Kuszja i jej historia
Pierwsza wzmianka o kuszy , w tym jej szerokiego wdrożenia, pochodzi z Chin około roku 200 pne. Wiele dowodów ale świadczy o tym, że kusza była wynaleziona o wiele wcześniej w południowo-wschodniej Azji. Niezależnie na Chinach wytworzono kuszę już w 5. wieku pne w greckich miastach - państwach. Jednakże ze względu na zbytnią czasochłonność ładowania nie została uznana efektywną bronią, z wyjątkiem oblegania. Tyle o kuszy i jej historii.
Kusza przeżywa renesancję w drugiej połowie 20 wieku , od kiedy, dzięki nowym surowcom jak aluminium, dural oraz najnowszy surowiec - KARBON, można radykalnie zredukować jej wagę i maksymalizuje jej efektywność. Do dziś kusza jest używana jako broń sportowa, w niektórych krajach też jako broń myśliwska ( w Czechach polowania za pomocą kuszy czy łuku są zabronione ) i pojawia się w arsenale jednostek specjalnych ( np. jednostki specjalnej RPA).
W odróżnieniu od broni palnej jest znacznie cichsza i nie wydaje błysku, dlatego klasujemy ją do broni cichych. Aktualnie niektóre kusze są wyposażone w tłumik cięciwy, w wyniku czego dochodzi do dodatkowego obniżenia hałasu wystrzału. Ponadto kusza ma niewielki odrzut i - jak w średniowieczu - jest w stanie skutecznie przebić kamizelkę kuloodporną!
Jak rozpocząć (wybireramy kuszę).
Kusze wybieramy w zależności od jej zastosowania:
- kusza do zabawy
- kusza do strzelania sportowego
- kusza myśliwska
Każdy rodzaj użycia kuszy kładzie inne wymagania. Jako kuszy do zabawy, strzelanie na niewielką odległość do specjalnych tarcz używane są zazwyczaj kusze pistoletowe, mają skuteczny zasięg ok. 20m , są zatem stosowne do mniejszych pomieszczeń, takich jak sale gimnastyczne, gdzie można z nich korzystać w dowolnych warunkach pogodowych. Uwaga, nawet ten rodzaj kuszy może spowodować obrażenia, dlatego szczególnie młodych strzelców zalecany nadzór. Kusze pistoletowe mają siłę naciągu około 80ft, do strzelania używane są małe strzałki lub stalowe kulki. Nawet te kusze dzielimy do 2 kategorii ( bloczkowe, refleksyjne ). Te najtańsze są wykonane z jakościowego tworzywa sztucznego. Jakościowsze kusze pistoletowe mają metalowy korpus, łuczysko ze specjalnie za ciepła formowanego laminatu.
Wzór kuszy pistoletowej:
Kusza do strzelania sportowego
Tu dstajemy się ku kuszom przeznaczonym do strzelania sportowego, temat ten jest dość skomplikowany i obszerny jak zresztą u wszystkich broni mechanicznych, technologia produkcji i używanych materiałów rozwija się zawrotnym tempem. Skombinowaniem najnowszych materiałów do kusz, jakoż i top maszyn do ich produkcji, otrzymujemy doskonałą broń mechaniczną.
Kusze przeznaczone do strzelania sportowego są bardzo dokładne, już tyle nie zależy od siły naciągu i prędkości wystrzelonej strzałki, ponieważ nie trzeba ich w takim stopniu, jak w przypadku kusz myśliwskich ( ale o tym później ), ale przede wszystkim od dokładnośći wystrzału. Zazwyczaj używamy kusz refleksyjnych. Kusza refleksyjna jest charakterystyczna tym, że brak jej krążków, w wyniku czego ma nieco większą rozpiętość ramion niż kusza bloczkowa, również odważę się twierdzić, że kusze refleksyjne są dokładniejsze, gdyż mechanizm krążkowy na końcach ramion w pewnym stopniu, chcąc nie chcąc, wpływa dzięki niewielkim drganiom na trasę lotu strzałki, co w wypadku kusz refleksyjnych odpada. Jak mówią, piękno jest w prostocie.
Korpusy kusz są zwykle wykonane z aluminium lub jego stopów, głównie ze względu na ciężar i doskonałe właściwości mechaniczne, korpusy kusz są obrabiane na top CNC frezach, u których osiągana jest dokładność na setne mm. Kolba zwykle bywa oprawiana specjalnym plastykiem dla przyjemnego uchwytu kuszy. Każdy producent ma inną jakość następnie używany plastik , co znajduje odzwierciedlenie w ostatecznej cenie kuszy .
Ważną częścią kusz, zarówno do strzelania sportowego, jak i myśliwskich, jest celownik optyczny , do jego umocowania służy listwa Weaver. Te najtańsze są wykonane z tworzywa sztucznego, są wystarczające do strzelania za domem, ale do najlepszych kusz używane są już Weaver listwy wykonane z jakościowej stali , co zapewnia idealne połączenie kuszy i optyki, a to znów doskonałą wydajność przy strzelaniu sportowym .
Wzór kuszy sportowej:
Kusze myśliwskie, u nich kładziemy nacisk na niezawodność , szybkość wystrzału , hałas i siłę wystrzału. W większości wypadków używane są kusze bloczkowe przeważnie dla wspaniałej dynamiki wystrzelonej strzałki i kompaktowych wymiarów. Tego osiągnięto dzięki genialnie zaprojektowanemu systemowi krążków, które znajdują się na końcach ramion kuszy.
Siła naciągu w zakresie od 180 – 225ft. Ponieważ naciąganie tak mocných kusz wymaga dużej siły, zwłaszcza przy wielokrotnym strzelaniu, polecamy użyć naciągacza cięciwy, który za pomocą prostego mechanizmu bloczkowego znacznie ułatwi pracę - to jedna z możliwości. Kusze mogą być również wyposażone w specjalny mechanizm naciągania wbudowany w korpus kuszy napinania, co owszem częściowo podwyższa ich wagę i rozmiar. Korpusy kusz są, tak jak u kusz sportowych, wykonane z aluminium lub jego stopów. Bardzo ważna jest jakość obróbki wszystkich części, nie tylko korpusu, kulisy do ułożenia łuczyska, listwy Weaver lub łuczyska, ale bardzo ważna jest doskonała obróbka mechanizmu spustowego , który zapewnia nie tylko niezawodny wystrzał, ale również bezpieczeństwo w trakcie strzelania. Kusze mają również bespiecznik spustu, który zapobiega przypadkowemu wystrzałowi lub wystrzałowi bez strzałki tzv. DRY FIRE, to mogło by spowodować nie tylko uszkodzenie kuszy, ale także poranienie strzelca!
Wzór kuszy myśliwskiej:
Darz Bór! |