Ostropest
Ostropest – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania
Ostropest plamisty (Sylibum marianum) to ostatnio niezwykle popularne zioło. Jego naturalne stanowiska znajdziemy w krajach o śródziemnomorskim klimacie oraz w niektórych rejonach Azji takich jak Pakistan czy Indie. W Polsce to roślina typowo uprawna o bardzo charakterystycznych białych plamach na liściach. Surowcem zielarskim są owoce ostropestu. Jakie są jego właściwości i zastosowanie?
Co sprawia, że ostropest działa?
Swoje dobroczynne właściwości roślina zawdzięcza obecności kompleksu flawonolignanów określanych jako sylimaryna. Ostropest zawiera:
olejek eteryczny,
związki goryczowe,
olej,
sterole,
witaminę E,
cukry,
aminy – histaminę i tyraminę.
Sposób użycia ostropestu nie ogranicza się zatem do jednej metody – może być on stosowany na wiele różnych sposobów.
Właściwości ostropestu
Profilaktyka miażdżycy
Wspomaganie apetytu
Ostropest plamisty
Herbaty ziołowe
Zdrowa wątroba
Zawierają ostropest
Ostropest – właściwości
Najistotniejszym działaniem farmakologicznym ostropestu jest jego korzystny wpływ na wątrobę. Wspomaga regenerację komórek oraz zapobiega odkładaniu się w nich kolagenu, tym samym hamując zmiany martwicze. Ponadto chroni wątrobę przed działaniem czynników toksycznych poprzez uszczelnianie błon komórkowych i hamowanie wnikania toksyn do środka. Dodatkowo działa delikatnie żółciopędnie. Warto przeprowadzić taką kurację (ostropest plamisty mielony to jej najczęściej spotykana postać) po długotrwałej antybiotykoterapii, zatruciu alkoholem czy grzybami lub po zapaleniu wątroby. To działanie zawdzięczamy właśnie obecności sylimaryny.
Ostropest plamisty – działanie
Oprócz tego ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt. Tę aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy. Dawkowanie będzie zależało od wielu indywidualnych czynników, dlatego w celu osiągnięcia powyższych efektów powinniśmy skonsultować je ze specjalistą.
Ostropest plamisty – zastosowanie
Owoc ostropestu działa również przeciwutleniająco, przeciwzapalnie oraz zmniejsza syntezę cholesterolu i utlenianie lipidów, co ma duże znaczenie w zapobieganiu powstawania zmian miażdżycowych. Badania wykazują, że przyjmowanie sylimaryny zwiększa też zdolność regeneracji nerek i zapobiega rozpadowi czerwonych krwinek. Jeden ze związków wyizolowanych z tej rośliny – taksyfolina prawdopodobnie ma korzystny wpływ na leczenie osteoporozy.
Ostropest plamisty – sposób użycia
Owoc ostropestu jest surowcem oleistym. Otrzymany z niego olej nie tylko nawilża skórę, ale też przyspiesza jej regenerację. Dodatkowo kosmetyki zawierające wyciągi z ostropestu będą wzmacniały skórę, spowalniały procesy jej starzenia oraz rozjaśniały przebarwienia. Ponadto będą chroniły przed promieniowaniem UV, zatem świetnie sprawdzą się do stosowania na dzień. Działanie prozdrowotne skutecznie przyczyniło się do wzrostu popularności, jaką cieszy się dziś ostropest plamisty. Jak stosować go w praktyce? Istnieją różne możliwości, bowiem ostropest plamisty posiada wiele cennych właściwości.
Ostropest plamisty – dawkowanie
W aptekach możemy kupić bardzo wiele preparatów z wyciągiem z sylimaryny bądź całe lub zmielone nasiona ostropestu. Warto pamiętać, że jeśli chcemy uzyskać efekt ochronny dla komórek wątroby, to kuracja musi trwać minimum 3 miesiące, chociaż pierwsze efekty zauważymy na pewno nieco wcześniej. Przeciętna dawka w jednej tabletce to 70 mg sylimaryny. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), aby uzyskać optymalne wyniki terapii, powinniśmy przyjmować od 200 do 400 mg sylimaryny dziennie w 2-3 dawkach, co odpowiada mniej więcej 12-15 gramom surowca.
Jak stosować ostropest plamisty?
Roślinę możemy spotkać najczęściej w dwóch postaciach – wyróżniamy ostropest plamisty mielony oraz jego owoce. Z całych owoców, ze względu na wygląd pospolicie nazywanych nasionami, możemy przygotować macerat z ostropestu, zalewając surowiec zimną lub letnią wodą i pozostawiając go na kilkanaście godzin najlepiej w ciemnym miejscu. Powstanie wówczas śluzowaty, gęsty produkt, podobny do tego otrzymanego z nasion lnu, który możemy przyjmować doustnie. Poza działaniem wymienionym wcześniej śluz będzie działał powlekająco na układ pokarmowy, co może pomóc przy chorobie wrzodowej czy nadkwasocie. Właściwości tego owocu są bardzo cenne i warto uwzględnić go w swojej diecie. Warto pamiętać, aby w taki sposób przyjmować ostropest maksymalnie trzy tygodnie – nadmierne powleczenie śluzem może upośledzać wchłanianie związków odżywczych ze światła przewodu pokarmowego do krwi. Poza tym taki „kleik” możemy stosować na skórę jako maseczkę. Sprawdzi się zwłaszcza przy suchej skórze. Z mielonych owoców (najlepiej świeżo zmielonych, na przykład w młynku do kawy) możemy przygotować napar z ostropestu bądź nalewkę z ostropestu, ewentualnie mogą one stanowić dodatek do kanapek, sałatek bądź sosów.
Ostropest – przeciwwskazania
Generalnie surowiec nie ma działań niepożądanych w dawkach terapeutycznych. Jednakże kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią powinny skonsultować z lekarzem taką suplementację ze względu na brak badań na ten temat. Nie zaleca się również podawania dzieciom poniżej 12. roku życia leków i suplementów zawierających ostropest plamisty. Dawkowanie nawet w najmniejszych ilościach powinno zostać poprzedzone konsultacją lekarską. Produkt ten może hamować aktywność pewnych enzymów, zatem pacjenci przyjmujący metronidazol lub indinavir powinni zaprzestać suplementacji na czas terapii lub przynajmniej robić 2-3 godziny przerwy między przyjęciem leku i suplementu.
Ostropest – ciekawostka
Nazwa gatunkowa Sylibum marianum związana jest z pewną legendą. Niegdyś wierzono, że podczas karmienia kropla mleka Matki Boskiej upadła na liść ostropestu i stąd roślina zyskała te charakterystyczne białe plamy. Przez wiele, wiele lat uważano przez to ostropest za roślinę niemal świętą.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|