządzeniami zewnętrznymi. Nowe ich modele mają wskaźniki naładowania, w starszych kontroli można dokonać specjalnym areometrem.
Czy warto ryzykować?
Każdy akumulator ma określony przez producenta czas swej eksploatacyjnej przydatności (co najmniej 4 lata). Nie należy tego okresu wydłużać, nawet przy braku jakichkolwiek objawów zużycia. Niezależnie od czasu użytkowania wymienić trzeba na nowy akumulator, w którym: nastąpiło zamarznięcie lub tzw. wygotowanie elektrolitu (spadek poziomu poniżej górnej krawędzi elektrod). Awaria akumulatora to nie tylko doraźne kłopoty z uruchomieniem silnika, lecz także kompletne rozstrojenie wielu urządzeń elektronicznych. GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |