Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Hobby & Pasja Myślistwo
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn myślistwo
   
Hunting
   
Home News
   
Myślistwo
   
Historia łowiecka
Tradycja łowiecka
Koła łowieckie
Obwody łowieckie
Łowiectwo na świecie
Łowiectwo w Polsce
PZŁ
Sztandar
Mundur myśliwski
Pasowanie mysliwskie
Przydatne druki
Przykładowe testy
Słownik
   
Polowanie
   
Strzelectwo mysliwskie
Zwierzyna łowna
Tropienie zwierząt
Odgłosy zwierząt
Złomowanie kniei
Sygnały łowieckie
Język łowiecki
Przesądy
Jak upolować
Broń myśliwska
Odzież myśliwska
Akcesoria myśliwskie
Czas polowań
Pozyskana zwierzyna
Trofea
Pokot
Król polowania
Choroby zwierzyny
Pierwsza pomoc
   
Vademecum
   
Prawo łowieckie
   
Ochrona zwierząt
   
Kłusownictwo
   
Kuchnia łowiecka
   
Święty Hubert
   
Humor myśliwski
   
Do poczytania
   
Myślistwo w literaturze
Czasopisma łowieckie
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Spotkania łowieckie
   
Opinie myśliwych
   
Relacje z polowań
   
Ogłoszenia
   
Forum
   
Psy myśliwskie
   
Beagle
Terier
Golden Retriever
Jamnik
Pies gończy
Pointer
Seter irlandzki
Springer Spaniel
Wyżeł niemiecki
   
Sokolnictwo
   
Ciekawostki
   
Promowane
   
   
Zwiedzaj Polskę
 
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
 
 
- - - Magazyn Wędkarski - - -
 
   
Gołębie
 
   

 

 

 

 
Myślistwo - hobby & pasja
     

 Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Darz Bór

Dział Hunting z Grupa Media Informacyjne jest stworzony z myślą o myśliwych oraz wszystkich pasjonatach łowiectwa, przyrody. Tworzymy ten dział z pewna ideą, której celem jest stworzenie miejsca, w którym będzie można zapoznać się z tematyką łowiectwa, pogłębić wiedzę w tej dziedzinie. Może to być również podstawa, materiał szkoleniowy dla osób chcących funkcjonować w ramach PZŁ. Mamy nadzieje na liczne grono odwiedzających ten dział. Zapraszamy do wspólnej zabawy Grupa media Informacyjne & Adam Nawara.

Łowiectwo dalej gospodarka łowiecka na przestrzeni wieków ulegało zmianie. W pradawnych czasach polowanie było podstawa wyżywienia. Las obfitował w zwierzynę. Czasy współczesne to ograniczenie pogłowia na wskutek polowań, często prowadzących do wyginięcia poszczególnych gatunków. Urbanizacja, zanieczyszczenie środowiska, ograniczenie naturalnych środowisk to kolejne elementy pogarszającej się sytuacji zwierzyny łownej.

Taka sytuacja wymaga planowanej i skoordynowanej działalności, której celem jest racjonalne gospodarowanie zwierzyną. Tym zajmują się organizacje rządowe i pozarządowe, związane z łowiectwem. Powstaje łowiectwo w obecnym kształcie, którego ważnym elementem są koła łowieckie.

Współczesne łowiectwo wymaga szerszego spojrzenia na tą dziedzinę. Konieczna stała się hodowla i ochrona zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań, odłowów. Niemniej ważnym zjawiskiem, z którym łowiectwo musi sobie radzić jest kłusownictwo, w coraz większym stopniu narusza zachwiana relacje człowiek przyroda.

Współczesne łowiectwo staje się przywilejem. Już około X wieku łowiectwo nakładało pewne ograniczenia w zakresie polowań. Łowy wielkie (gruby zwierz) a więc na tura, żubra, dzika, jelenia, niedźwiedzia mogli wykonywać tylko władcy, królowie. Łowy małe (drobny zwierz) na ptactwo, lisy, bobry, zające nie było tak restrykcyjne, mogli je wykonywać nawet poddani. Ważnym „aktem prawnym” był edykt króla Zygmunta III z roku 1597zakazujący poddanym z okolic Jaktorowa użytkowania łąk, po to, aby: "turowie, zwierz nasz mieli swe dawne stanowiska". Jeden z pierwszych mający na celu troskę o utrzymanie pogłowia zwierzyny, zwłaszcza grubej, tej ginącej.

