Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy został utworzony w 1960 roku. Położony jest u ujścia Odry. Obejmuje część wyspy Wolin, deltę Świny, fragment wód Zalewu Szczecińskiego oraz brzeg i wody Morza Bałtyckiego.
Park ten odznacza się dużymi walorami krajobrazowymi, poczynając od klifów osiągających kilkadziesiąt metrów (około 95 m. Gosoń), poprzez piękne jeziora, aż po malownicze wybrzeże Morza Bałtyckiego.
Klify to formy, które można podziwiać zarówno z góry jak i z dołu. Ciągle zmieniają swój wygląd w wyniku abrazji morskiej. Proces ten polega na podmywaniu morskimi falami oraz oddziaływaniu na klif wiatru. W wyniku tego procesu klif ustępują od kilku do kilkudziesięciu centymetrów rocznie.
Ta terenie parku możemy obserwować również wydmy nadmorskie, które również przemieszczają się na wskutek wiatru.
Spośród występujących na terenie parku jezior wymienić możemy: jezioro Warnowskie, Czajcze, Domysławskie, Rabiąż, Grodno oraz Jezioro Turkusowe na Wyspie Wolin, które powstało na wskutek wydobywania kopalin kredy i ma niezwykły turkusowy kolor.
Na terenie parku możemy zaobserwować liczne głazy bedłce pozostałością po ostatnim zlodowaceniu. Najbardziej znane to: ,,Mieszko I”, ,,Wydrzy Głaz”, ,,Lech, Czech i Rus”.
Przebywając na terenie parku możemy mieć okazje spotkać się z foka szarą. Gatunek zagrożony całkowitym wyginięciem, osiągający do trzech metrów długości i trzystu kilogramów wagi.
Spoglądając w górę możemy dostrzec Bielika. Piękny ptak ze skrzydłami o rozpiętości dochodzącej do 2,4 m.
Atrakcją jest również sam brzeg morski, który po sztormach może stać się ciekawą zabawą dla zwiedzających w postaci poszukiwania bursztynów czy muszli.
Na terenie parku występują liczne obszary leśne, są to głównie bory sosnowe i bukowo-sosnowe. Występuje również buczyna pomorska kryjąca w sobie tajemniczy klimat, wiele rzadko spotykanych roślin oraz nadmorski bór bażynowy.
W ramach parku wydzielono obszary ścisłej ochrony. Znajdują się na nich trawiaste buczyny pomorskie z perłówką jednokwiatową i buczyną storczykową rosnącą na bardzo żyznej glebie – naspie przyklifowym. Uzupełnieniem są obszary z zespołem roślin wydmowych, solniskowych, muraw i zarośli kserotermicznych oraz rośliny wodne, szuwarowe i torfowiskowe.
Flora parku reprezentowane jest przez: około 1300 roślin naczyniowych, znajdują się tu: zimoziół północny, mikołajek nadmorski, wiciokrzew pomorski, honkenia piaskowa, rukwiel nadmorska, długosz królewski, storczyki, widłak spłaszczony, woskownica europejska, grzybieńczyk wodny, pajęcznica liliowata.
Fauna parku reprezentowane jest przez: foki szare i morświny – bałtyckie walenie, jelenie, sarny, dziki, lisy, kuny, gronostaja, borsuka, gniewosza plamistego, żmiję zygzakowatą, ropuchę paskówkę. Ptaki: bielik, kobuz, kania czarna, kania ruda, pszczołojad, gołąb siniak, błotniak stawowy, dziwonia. Niedaleko Międzyzdrojów znajduje się Rezerwat Pokazowy Żubrów.
Pod względem turystycznym park oferuje szlaki turystyczne o łącznej długości 43,5 km.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |