Majeranek
W Europie, majeranek był tradycyjnym symbolem miłości. Używany przez Rzymian jako afrodyzjak, oraz był używany do rzucania zaklęć miłosnych. W średniowieczu był noszony na weselach jako znak szczęścia w postaci wieńca zwanego "górska radość". Był używany do warzenia piwa dopóki, nie zastąpił go chmiel. Dodawał aromat do wina zwanego Hipokras popularnego w czasach średniowiecznych.
Majeranek jest kuzynem oregano, pochodzący z regionów Morza Śródziemnego i jest teraz powszechnie stosowaną przyprawą w wielu częściach Europy. Na Bliskim Wschodzie nazywany jest: "za'tar" i często mylony jest właśnie z oregano. Uprawiany jest także w Stanach zjednoczonych , Anglii, Europie Środkowej Indiach.
Opis Majeranku
Stosowane są świeże liście, całe lub posiekane oraz suszone całe, rozdrobnione lub zmielone. Topy kwiatowe i nasiona, które nie są tak silne jak liście, są również wykorzystywane jako środki aromatyzujące. Słodki majeranek jest mały i ma owalny kształt liści. Jest jasno zielony z szarawym odcieniem. Majeranek ma ziołowy zapach i delikatny słodki aromat tymianku i bazylii. Majeranek doniczkowy jest gorzki i mniej słodki.
Majeranek zawiera od 0,3% do 1% olejku eterycznego, głównie monoterpenów. Zawiera wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, witaminę A, witaminę C, niacynę.
Zastosowanie kulinarne majeranku
Zazwyczaj używany jest w kuchni europejskiej i jest dodawany do sosów rybnych, małży, owoców morza, sosów na bazie masła, sałatek, sosów na bazie pomidorów, octu, sosów grzybowych i do bakłażana. W Niemczech, majeranek nazywany jest "kiełbasianym ziołem" i jest używany wraz tymiankiem i innymi przyprawami w różnych rodzajach kiełbas.
Zazwyczaj dodaje się go na końcu gotowania, aby zachować swój delikatny smak lub jako dekoracja. Majeranek pasuje do warzyw, między innymi do kapusty, ziemniaków i fasoli. Nasiona są używane do aromatyzowania słodyczy i produktów mięsnych.
W kuchni Francuskiej stosowany jest miedzy innymi w bukiecie przypraw tzw. " bouquet garni" i wraz z innymi przyprawami stosuje się do aromatyzowania wieprzowina, ryb i dań z jagnięciny. W kuchni greckiej, stosuje się do mięs z grilla, jagnięciny oraz dopełnienie cebuli, czosnku i wina . Włosi używają go w sosach pomidorowych, pizzy, daniń z ryb i warzyw. W Europie Wschodniej , jest on dodawany do grillowanych mięs i gulaszy z papryki, chili, orzechów, owoców. W krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, majeranek dodawany jest do jagnięciny, baraniny, potraw z grilla, do warzyw i owoców morza.
W Stanach Zjednoczonych, jest on stosowany do drobiu, pasztetów, serów, wędlin, zup i dresingów do sałatek .
Stosowany jest w mieszankach przyprawowych takich jak: Bouquet garni , fines herbes, khmeli suneli, mieszanki ziół do kiełbas i mieszanki przypraw do marynat.
Zastosowanie lecznicze majeranku
Grecy majeranek szeroko stosowali aby leczyć obrzęk, drgawki, i zatrucia. Tradycyjnie był używany w herbacie, aby leczyć bóle głowy, katar, oczyścić zatoki oraz działa uspokajająco. Majeranek jest również używany aby złagodzić bóle brzucha i bóle mięśni oraz poprawiaj krążenie. Okazuje się, że mają dobre właściwości przeciwutleniające, z tłuszczami i pomaga zachować kolor karotenoidów.
Uprawa majeranku
Majeranek dobrze rośnie z nasion, i możesz rozpocząć wysiew w pomieszczeniu lub na zewnątrz w ogrodzie. Nie należy sadzić nasion zbyt głęboko. Nasiona są bardzo małe, więc większość ludzi nie próbuj oddzielić je i sadzić pojedynczo. Wystarczy posadzić kilka nasionek w jednej dziurce i zasypać trochę ziemią.
Trzymaj w słonecznym miejscu, wilgotne, ale żeby nie były zbyt mokre, dopóki nie wykiełkują . Jeśli masz bardzo słabe lub piaszczystą glebę, może dodać nawóz każdej wiosny, ale w przeciwnym razie nie będzie potrzebował żadnych substancji odżywczych.
Majeranek jest tani w utrzymaniu. Przez pierwszy miesiąc, nawadniaj rośliny gdy będą suche ale po tym okresie powinny one rozwijać się dobrze, bez dodatkowej pielęgnacji. Majeranek rosnący na zewnątrz nie toleruje dużych mrozów i najlepiej przynieść majeranek w zakryte i cieplejsze miejsce. Domowy Majeranek w zimie potrzebuje jasnego światła i dobrze go umieścić na słonecznym oknie gdzie wystarczy tylko od czasu do czasu go podlewać. Na wiosnę gdy mrozy miną można wystawić go na zewnątrz.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|