Restrykcyjność prawa w zakresie polowań wzrastała. Według postanowień Statutu I Litewskiego z 1529 roku, pojmanie człowieka na polowaniu w cudzej puszczy z urzędu kończyło się skazaniem na śmierć: "a jeśliby strzelca pojmano nad zwierzem ubitym w cudzej puszczy, wtedy ma wiedzion być do urzędu, a z urzędu ma być na śmierć skazan, jako inni złodzieje". W latach 1529, 1566 i 1588 wydano trzy tzw. Statuty Litewskie utrzymały się, aż do roku 1775, kiedy to wydano ustawę łowiecką, która była ostatnim takim aktem prawnym wydanym w Polsce przedrozbiorowej. W okresie rozbiorów, w różnych częściach byłej Polski, obowiązywały prawa łowieckie państw rozbiorowych. Dopiero w roku 1927 mocą rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej unormowano ponownie sprawy łowieckie w Polsce okresu międzywojennego. Zawarte tam przepisy w dalszym ciągu wiązały prawo polowań z własnością gruntu.

Według obecnego prawa łowieckiego (Ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie. Dz. U. z 1995 r. Nr 147. poz. 713), tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 127. poz.1066), gospodarowanie zwierzyną należy do państwa, a jego podstawę stanowią odpowiednie plany hodowlane. Ustawa ta wskazuje bardzo wyraźnie na konieczność ochrony i hodowli zwierzyny dla potrzeb ogólnospołecznych jak również wskazuje na wpływy zmieniających się uwarunkowań społecznych i ekonomicznych na stosunek człowieka do przyrody, a w tym do łowiectwa.

Polskie łowiectwo w porównaniu z innymi krajami nadal pozostaje konkurencyjne. Wysoki poziom dbałości, dobra gospodarka prowadzi do zachowania znaczącego pogłowia zwierzyny, zachowania ginących gatunków już niewystępujących, lub rzadko występujących w innych rejonach świata. To czyni Nasz kraj wyjątkowym, godnym naśladowania. Tak też się dzieje. Wielu entuzjastów łowiectwa przyjeżdża do polski na polowania. Nadal w Polsce można upolować grubego zwierza a i drobnego nie brakuje.

Opr. Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara

 

 
 
Parki narodowe i krajobrazowe Polski  
                           
Polska jest krajem, który silnie stawia na ochronę środowiska. Wyrazem tego jest znaczna ilość Parków Narodowych Krajobrazowych i innych terenów chronionych. Już obecnie można powiedzieć, że stanowią one „płuca europy”, są miejscem schronienia fauny i flory, zagrożonych gatunków, oraz podstawą do prowadzenia licznych programów badawczych. Są one również miejscem edukacji ekologicznej, w ramach, której poznajemy zależności pomiędzy światem człowieka i światem przyrody. Niepowtarzalność polskich zasobów przyrodniczych potwierdzają liczne gatunki zwierząt i roślin, które spotkamy tylko w Polsce. Fauna w Polsce - zobacz opis
                           
 
 
 

Parki Narodowe Polski

Zobacz opis

 
 

Myślistwo razam z Grupa Media Informacyjne

Dział Hunting z Grupa Media Informacyjne jest stworzony z myślą o myśliwych oraz wszystkich pasjonatach łowiectwa, przyrody. Tworzymy ten dział z pewna ideą, której celem jest stworzenie miejsca, w którym będzie można zapoznać się z tematyką łowiectwa, pogłębić wiedzę w tej dziedzinie. Może to być również podstawa, materiał szkoleniowy dla osób chcących funkcjonować w ramach PZŁ. Mamy nadzieje na liczne grono odwiedzających ten dział. Zapraszamy do wspólnej zabawy Grupa media Informacyjne & Adam Nawara.

®© GMI & Adam Nawara

 
 
19 - 11.01.2017          
  10 sławnych myśliwych, których warto znać

Myśliwych na świecie jest wielu. Każde państwo ma swoich. Wystarczy spojrzeć na to, jak liczne jest ich grono w Polsce. Warto zatem zatrzymać się przez chwilę i poznać najsłynniejszych łowczych. Wybraliśmy sylwetki kilku, którzy naszym zdaniem zasługują na zapamiętanie. Są to między innymi: Ernest Hemingway, Winston Churchill i Theodore Roosevelt. Kto jeszcze?

