Znaczenie wody w organiźmie człowieka
Woda źródło życia, jest niezbędna dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Postarajmy się odpowiedzieć na pytania ile jej litrów dziennie powinniśmy wypijać oraz na jakie jej składniki zwracać uwagę. Są to pytania ważne ponieważ woda odpowiada za wiele procesów w ludzkim ciele.
Woda jest budulcem ludzkiego ciała. Występuje we wszystkich tkankach naszego ciała. Dla przykładu, w szkliwie zębów jest jej 0,2% masy komórek, w mózgu aż 85%. Woda jest niezbędna w podtrzymywaniu wszystkich procesów biologicznych. Bez jedzenia możemy przetrwać aż kilka tygodni, ale bez wody tylko kilka dni. Woda, niemal tak samo jak powietrze, potrzebna jest do oddychania, bierze też udział w procesie wchłaniania pożywienia z jelit i odżywianiu komórek. To jednak nie wszystko, jej pozostałe właściwości można mnożyć niemal bez końca.
Najważniejsze funkcje wody w organizmie człowieka to:
1. Bierze udział w rozpuszczaniu pokarmu oraz jego transportowaniu.
W czasie trawienia pokarmy doprowadzane są do stanu umożliwiającego ich rozpuszczenie w wodzie, która pomaga rozłożyć je na drobne cząstki. Woda spełnia również rolę transportera, te jej cząsteczki, które występują we krwi, współuczestniczą w procesach transportu składników odżywczych do komórek i narządów, odbierając jednocześnie powstające w nich metabolity.
2. Wchłanianie pożywienia z jelit i odżywianie komórek.
Dzięki wodzie przetrawione i rozłożone na części pożywienie może przenikać przez ściany jelit do krwi i płynu śródkomórkowego, a następnie aż do komórek, dostarczając nam energię niezbędną do życia.
3. Usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.
Większość związków chemicznych dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego jest ona niezbędna do usuwania kumulujących się w komórkach produktów przemiany materii, mogących wywoływać efekty toksyczne w organizmie.
4. Regulacja temperatury.
Woda spełnia bardzo ważną rolę w procesie termoregulacji. W trakcie pocenia się, parujące z powierzchni ciała cząsteczki pochłaniają znaczne ilości ciepła, czego wynikiem jest ochłodzenie organizmu. Woda ma wysoką tzw. pojemność cieplną czyli może pochłaniać znaczne ilości ciepła nie zmieniając własnej temperatury, przez co nazywana jest „buforem termalnym”. Dzięki tej właściwości zabezpiecza komórki przed skutkami nagłego wzrostu temperatury.
To tylko podstawowe funkcje, jakie woda spełnia w organizmie człowieka, oprócz nich:
- stanowi środowisko w którym zachodzą reakcje chemiczne
- jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej objętości i ciśnienia krwi w naszym ciele,
- nawilża gałki oczne,
- ułatwia przełykanie kęsów pożywienia,
- uczestniczy w przenoszeniu dźwięku przez ucho środkowe,
- utrzymując ciągłe odpowiednie nawilżenie płuc, umożliwia zachodzenie wymiany gazowej (oddychania).
Pamiętajmy, woda to życie! Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, musimy dostarczać mu, i to w krótkim czasie, tyle wody, ile wydaliliśmy, czyli ok. 2-3 litrów dziennie.
Woda to bezcenny skarb i wielki dar, który powinniśmy chronić i dbać, by jej zasoby się nigdy nie wyczerpały, dlatego korzystając z niej na co dzień miejmy to na uwadze. |