Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - INNE ŚWIĘTA
   
COUNTRY:
         
 
 Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Podróżnik kulinarny
 
- - Słownik kulinarny - -
 
- Słow. wielojęzyczny -
 
- - Podróże kulinarne - -
- - Nauka języków - -
 
 

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Melisa

Melisa pochodzi z południowej Europy i północnej Afryki, a jej uprawa sięga 2000 lat. Od wielu lat znana jest jako lecznicze zioło, a także jako składnik napoju, zapewniającego długowieczność. Szekspir w "Wesołych kumoszkach z Windsoru" opisuje sytuację, w której gałązki melisy rozrzucone są po podłodze w celu odświeżenia zapachu w pokoju.

Arabowie wprowadzili melisę jako zioło lecznicze - napar podawano w celu złagodzenia stanów lękowych i depresji. Ziołowa herbatka z melisy jest obecnie we Francji znanym remedium na zmęczenie i bóle głowy. Nazwa melisy wywodzi się od greckiego słowa "pszczoła". Liśćmi melisy nacierano ule aby zapobiec rojeniu się pszczół i zachęcić je do powrotu do ula. Według greckiego lekarza Dioscoridesa, melisę wykorzystywano w przypadku ukąszeń skorpionów, owadów i psów.

Opis melisy

Melisa jest ziołem o świeżym cytrusowym zapachu, bardzo łatwym w uprawie. Wykorzystuje się zarówno świeże jak i suszone liście. Melisa z wyglądu przypomina miętę, jest od niej mniej inwazyjna i łatwiejsza do opanowania. Jest wieloletnią rośliną zielną z liśćmi w kształcie serca, pokrytymi sztywnymi włoskami; rośnie do 1-2 metrów wysokości.

Przygotowanie i przechowywanie melisy

Świeże liście można mrozić lub przechowywać w plastikowych woreczkach w lodówce przez kilka dni. Wysuszone liście powinny być przechowywane w szczelnym pojemniku. W calu prawidłowego wysuszenia liści, nie wolno umieszczać ich w pełnym słońcu ani w cieple, należy rozłożyć je na gazecie lub powiesić w pęczkach w ciemnym i przewiewnym miejscu. Podczas suszenia liście tracą część smaku. Wysuszone liście mogą być stosowane jako składnik pot-pourri (mieszanka wonnych suchych płatków kwiatowych z ziołami).

Zastosowanie kulinarne melisy

Ze względu na swój delikatny cytrynowy smak, melisa ma ogromny potencjał kulinarny. Poza wykorzystaniem świeżych liści jako atrakcyjnej dekoracji, posiekane świeże liście można dodać do potraw zarówno słodkich jak i pikantnych w celu nadania im wyjątkowego orzeźwiającego smaku. Melisa dobrze komponuje się z zielem angielskim, liśćmi laurowymi, miętą, pieprzem, rozmarynem i tymiankiem. Świeże zioła zawierające olejki eteryczne nie posiadają intensywnego smaku, dlatego powinno się je dodawać pod koniec gotowania. Melisa jest znakomitym dodatkiem do sałatek owocowych, sałatek warzywnych, masła ziołowego, napojów owocowych oraz sorbetów.

Melisa jest częstym składnikiem dań z jajek, kremów, zup i zapiekanek, a także nadziewek do drobiu, baraniny lub wieprzowiny. Jej subtelny aromat idealnie podkreśla smak sosów i marynat do ryb. Dobrym połączeniem smakowym jest melisa ze świerząbkiem. Melisa jest podstawowym składnikiem toniku alkoholowego "Eau des Carmes", wchodzi także w skład francuskich likierów Bénédictine i Chartreuse.

Właściwości lecznicze melisy

Herbatka z melisy od dawna znana jest jako napój zapewniający długowieczność. Dzisiaj stosuje się ją do leczenia przeziębienia i grypy, jako zioło obniżające ciśnienie krwi, a także na bezsenność i niestrawność. Melisa ma działanie wiatropędne, łagodzące skurcze w przewodzie pokarmowym i pomaga na wzdęcia i niestrawność. Ze względu na swoje łagodne właściwości antydepresyjne można ją pić w przypadku niestrawności związanej ze stanami lękowymi lub depresją, a także w celu zredukowania napięcia i stresu.
Podstawowymi składnikami chemicznymi tej rośliny są olejki eteryczne (cytral, linalol, eugenol, geraniol, cytronelal), garbniki, flawonoidy, polifenole, kwas bursztynowy i kwas rozmarynowy. Lotne olejki działają korzystnie zarówno na przewód pokarmowy, jak i na układ nerwowy. Melisa może być skutecznie stosowana w przypadku migreny, nerwobóli, zaburzeń lękowych wywołujących palpitacje, a także na bezsenność.

Melisa wzmacnia serce i układ krążenia, powodując łagodne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, obniżając ciśnienie krwi. Może być stosowana jako łagodny środek przeciwgorączkowy, łagodzący objawy grypy. Inhalacje z melisy działają przeciwwirusowo, prawdopodobnie dzięki zawartości kwasu rozmarynowego i innych składników z grupy polifenoli.

Balsam na bazie melisy znajduje zastosowanie w przypadku zmian skórnych dzięki laboratoryjnie potwierdzonym właściwościom przeciwwirusowym. Melisa hamuje aktywność receptora immunoglobulin we krwi pacjentów z chorobą Gravesa, niwelując nadczynność tarczycy. Badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców wykazują, że olejek z melisy oddziałuje na obszar mózgu odpowiedzialny za autonomiczny układ nerwowy, chroniąc tym samym mózg przed nadmiernymi bodźcami zewnętrznymi. Melisa jest bezpieczna dla dzieci i ma bardzo dobry smak. Świeże liście koją ukąszenia owadów, a maść na bazie melisy pomaga w walce z opryszczką.

Uprawa melisy

Melisa jest rośliną ozdobną, preferującą żyzne wilgotne gleby oraz półcień. Dobrze znosi bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jednak rośliny uprawiane w cieniu wydają się być większe i bardziej soczyste. Niebiesko-białe lub żółte kwiaty rosną u nasady liści i kwitną od maja do października. Po zapyleniu pojawiają się długie, owalne brązowe nasiona. Dla optymalnego smaku i zapachu liście powinny być zebrane przed kwitnieniem. Późną jesienią roślinę należy przyciąć.

Olej melisowy

1 szklanka oleju
1/2 szklanki świeżej melisy

Pozostawić na 4-5 dni w temperaturze pokojowej (melisa opadnie na dno). Przelać do czystych słoików, wyrzucić melisę i przechowywać w lodówce przez okres do 6 miesięcy.

Herbata z melisy ze świeżych lub suszonych liści

1 czubata łyżeczka suszonych liści lub 2 łyżeczki świeżych liści na każdą filiżankę wrzącej wody (można też wystawić zioła zalane zimną wodą w przykrytym słoiku na pełne słońce na kilka godzin) dodać miód lub cytrynę.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
 
News - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.