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Współczesne myślistwo w Polsce

Według danych GUS z 2008 r., w Polsce poluje 106 588 myśliwych zrzeszonych w 2521 kołach łowieckich, dzierżawiących 4746 polnych i leśnych obwodów łowieckich, zajmujących powierzchnię 252,8 tys. km2 – na tym obszarze polują tzw. zwykli myśliwi, zrzeszający się w kołach łowieckich.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Ochrona rysia w Poolsce

W Europie ryś występuje wyłącznie w rozległych kompleksach lasów liściastych, mieszanych i iglastych. Podstawowym pokarmem tego drapieżnika są dzikie ssaki kopytne. W Polsce rysie żywią się głównie sarnami (ok. 60-70% wszystkich ofiar) i jeleniami (20-30%, prawie wyłącznie cielęta i łanie), natomiast drobniejsze zwierzęta (zające, gryzonie, ptaki) mają niewielki udział w pokarmie rysi. Jeden ryś zabija średnio ponad pięć saren lub jeleni miesięcznie (około 66 sztuk rocznie).

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
   
 
16          
  Polowanie w polsce

Sarna jest najliczniej występującym przedstawicielem zwierzyny płowej w Polsce. Ten pospolity przedstawiciel rodziny jeleniowatych żyje na obrzeżach lasów oraz na terenach uprawnych. Sarnę spotkać można na terenie całego kraju pomimo pewnych różnic w gęstości populacji w poszczególnych regionach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Polowanie z łuku

Łuki myśliwskie to nadal broń chętnie używana do polowań w wielu krajach świata. Różnią się jednak znacznie od swych historycznych- drewnianych pierwowzorów, wykonuje się je z nowoczesnych materiałów i z wykorzystaniem techniki niemal kosmicznej. Firmy głównie amerykańskie, kanadyjskie, koreańskie czy włoskie prześcigają się w pomysłach, co do rozwiązań czy stopów, z jakich wykonane są ich łuki. Często wyposaża się je w celowniki z noktowizorem czy laserem, nie ma tu, bowiem ograniczeń regulaminowych jak przy łukach sportowych. Najczęściej są to łuki typu Compound, choć wielu łuczników strzela z łuków klasycznych, są i tacy, którzy wolą  łuki drewniane i związany z nimi najstarszy na świecie sposób polowania. Zrzeszają się we własnych związkach łowieckich, mają swoje własne przepisy i regulamin i uważani są za elitę myśliwych. Oczywiście mowa tu o krajach takich jak USA, Kanada, Australia czy Austria.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Polowanie indywidualne - rodzaje poilowań

Zgodnie z definicją, zawartą w Ustawie Prawo Łowieckie z dnia 13 października 1995 r. i Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 roku, w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, proces polowania składa się z tropienia i strzelania z myśliwskiej broni palnej, łowienia sposobami dozwolonymi zwierzyny żywej oraz łowienia zwierzyny za pomocą ptaków łowczych, za zgodą ministra właściwego do spraw środowiska. Myśliwy, w zależności od czynników zewnętrznych, takich jak: gatunek zwierzyny, pogoda czy ilość posiadanego czasu, ma do wyboru różne rodzaje polowań. Najczęściej wskazuje się dwa typy, w tym artykule zajmiemy się pierwszym z nich – polowaniami indywidualnymi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Polowanie zbiorowe

W poprzednim artykule wspomnieliśmy o tym, że polowanie, upraszczając, sprowadza się do tropienia i strzelania do zwierzyny. Można to robić w pojedynkę, z psem, ale i z innym myśliwym, a nawet całą ich grupą. Czym jest polowanie zbiorowe, jakie są jego zasady i rodzaje? O tym poniżej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Wycena trofeów

Od zarania naszych dziejów człowiek byt zainteresowany przyrodą i żyjącą obok ludzi zwierzyną, mięsem jako źródłem pożywienia, skórami jako odzieniem oraz pazurami, kłami i porożem jako dowodami łowieckich zwycięstw, odwagi i umiejętności łowieckich. Trofea łowieckie byty materiałem na narzędzia a także ozdoby strojów. Czaszki i poroża często służyły plemiennym szamanom jako atrybuty tajemnych praktyk. Cenione przez myśliwych trofea to poroża: rosochy łosi, wieńce jeleni, łopaty danieli, parostki rogaczy saren, ślimy muflonów oraz oręż dzików, skóry i czaszki dużych drapieżników: wilków i rysi. Cenione są również skóry lisów i kun oraz piżmaków jako ozdoba naszych pań w postaci pięknych futerek, kołnierzy i czapek.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Polowanie z ambony

