Karob
Karob – najważniejsze właściwości i zastosowanie w kuchni
Jakie właściwości zdrowotne posiada karob? I jakie zastosowanie może znaleźć w naszej codziennej kuchni? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Karob to sypka substancja, która zarówno swoim wyglądem, jak i smakiem może nam przypominać tradycyjne kakao. Niniejszy produkt, pozyskiwany bezpośrednio ze strączków drzewa karbowego, to idealny zamiennik czekolady oraz zagęszczacz do wielu dań. Ponadto, substancja ta stanowi doskonałe źródło witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.
Karob – wartości odżywcze
Mączka chleba świętojańskiego (karob) to doskonałe źródło węglowodanów (w tym cukrów, hemicelulozy oraz skrobi). Ponadto, substancja ta stanowi bogate źródło witamin oraz związków mineralnych, takich jak: potas, żelazo, magnez i fosfor. W 100 gramach niniejszego produktu znajdziemy między innymi:
Wartości odżywcze i kalorie:
Kalorie: 222 Kcal;
Białko: około 4,6 gram;
Tłuszcz: około 0,6 gram;
Węglowodany: około 89 gram;
Błonnik: około 40 gram.
Cenne minerały, w tym:
Żelazo: 2,94 miligram;
Wapń: 348 miligram;
Fosfor: 79 miligram;
Magnez: 54 miligramy;
Sód: 35 miligram;
Cynk: 0,92 miligrama;
Potas 827 miligram.
Niezbędne witaminy, w tym:
Witaminę A, B6, C, E;
Tiaminę;
Ryboflawinę;
Kwas foliowy; oraz
Niacynę.
Ze względu na powyższe wartości odżywcze, karob znalazł szerokie zastosowanie w leczeniu między innym zburzeń trawiennych oraz we wspomaganiu walki z podwyższonym poziomem złego cholesterolu we krwi. A jakie inne właściwości zdrowotne wykazuje ta niezwykła substancja?
Karob – właściwości zdrowotne
Na podstawie wieloletnich obserwacji stwierdzono, iż spożywanie karobu pozytywnie może wpłynąć na funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka. Ze względu na wysoką zawartość tanin (garbników roślinnych) w swoim składzie, substancja ta odpowiedzialna jest za niwelowanie objawów refluksu oraz za hamowanie rozwoju bakterii, co z kolei wpływa pozytywnie na ograniczenie częstości występowania dokuczliwych biegunek. Ponadto, za sprawą błonnika, karob stymuluje pracę naszych jelit, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania chorób nowotworowych jelit. Okazuje się również, że składniki zawarte w składzie niniejszej substancji odpowiedzialne są za obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi. Natomiast za sprawą żelaza oraz wapnia, karob może okazać się cennym wsparciem w leczeniu takich zaburzeń jak anemia, czy osteoporoza.
Dodatkowo, mączka chleba świętojańskiego może zostać wykorzystana do tworzenia specjalnego syropu, dzięki któremu możliwe staje się ograniczenie objawów przeziębienia oraz innych infekcji w obszarze górnych dróg oddechowych.
Karob – zastosowanie w kuchni
Ze względu na swój niezwykły smak oraz właściwości zagęszczające, karob znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Ten niezwykły brązowy proszek wykorzystywany jest zarówno w cukiernictwie, jak i podczas przygotowywania wytrawnych zup oraz sosów. W procesie produkcyjnym, niniejsza substancja wykorzystywana jest do tworzenia: słodkich polew i lukrów do ciast, lodów, owoców suszonych, kasztanów w polewie, przecierów z kasztanów oraz podczas produkowania owocowych dżemów, marmolad i galaretek. Dodatkowo, ze względu na brak w swoim składzie kwasu szczawiowego oraz teobrominy, karob stanowi idealny zmiennik kakao i czekolady dla osób zmagających się z problemem alergii pokarmowej. To doskonały składnik zarówno ciast, chleba, jak i innych deserów, które z łatwością możemy przygotować w swoim domu. Ponadto, mączkę chleba świętojańskiego możemy wykorzystywać jako skuteczny zamiennik jajek.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|