Forma polowania z ambony jest chętnie stosowana. Głównie korzystają z niej myśliwi, którzy ze względu na przykład na swój wiek nie mogą uprawiać polowania z podchodu. Polowanie z czatowni stanowi kolejny rodzaj polowania. Czatownia jest to urządzenie łowieckie, które jest mniej trwałe od ambony. Urządzenie takie jest zazwyczaj wykonane z trzcin, czy z gałęzi. Zwierzynę obserwuje się z poziomu terenu.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  ZBIÓR ZASAD ETYKI I TRADYCJI ŁOWIECKICH

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
 

 

    Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Zimowe dokarmianie zwierzyny

Dokarmiać zwierzynę należy tak, by spełniło ono dwie swoje zasadnicze funkcje. Pierwszą z nich jest uzupełnienie ubogiej w okresie zimowym bazy żerowej i tym samym ułatwienie zwierzynie przetrwania niekorzystnego okresu bez większych ubytków naturalnych i spadku jakości osobniczej. Drugą - zmniejszenie rozmiaru szkód wyrządzanych przez zwierzynę w tym okresie w drzewostanach i na polach. Podawana karma nie może być zbyt obfita i jednostronna. Obfite karmienie w nielicznych punktach dokarmiania powoduje koncentracje zwierzyny, wzrost zapotrzebowania na żer pędowy i korę, w efekcie czego otrzymujemy wzrost nasilenia szkód łowieckich w uprawach i młodnikach. Racjonalizacji powinny podlegać nie tylko rodzaje stosowanej karmy lecz również jej właściwe dawkowanie i rozmieszczenie w łowisku.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Broń myśliwska

Broń myśliwska, jest tym elementem, który budzi - szczególnie w męskiej części społeczeństwa emocje. Większość mężczyzn, choć czasem nie chce się do tego przyznać, to jednak czuje dreszcz podniecenia, biorąc do ręki broń palną. Nic w tym dziwnego, każdy miał przecież kontakt  z bronią, a to w wojsku, a to na strzelnicy. Broń posiada swój urok i czar, daje często złudne poczucie władzy i bezpieczeństwa.Jest też często prawdziwym dziełem sztuki, wspaniale zdobionym grawerunkami i rzeźbieniami elementów drewnianych, jakże różni się broń myśliwska od tej wojskowej, przywodzącej na myśl najgorsze skojarzenia.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
7          
  Łuki myśliwskie

Łuki myśliwskie to nadal broń chętnie używana do polowań w wielu krajach świata. Różnią się jednak znacznie od swych historycznych- drewnianychpierwowzorów, wykonuje się je z nowoczesnych materiałów i z wykorzystaniem techniki niemal kosmicznej.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  Kusza myśliwska

Pierwsza wzmianka o kuszy , w tym jej szerokiego wdrożenia, pochodzi z Chin około roku 200 pne. Wiele dowodów ale świadczy o tym, że kusza była wynaleziona o wiele wcześniej w południowo-wschodniej Azji. Niezależnie na Chinach wytworzono kuszę już w 5. wieku pne w greckich miastach - państwach. Jednakże ze względu na zbytnią czasochłonność ładowania nie została uznana efektywną bronią, z wyjątkiem oblegania. Tyle o kuszy i jej historii.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  Przyczyny spadku populacji zająca szarego w Polsce

Zając - Zając szarak (Lepus europaeus) – gatunek ssaków, należący do rzędu zajęczaków i rodziny zającowatych,jest jednym z najpopularniejszych zwierząt łownych w Polsce ze względu na duża powszechność występowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Hunting

Łowiectwo razem z Grupa Media Informacyjne to sport, hobby, któremu od dawien dawna oddawały się koronowane głowy Państw. Obecnie jest również szlachetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Pomimo upływającego czasu, techniki polowania nie zmieniły sie zbyt wiele. Wczesny poranek nadal buduje niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę polowania potęgowaną przez spotkanie z zwierzyną. Zmianom uległ natomiast sprzęt, którym posługuja sie myśliwi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.